Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

90 dní do Kentucky Derby

90 dní do Kentucky Derby

Míša Moricová představuje možné kandidáty Kentucky Derby 2022.

Blog Míši Moricové

Jsou před námi více méně ještě tři měsíce, než se v 7. května na dráze v Churchill Downs odběhne 148. Kentucky Derby, tedy první díl americké Trojkoruny. Pokud už nějakou dobu sledujete americké dostihy, tak jistě víte, že do tohoto Gr.1 dostihu na distanci 2000 metrů se dostanou tříletí koně na základě výsledků v trialech, které jsou součástí tzv. Road to the Kentucky Derby. Ačkoliv za námi jsou zatím pouze ty, za něž vítězové a umístění dostávají většinou maximálně 10 bodů, a v následujících třech měsících se může dosavadní poměr sil zcela změnit, už nyní mezi přihlášenými vykukují jména pro zapamatování.

Na začátek je ovšem dobré říci, že kvůli dopingovému nálezu Medina Spirit, loňského vítěze Kentucky Derby, a také řadě kauz z minulosti přistoupilo závodiště Churchill Downs k tomu, že trenér Bob Baffert tam nesmí se svými koňmi startovat. Takže se sice podívám na jeho nejzajímavější tříleté, je ale nutné mít na paměti, že se v květnu na start možná nepostaví. Zmínit je ale musím, protože jde o vítěze Gr.1 Breeders‘ Cup Juvenile, Corniche (Quality Road), a talentovaného Messiera (Empire Maker). První zmíněný ve třech letech ještě nevyběhl, ve dvou letech ale ovládl dvojici dostihu mezi elitou, když kromě BC Juvenile triumfoval také v American Pharoah Stakes. Jsem na něj v roce 2022 zvědavá a teprve podle toho si udělám obrázek, jak si pro případný start v Kentucky Derby stojí, jasný signál, že by měl alespoň v ostatních klasikách značnou šanci uspět, ovšem dal jeho tréninkový kolega Messier.

Mohutný tmavý hnědák při třetím loňském startu vyhrál Gr.3 Bob Hope Stakes, kde neměl problém uspět díky závěrečnému finiši. Běhání v rámci Gr.2 Los Alamitos Stakes mu nevyšlo tak, jak by potřeboval, a skončil druhý, nicméně své ambice jasně potvrdil o víkendu v Gr.3 Robert B. Lewis Stakes na 1700 metrů. Tehdy totiž zdeklasoval pole rozdílem 15 délek. Nepotkal sice nejsilnější konkurenci, slušní koně ale v poli byli, včetně ještě zeleného Whartona (Candy Ride), jehož také připravuje Bob Baffert. Ten se v budoucnu může ukázat velmi slušně, přičemž zapomínat nesmíme na jejich dalšího kolegu, Newgrange (Violence), který vyhrál jak Gr.3 Sham Stakes, tak Gr.3 Southwest Stakes. Roli favorita sice splnil, třídově ale nevypadá tak dobře jako Corniche nebo Messier. Bob Baffert má samozřejmě ve hře spoustu dalších tříletých hřebců, žádný z nich mě ale zatím nezaujal.

Když se podívám na aspiranty na start v Kentucky Derby, kteří už se v roce 2022 na dráze ukázali, v podstatě mě nenaschnul žádný. Respektive jsem měla značná očekávání od dvojice Mo Donegal (Uncle Mo) – Pappacap (Gun Runner), ani jeden ale při tříleté premiéře neoslnil. První jmenovaný se ukázal v Gr.3 Holy Bull Stakes, kde hodně obíhal, a přestože v závěru přišel se spídem, na víc než třetí místo to prostě nebylo. S lepším průběhem si samozřejmě může svou reputaci příště napravit a já nad ním rozhodně hůl nelámu, nicméně prohrál i proti vítěznému bělouši White Abarrio (Race Day), který by z mého pohledu na úplnou elitu stačit neměl. Ale uvidíme, v Holy Bull Stakes šel z pěkně. Co se týče Pappacapa, ten jako dvouletý obsadil druhý místa jak v American Pharoah Stakes, tak v BC Juvenile, v lednových Gr.3 Lecomte Stakes se ale celou dobu tlačil na bariéře, a přestože v cílové rovince přešel do vedení, nakonec skončil třetí. Nejenže jej celkem v pohodě udolal v průběhu aktivnější Epicenter (Not This Time), ale také zvenčí jdoucí Call Me Midnight (Midnight Lute), jehož by měl za běžných okolností Pappacap nechat za sebou bez větších problémů. Možná potřeboval dostih na rozběhnutí a příště to bude lepší, zanechal ale dosti rozpačitý dojem.

V roce 2022 pak vyběhl ještě Dash Attack (Munnings), který pěkným finišem vyhrál Listed Smarty Jones Stakes, ale jelikož chodí zezadu, ne vždy se mu včas povede najít vhodný prostor k útoku. Proto také pak v Gr.3 Southwest Stakes skončil až pátý. Sledovat ale rozhodně budu svěřence Chada Browna jménem Early Voting (Gun Runner), jenž při svém druhém startu stylem start-cíl ovládl Gr.3 Withers Stakes. V závěru měl takový náskok, že na špici nejspíše začal moc přemýšlet, mám ale pocit, že kdyby na něj soupeři přišli, bez problémů by ještě přidal.

Nadále jsme letos ještě na dráze neviděli lysinatého Jacka Christophera (Munnings), vítěze Gr.1 Champagne Stakes, který byl následně pro zranění stažen z BC Juvenile. Přesvědčit o své třídě mě ještě musí vítěz Gr.2 Los Alamitos Futurity Slow Down Andy (Nyquist), naopak se mi docela dost líbil Smile Happy (Runhappy) v Gr.2 Kentucky Jockey Club Stakes. S jediným startem na kontě se potkal se zkušenějšími koňmi, a přestože šel poslední oblouk čtvrtou stopou, v závěru na něj nikdo neměl. V oblouku rozdal nějaké délky, své soupeře ale třídou natolik převyšoval, že jim nadělil skoro 4 délky. Za ním tehdy skončil talentovaný Classic Causeway (Giant’s Causeway), který na třetím místě nechal již zmíněného White Abarrio.

Nakonec jsem si nechala rezavého Rattle N Roll (Connect) v péči Kennetha McPeeka, jenž mě zaujal při vítězství v Gr.1 Claiborne Breeders‘ Futurity. Svým projevem mi tehdy přišel jako typický kůň pro Kentucky Derby, takže budu netrpělivě očekávat jeho první start v roce 2022.

Závěr: Abych to nějak shrnula, pro Kentucky Derby se mi momentálně nejvíce líbí dvojice Kennetha McPeeka, tedy Smile Happy a Rattle N Roll, oba ale letos ještě nevyběhli. Z ostatních mě zaujal šikovný Early Voting od Chada Browna, Mo Donegal a Pappacap pak musí předvést lepší výkony než minule, aby s nimi mělo do KD smysl mířit. A pokud Bob Baffert nakonec bude moci se svými koňmi v Churchill Downs běhat, dvojice Messier – Corniche vypadá hodně silně.