Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

50 dní do Kentucky Derby

50 dní do Kentucky Derby

Míša Moricová představuje možné kandidáty Kentucky Derby 2022, které se odběhne za 50 dní.

Blog Míši Moricové

Zbývá nám už necelých 50 dní do letošního Kentucky Derby, které se jako obvykle odběhne v květnu na dráze Churchill Downs. Jednotliví aspiranti na start získávají za výkony v sérii trialů body, přičemž těch má nyní na kontě nejvíce ryzák Classic Causeway. Před námi jsou sice ty vůbec nejprestižnější předzkoušky jako Florida Derby, Santa Anita Derby či Arkansas Derby, nicméně jsem si už nyní dovolila krátký update.

Od minulého článku se do popředí dostalo hned několik šikovných tříletků, z nichž mě nejvíce zaujal ryzák Morello (Classic Empire) z lotu Stevena Asmussena, a to nejen proto, že jsem bedlivě sledovala na dráze jeho otce. Ten v sobě skrýval velký talent, leč kvůli své hektické povaze ho neprodal úplně stoprocentně, naopak jeho syn Morello vypadá už nyní jako velký profesionál. Ve třech startech je neporažen, když po listopadovém debutu díky finiši získal také black-type prvenství, načež rozdílem třídy opanoval Gr.3 Gotham Stakes. Zrovna tento dostih na 1600 metrů vítěze Kentucky Derby negeneruje, nicméně Morello zde naprosto exceloval, a pokud něco podobného předvede i příště, rozhodně se s ním na vítězství v první části Trojkoruny bude muset počítat. Steven Asmussen má pak v maštali také hnědáka Epicenter (Not This Time), jenž okupuje druhou příčku v tabulce aspirantů na start v Kentucky Derby, neboť před dvojicí šikovných koní, Smile Happy (Runhappy) – Zandon (Upstart), zvítězil v Risen Star Stakes (Gr.2, 1800 metrů). Od Smile Happyho čekám v budoucnu ještě dobrý výsledek v dalších trialech, protože v Risen Star Stakes neměl dobrý průběh.

 

Morello vyhrává Gotham Stakes

Rebel Stakes (Gr.2, 1700 metrů) si pak pěkným finišem připsal první grupové vítězství jednooký Un Ojo (Laoban) trenéra Rickyho Courvilla, který už předtím obsadil druhé místo v Gr.3 za Early Voting (Gun Runner), na jehož další běhání se nesmírně těším. Simplification (Not This Time) splnil roli favorita ve Fountain of Youth Stakes (Gr.2, 1700 metrů), zatímco mnou sledovaný Rattle N Roll (Connect) neměl při sezónním debutu světlou chvilku. Snad se jen potřeboval rozběhat a příště to bude lepší, jelikož když v říjnu ovládl Gr.1 Claiborne Breeders‘ Futurity, skutečně vypadal jako solidní koník pro tříletou kampaň.

Tím se po dvojici druhých míst na grupové scéně zdál i ryzák Classic Causeway (Giant’s Causeway) z lotu Briana Lynche, jenž vstoupil do nové sezóny výborně. Nejprve se prosadil v Gr.3 Sam F. Davis Stakes na 1700 metrů), načež stylem start-cíl zvítězil v Tampa Bay Derby (Gr.2, 1700 metrů). Ačkoliv zejména jeho poslední běhání bylo impozantní a tehdy skutečně vypadal jako kůň, který by mohl ze špice Kentucky Derby vyhrát, Tampa Bay Derby ale už leta není dostihem, který by generoval vítěze modré stuhy. Status Gr.2 mu sedí, nejvyšší kvalita se tam ale zrovna neschází, což se nedá vůbec říci o San Felipe Stakes (Gr.2, 1700 metrů), kde v posledních edicích triumfovali Authentic a Life is Good. Letos zde po výborném výkonu demonstroval svou třídu ryzák Forbidden Kingdom (American Pharoah) poté, co zaujal vítězstvím v San Vicente Stakes v lednu. Svěřenec Richarda Mandelly ani na moment nezaváhal, celý dostih vypadal jako jasný vítěz, a když v závěru neměl problém soupeřům odolat, zařadil se mezi pět hlavních kandidátů na úspěch v Kentucky Derby. Navíc stále vypadal, že má v sobě značné rezervy a strašně se na další jeho start těším.

 

Forbidden Kingdom s lehkostí opanoval San Felipe Stakes

Co se týče těch, kteří trial nevyhráli, leč zaujali doběhem na druhém místě, nejprve musím zmínit hnědáka Ethereal Road (Quality Road) v péči Wayna Lukase. Ten po čtyřech startech mezi nezvítězivšími zamířil do Gr.2 Rebel Stakes, kde neměl úplně ideální průběh, přesto jasně ukázal, že do grupové scény patří, když jeho finiš stačil na druhé místo. Příště může být klidně ještě o něco lepší. Špatně pak v Gotham Stakes nešel druhý Dean’s List (Speightstown).

Asi jste si všimli, že jsem v článku nezmínila žádného svěřence Boba Bafferta, což jsem učinila kvůli tomu, že v Churchill Downs nadále se svými koňmi startovat nesmí. Jeho Messier (Empire Maker) tak sice vypadá jako solidní šance pro Kentucky Derby, neboť o 15 délek deklasoval pole v Robert B. Lewis Stakes (Gr.3, 1700 metrů), od začátku února ale neběhal a body stejně sbírat nemůže. Do budoucna jde o zajímavé zvíře, pro Kentucky Derby ale za současné situace nikoliv.  

Kdybych si momentálně měla vybrat, kdo z výše zmíněných modrou stuhu vyhraje, rozhodovala bych se mezi dvojicí ryzáků, tedy Forbidden Kingdom a Morellem, kteří na mě udělali velký dojem. Vše se ale může změnit ve chvíli, kdy bude k dalšímu startu vyslán Early Voting v péči Chada Browna. Hůl nadále nelámu nad dvojicí svěřenců Kennetha McPeeka, tedy Smile Happy a Rattle N Roll.