Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Chov: Evropští začínající plemeníci pohledem Tomáše Jandy

Chov: Evropští začínající plemeníci pohledem Tomáše Jandy
foto: racingpost.com

Každého asi zajímá, jak se uplatní jednotliví hřebci, kteří jsou zařazeni do chovu. My jsme požádali našeho experta Tomáše Jandu, aby nám něco řekl o potomstvu plemeníků působících v Evropě, které ho zaujalo, ale ještě nemělo možnost se dostat na dostihovou dráhu.

Plemeníky jsme roztřídili do několika skupin podle doby působení v chovu, cenové relaci jejich připouštěcího poplatku a lokality jejich působení. Začneme těmi, kteří budou mít letos na dražbách první ročky. U plemeníka uděláme značku + nebo - , podle toho, jaké jeho potomstvo udělalo dojem.

,,Viděl jsem většinou tak tři až pět hříbat, která byla poslána na dražbu po konkrétním plemeníkovi. Člověk si udělá nějaký ten obrázek, ale přeci je to jen určitý vzorek," upozorňuje Tomáš Janda.

 

Plemeníci působící v Británii a Irsku

Plemeníci s vyšším připouštěcím poplatkem:

+ AUSTRALIA (Galileo - Ouija Board (Cape Cross)) - vytrvalec, středotraťař

Derby vítěz, vyhrál následně i Irish derby a uplatnil se i na kratší trati 2000 metrů, když zvítězil v International Stakes v Yorku. První sezónu připouštěl v Coolmoru za 50.000 euro, letos jeho poplatek klesnul na 35.000.

,,Australia dává pěkná hříbata, atletická, trochu jemnější," komentuje potomstvo Tomáš Janda.

+- CHARM SPIRIT (Invincible Spirit - L´Enjoleuse (Montjeu)) - mílař

Doma ve Francii vyhrál Prix du Moulin de Longchamp a Prix Jean Prat, v Británii pak Queen Elizabeth VI Stakes. První sezónu připouštěl na Tweenhills Farm & Stud za 25.000 liber. Loni připouštěl ve Francii za 27.000 euro a letos se opět vrátil do britského působiště, kde je jeho letošní taxa 20.000 liber.

,,Jeho hříbata jsou sice menší a jemnější, ale to byl Charm Spirit taky. Líbilo se mi, jak se pohybovali."

 

Plemeníci se středně drahým připouštěcím poplatkem:

+ MUKHADRAM (Shamardal - Magic Tree (Timber Country)) - středotraťař

Vítěz Eclipse Stakes působí na Nunnery Stud za 7.000 liber.

+ RULER OF THE WORLD (Galileo - Love Me True (Kingmambo)) - vytrvalec

Vrcholem jeho kariéry bylo vítězství v Derby v Epsomu. Připouštět začal v Coolmoru za 15.000 euro, jeho připouštěcí poplatek pro tuto sezónu je ale již 8.000 euro.

,,V této kategorii jsem vybral tyto dva plemeníky, jejichž potomstvo se mi líbilo a mohli by být zajímaví pro české kupce, co se týče dostupné ceny i možné vytrvalosti. Na ostrovech jsou populární ranní rychlí koně. Ti však pro české zájemce nejsou tak zajímaví. Většina chce koně s důrazem na klasickou sezónu na míli a dál."

 

Plemeníci s levným připouštěcím poplatkem:

+ ALHEBAYEB (Dark Angel - Miss Indigo (Indian Ridge)) - mílař

Ve dvou letech vyhrál Gr.2 v Newmarketu, kariéru ve čtyřech letech ale končil v handicapech. Na Tara Stud připouští za 5.000 euro.

,,Samotný Alhebayeb mě ničím moc nezaujal, ale jeho hříbata vypadají velmi dobře."

- BATTLE OF MARENGO (Galileo - Anna Karenina (Green Desert)) - vytrvalec

Již ve dvou letech třikrát zvítězil a dosáhl i na Gr.2. Ve třech letech vyhrál irský Derby Trial (Gr.2, 2000 m) a druhý skončil v King Edward VII. Stakes (Gr.2, 2400 m) v Ascotu. Ve čtyřech letech již šel s formou dolů. Na Ballyhane Stud působil za 6.000 euro, letos jeho poplatek klesl na 4.000 euro.

