Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Prosluněná Paříž byla dobrou kulisou 102. ročníku Arc mítinku

Prosluněná Paříž byla dobrou kulisou 102. ročníku Arc mítinku
Okénko na Arc mítink 2023 - foto jiří Šnajberk

Jiří Šnajberk popisuje atmosféru mítinku, kde se před týdnem odběhl největší evropský dostih.

Blog Jiřího Šnajberka

Letošní mítink s nejvýznamnějším evropským dostihem roku se konal v nejpříznivějším termínu, tedy ještě poslední zářijový a první říjnový den. Přesto bylo počasí i na tuto dobu zejména v neděli velmi teplé. Podepsalo se to také na velmi slušné návštěvě po oba dny.

 

Hlavní dostih

Vítěz nedělního vrcholu Prix de l’Arc de Triomphe už je samozřejmě několik dní znám. Domácí favorit ACE IMPACT se svým stálým jezdcem Cristianem Demurem zvládl tuto někdy možná nevděčnou úlohu s přehledem a nezklamal tak velkou důvěru trenéra Rougeta a jeho realizačního týmu, ale i sázejících. Hřebec měl celou svou letošní klasickou sezónu jako z pohádky. Kariéru zahájil až v tomto roce, když využil pro svůj první start ještě zimních měsíců. Pak už následovala cesta k triumfu v derby (Prix Du Jockey Club), mezistart v Deauville a rovnou bez prověření distančních schopností k vrcholnému dostihu sezóny. Svůj úderný finiš předvedl i zde. Za ním už to byl pouze boj o umístění. Čtvrtým místem určitě nezklamala japonská účastnice Through Seven Seas a tak se znovu nabízí otázka, jak by uspěl v současnosti nejlépe hodnocený kůň světa Equinox.

 

Cristian Demuro a Jean-Claude Rouget slavili triumf v Prix de l’Arc de Triomphe

 

Další významné dostihy mítinku

Sobota

I pro naše příznivce byla zajímavá vytrvalecká Prix du Cadran (G1, 4000 metrů, 4+), ve které startoval i zástupce stáje Pegas Vert Liberte, který finišoval v mrtvém doběhu na pátém místě se spolufavoritkou Emily Dickinson. Pozici top favorita nakonec stylem start-cíl potvrdil svěřenec trenéra Kinga Trueshan s populární Hollie Doyle v sedle. Půda nebyla tak pevná a kůň tak mohl naplnit trenérovy představy, protože v průběhu kariéry vždy preferuje měkčí podklad a z mnoha dostihů již byl právě z tohoto důvodu škrtán. Jezdkyně je i v Paříži velmi populární, o čemž svědčily i hodně dlouhé rozhovory před vyhlášením vítězů. Také druhý sobotní dostih se statusem G1 Prix de Royallieu (2800 m, 3+) se stal kořistí ostrovní zástupkyně Sea Silk Road, která je potomkem vítěze Arc Sea The Stars a běhá i ve stejných barvách.

 

Hollie Doyle opanovala s Trueshanem Prix du Cadran

 

Neděle

První dva dostihy jsou věnovány nejmladšímu ročníku a i zde si vítězství připsali ostrovní zástupci. Mezi dvouletými hřebci triumfoval anglický Rosallion trenéra Hannona, mezi klisnami pak irská zástupkyně Opera Singer trenéra A P O´Briena.

Po hlavním dostihu následovala Prix de l‘Opera (G1, 2000 m, kl. 3+), ve které se prosadila rovněž domácí favoritka Blue Rose Cen, která tak navázala na letošní triumf v Prix De Diane. Ve sprinterské Prix de l´Abbaye (G1, 1000 m, 2+) potvrdila své kvality a zároveň jakýsi den favoritů anglická klisna Highfield Princess. Náš zástupce Ponntos finišoval desátý z celkem osmnácti startujících. Pak již následovalo velké loučení legendárního Frankie Dettoriho před jeho posledním startem v Arc mítinku, které mělo být i korunováno triumfem v Prix de la Foret (G1, 1400 m, 3+). O ten ho ale připravil domácí šampión Maxime Guyon v sedle tříleté outsiderky Keliny. Frankieho desetinový favorit Kinross byl ve finiši trochu zavřený u bariéry, doběh ještě poměrně dlouho řešila dostihová komise, ale výsledek se neměnil.

 

Dostihy arabských koní

Dva dostihy té nejvyšší kategorie jsou na programu již v pátek při mítinku v Saint-Cloud, po jednom pak v Longchamp v sobotu a vrcholem v neděli. Letošní výsledek by se dal také napsat v podobě Soumillon - Peslier 2:2. Obě jezdecké legendy dosáhly na jeden triumf v pátek, pomalu se loučící Olivier Peslier pak v sobotu a Christophe Soumillon ve vrcholném dostihu s největším favoritem celého mítinku v neděli.

 

Olivier Peslier

 

Vstupné, sázky, doprovodný program

Na rozdíl od třeba anglických mítinků, kde je i na běžné dostihy na naše poměry vyšší vstupné, tak ve Francii je na drtivou většinu lidové. Výjimku tvoří jen ve Francii velmi populární mítink Prix De Diane v Chantilly a hlavně pak mítink Arc. Třeba dvoudenní lístek na tribunu včetně padoku stál 80 Eur, levnější jsou pak takzvané zahrady Arc umístěné těsně za cílem. Ale i zde je velmi slušné zázemí včetně občerstvení a sázkového provozu, chybí jen možnost vidět koně v padoku. Sázky jsou možné jako obvykle u automatů, přepážek i většího množství chodících asistentů. K dispozici bylo také mnoho stánků s nejrůznějším občerstvením včetně zejména v neděli využívaných těch se šampaňským. V rámci doprovodného dostihového programu bylo možné shlédnout na velkých obrazovkách i sobotní anglické vrcholy.

 

Sázkové automaty na závodišti

 

Zajímavosti

Paříž se již chystá na olympijské hry v příštím roce a je to vidět na každém kroku. Skoro to vypadá, že se staví nová. Prodlužují se tramvajové linky i linka metra na letiště Orly, buduje se i v centru včetně hlavních bulvárů. Ze zajímavostí bylo třeba možná navštívit fanzónu právě probíhajícího MS v ragby nebo budovu bývalého nádraží, dnes muzea D´Orsay. Tam kromě děl významných malířů a sochařů můžeme vidět i díla Augusta Rodina, jehož koňský jmenovec se bohužel v Paříži nepředstavil.

 

Fanzóna MS v ragby