Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jak byli úspěšní favorité, jaké startovní číslo nebo kdo dokázal vyhrávat s favority

Jak byli úspěšní favorité, jaké startovní číslo nebo kdo dokázal vyhrávat s favority

Vyplatí se sázet na favority? Kdo s nimi letos nejvíc vyhrál nebo jaké startovní číslo jste letos neměli hrát, zpracoval Karel Makovský ve své statistice.

Statistika Karla Makovského

Věděli jste, že:

letos statisticky žádný údaj příliš nevyčníval, takže není možné na úvod napsat žádné „extrabuřty“ jako loni?

Favorité

Favorité letos (i loni a předloni) zvítězili zhruba ve třetině dostihů, ve kterých startoval jednoznačný favorit. Desetinovým favoritům se podařilo vyhrát v polovině případů. Kdybyste sázeli jen na favority, byl by váš konečný ROI 0,89, u desetinových favoritů potom jen 0,82. Oproti minulým letům byli tedy hlavně jasní favorité o něco horší, před dvěma lety by se sázením na ně dalo dostat dokonce do plusu.

Nejvíc peněz vůči vkladu mohli vyhrát letos ti, kdo vsadili v kurzu 40:1 na vítězství čtyřletého debutanta Gallanticuse, největšího outsidera jednoho z dubnových chuchelských sprintů. Ještě lepší byl ale předloni vítězný kurz 55:1 v jedné z pardubických cross country. V dostizích nejvyšší kategorie letos zabodoval ve Slušovicích koncem dostihového roku Edremi, který dosáhl prvního místa při kurzu 35:1.

Jestliže loni se favoritům velmi dařilo na malých drahách v Brně, Kolesách a Netolicích, kde vyhrávali v nadpoloviční většině případů, letos se u všech drah poměr výher favoritů pohyboval kolem průměru, tj. jedné třetiny. Naopak v Netolicích byl z 9 vítězů jen jediný favorit, platí tedy staré investiční a sázkařské pravidlo, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. V Brně a v Kolesách (a v Karlových Varech) byste při vsázení na favority byli sice v plusu, ale jen minimálně.

Výše uvedené informace mohou souviset s tím, že se tentokrát běželo výrazně méně bumperů, pouhých 10 oproti loňským 21. A zatímco loni vyhrál v bumperu favorit 15x a případní sázející na ně mohli dosáhnout relativně slušného zisku, dneska byli první v cíli bumperů favorité pouze 3.

 

Startovní boxy

Před rokem bylo mimořádně nevýhodné vsázet na koně s číslem 1 v Chuchli a Karlových Varech, naopak v Mostě byste na nich vydělali víc než polovinu vsazených peněz. Tak tento rok ani to ne, ba právě naopak, přišli byste skoro o 90 % svých vkladů, jelikož na mostecké dráze letos vyhrál jediný kůň startující z prvního boxu. To samé platí i na obou zbývajících závodištích, přičemž v Chuchli tento trend trvá už (minimálně) tři roky.

Dlouhodobě se obecně nedá říci, že by některý ze startboxů byl výhodnější než jiné. Jediná zákonitost, která by se dala vysledovat, je, že na všech závodištích typu A vyhráli koně se startovními čísly 5 a méně přibližně ⅔ dostihů na distanci do 1400 metrů. Při delších dostizích už je rozložení startovních čísel vítězů víceméně rovnoměrné, tj. nahodilé.

Další setrvalý trend je to, že v Mostě nevyhrávají koně s nejvyššími startovními čísly, tj. 13 a výše. Letos a předloni nevyhráli jediný dostih, loni dva, přičemž celkem se za tyto tři roky odběhlo 27 dostihů, ve kterých startovalo alespoň 13 koní. A z boxů 15 a 16 nedoběhl jako první vůbec nikdo, přičemž dostihů alespoň s patnáctičlenným polem se běželo dohromady 10.

V Chuchli a Karlových Varech nic takového dlouhodobě neplatí, i když třeba ve Varech vyhrál kůň z boxu 12 jediný dostih z 25, ale už třeba box 11 je docela úspěšný, má 4 výhry. Výkyvy se najdou i v Chuchli, kde letos ani loni nevyhrál žádný kůň s číslem 15 - zato předloni 4x.

 

Jezdci a trenéři

Když loni Jiřina Andrésová vyhrála šampionát jezdců s 28 vítězstvími, seděla přitom v sedlech pouze 6 favoritů. Ani tento úspěch jí ale rita na šancových koních nezajistil, letos favorita jela jen 3x. Je možné, že jde o „prokletí“ jezdkyň s nízkými váhami, protože už minimálně 3 roky platí tento nepoměr i pro Martinu Havelkovou - za poslední tři sezóny vyhrála 43 dostihů, jen 16x přitom ale seděla na favoritovi. Letos mají takhle kladnou bilanci počtu vítězství k počtu favoritů ještě Alena Plimlová a Adam Florian.

Na opačném pólu je stejně jako loni Milan Zatloukal, tentokrát ještě výrazněji - z 25 startů na favoritech dokázal vytěžit pouhých 12 vítězství. Jak silně podporují čeští trenéři talenty ukazuje, že nejnovější naději Tomáši Romanovi nasedlali letos favorita ve 23 případech, i když zvítězit se mu podařilo jen 14x.

Letošní šampion David Liška je také v „plusu“, vyhrál 23 dostihů a jel 21 favoritů. Ze všech jezdců ale dosáhl nejvíce vítězství po boji nebo tuhém boji - 9. Obdobné statistiky má i Alena Plimlová - 6 takových vítězství z 15, zdaleka nejvýraznější je však v tomto ohledu Lucie Fialová, která po boji či tuhém boji vyhrála skoro ve ⅔ případů.

Mezi trenéry má už několikátý rok výrazně kladnou bilanci Michal Kalčík. Ačkoliv letos nasedlal 17 vítězů a skončil na druhém místě trenérského šampionátu, sázkaři jeho koně na favorita pasovali jen 8x. A stejně jako mezi jezdci, je i mezi trenéry podceňovaná Martina Havelková s 11 vítězi a 5 favority.

A stejně jako loni a předloni je mezi trenéry setrvale nejpřeceňovanější Helena Vocásková. Sázkaři, kteří tipují favority z jejího lotu - a logika věci říká, že jich nebude málo - museli splakat nad výdělkem. Za poslední tři roky bylo jako favorit tipovaných 123 jejích koní, vyhrálo jich ale jen 78. Konkrétně letos bylo vítězů oproti favoritům jen 50 %. Podobně nelichotivou bilanci má tento rok i Radim Bodlák - 7 vítězů na 17 favoritů, u něj ale nejde o dlouhodobou záležitost.

 

Poznámky

Zmiňované údaje se týkají výhradně dostihů na českém území a výsledků bezprostředně po dostihu, bez pozdějších diskvalifikací a rozhodnutí Dostihového soudu. Sázkové kurzy vycházejí z hodnoty evq uvedené na stránkách Jockey Clubu, tj. jedná se o kurz v okamžiku startu dostihu. Podklady zpracovávám v tabulkách. Podklady, ze kterých vycházím, jsou ruční práce a chyby se tak nedají vyloučit. Stejně tak upozorňuji, že nemám statistické vzdělání, takže možná z těchto údajů vyčtete i něco, na co jsem sám nepřišel.