,,Jako plemeník se mi líbil. Měl velmi dobrý exteriér a byl za rozumnou cenu. Jeho hříbata jsou však pro mě zklamáním. Mají špatné nohy."

 

Plemeníci působící ve Francii

+ ANODIN (Anabaa - Born Gold (Blushing Groom)) - mílař

Bratr famózní Goldikovy. Patřil k předním mílařům a kariéru zakončil ve čtyřech letech druhým místem v Breeder's Cup Mile. Působí na Haras Du Quesnay za 7.500 euro.

,,Tři jeho hříbata jsem viděl na dražbě v Anglii a vypadala velmi dobře."

+ SOMMERABEND (Shamardal - Sommernacht (Monsun)) - mílař

V německu vyhrál Grosse Europa Mile (Gr.2) a ve Francii Prix du Muguet (Gr.2)

Ve francouzském Haras de Saint Arnoult připouští za 3.500 euro.

,,Jeho potomků jsem viděl víc. Hříbata vypadají dobře, jsou pěkná a silná."

 

Dále vám představíme několik plemeníků, kteří měli loni na dražbách první ročky a letos budou mít na dráze první dvouleté.

 

Plemeníci působící v Británii a Irsku

Plemeníci se středně drahým připouštěcím poplatkem:

+ EPAULETTE (Commands - Accessories (Singspiel )) - sprinter

Australský sprinter a dvojnásobný vítěz Gr.1 působí na irském Kildangan Stud ta 7.000 euro, když ve druhé připouštěcí sezóně stál v Británii na Dalham Hall Stud s taxou 7.000 liber.

,,Hříbata po Epaulette se mi velmi líbila.

- FARHH (Pivotal - Gonbarda (Lando) - mílař, středotraťař

Patřil k předním koním na tratích 1600 až 2000 metrů. Vyhrál Locking Stakes i Champion Stakes. Na Dalham Hall Stud začínal připouštět za 17.500 liber, nyní je jeho poplatek jen 8.000 liber.

,,Jeho potomci, co jsem viděl na dražbách, měli špatné nohy. Stejně na tom byl i on sám a jak je vidět, tuto vlastnost předává dál."

 

Plemeníci působící ve Francii

Plemeníci se středně drahým připouštěcím poplatkem:

+ PLANTEUR (Danehill Dancer - Plante Rare (Giant's Causeway)) - středotraťař

V třech letech byl druhý ve francouzském derby Prix du Jockey Club, o rok později vyhrál Prix Ganay. Připouštěl na Haras de Bouquetot za 6.000 ero, letos jeho poplatek klesl na 4.000 euro.

+ RELIABLE MAN (Dalakhani - On Fair Stage (Sadler's Wells)) - středotraťař

Francouzský derby vítěz se na sklonku kariéry podíval i do Austrálie, kde vyhrál Gr.1 na 2000 metrů. Připouští v německém Gestut Rottgen za 6.000 euro.

,,Tady jsem vybral dva plemeníky, jejichž potomci by mohli být zajímaví pro naše kupce. Vypadají dobře, ale jsou pozdnější a měli by mít v sobě i vytrvalost."

 

,,Podle určitého vzorku potomků, který vidím na dražbách, se dá určit, jaká bude produkce jednotlivých plemeníků. Není tomu však vždy. Třeba první ročci Frankela byli na dražbách zklamáním. Vypadali každý jinak a spíše pozdní. Ukázalo se však, že to většinou byli ti horší. Převážná část potomků dražbou neprošla a Frankel se nakonec stal nejúspěšnějším evropským plemeníkem s prvním ročníkem na dráze. U většiny plemeníků tomu ale bývá obráceně a většinu potomků se chovatelé na dražbách snaží prodat." Vysvětluje na závěr Tomáš Janda.

(ob)

Foto: Australia