Adayar napodobil Galilea

Adayar s Williamem Buickem - foto Petra Mikesková

Ohlédnutí za včerejšími King George VI and Queen Elizabeth Stakes v Ascotu s fotkami Petry Mikeskové.

King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes (Gr.1, 3+, 2400 m)

Tento dostih je největším střetnutím tříletých a starších koní na distanci 2400 metrů v Británii. Do roku 2000, kdy se běžel 50. ročník, byl poměr tříletých a starších vítězů naprosto vyrovnaný 25:25. Z 25 tříletých bylo 12 vítězů Epsom Derby. V dalších 20 letech se však trend výrazně přiklonil na stranu starších koní, kteří vyhráli patnáctkrát. Poslední Derby vítěz byl navíc v roce 2001 nedávno ze zdravotních důvodů utracený legendární plemeník Galileo. Úspěšnější byly vítězky Oaks, ty byly dvě. Taghrooda a Enable, která si triumf zopakovala i dvakrát coby starší.

Příčinou ale není malá kvalita Derby vítězů, ale to, že v minulých 20 letech startovali v King George VI and Queen Elizabeth Stakes jen čtyři. Galileo po úspěchu v irském derby vyhrál, Kris Kin byl o dva roky třetí a Worforce v roce 2010 pátý, když doplatil na pro něj netypický průběh, kdy nemohl uplatnit svoji koncovku jako později v Arc. Poslední Derby vítěz byl před dvěma lety Anthony Van Dyck, který po druhém místě v Irish Derby skončil až desátý.

9 vítězů Epsom Derby v dalším startu směřovalo do irského derby, jiní přešli na z chovatelského hlediska atraktivnějších 2000 metrů, přestože často nakonec zamířili do Prix de l’Arc de Triomphe. To byl často cíl i těch, kteří se nezkracovali, ale před podzimní kampaní si dali větší odpočinek. Pro Masara a Pour Moi bylo Derby posledním dostihem v sezóně, Wing Of Eages ukončil kariéru hned po tom irském. Možná to je důvod, proč vítězové Derby tak často do tohoto střetnutí se staršími tak často nemířili.

Dobrý tříletek se však mezi staršími dokáže prosadit a není to jen o váhové výhodě, kterou oproti starším mají. V tomto dostihu je to v tuto dobu 11 lb, což je skoro 5 kg. To se často zmiňuje, ale je to podle tabulky hmotností, která má srovnat rozdíly mezi tříletými a vyspělejšími staršími koňmi. U nás je to teď ve Varech v dostihu na 2400 metrů 5,5 kg. Kromě Galilea a zmiňovaných vítězek Oaks, uspěli v minulých 20 letech ještě tříletí Alamshar, vítěz Irish Derby, a Galileův syn Nathaniel, který je otcem Enable.

Pro nás je zajímavé, že u nás stojící plemeník Eagle Top byl ve třech letech v King George VI and Queen Elizabeth Stakes čtvrtý a o rok později jen těsně prohrál.

Proč to tady všechno rozebírám? Protože další desetiletí zahájil tříletek a po 20 letech od legendárního Galilea zvítězil další Derby vítěz.

ADAYAR vyhrál jistě Derby v Epsomu, přestože měl být dvojkou Godolphinu. Hurricane Lane však ztratil dvě podkovy a skončil třetí. Možná právě díky tomu, že stáj má dva výborné tříleté vytrvalce, startoval nakonec Adayar v King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Do Irish Derby totiž zamířil Hurricane Lane, který pak deklasoval pole Grand Prix de Paris.

Derby se odběhlo na měkčí dráze a díky větší konstituci se čekalo, že rychlá dráha v Ascotu, kam nepřišly očekávané bouřky, mu nemusí tak vyhovovat. Vypořádal se s ní však skvěle. Zpočátku však s ním měl William Buick dost práce. Po startu se ocitl v první vlně a do volného prostoru puloval. Usadil se až když se v prvním oblouku před něj dostal Broom. Za ním se usadil a držel až do cílové roviny, kde nastoupil a už před sebe žádného ze soupeřů nepustil.

Godolphin byl v tomto dostihu úspěšný v devadesátých letech. Posledním vítězem byl v roce 2004 Doyen. William Buick vyhrál již před deseti lety s Nathanielem, pro Charlieho Applebyho to byla první výhra. Ten díky onemocnění Covidem 19 nemohl být přítomen, ale ještě ve středu mohl dokončit přípravu svého svěřence. Po dostihu naznačil plány pro oba syny Frankela. Adayar by měl zamířit do Prix Niel a pak do Prix de l’Arc de Triomphe, pro něž je nabízen jako druhý favorit za suverénní vítězkou obou Oaks Snowfall. Hurricane Lane půjde St Leger a pak možná také zamíří do Paříže, kde má pozici třetího favorita.

Z vítězství Adayara se radovala i jeho ošetřovatelka Jenna Davis, což proběhlo i na sociálních sítích (VIDEO).

William Buick a ošetřovatelka Jenna Davis s Adayarem – foto Petra Mikesková

Mishriff na Ascot neměl dobré vzpomínky, protože zde loni propadl v Champion Stakes. To však bylo zaviněno nevyhovující měkkou půdou, s kterou si loni poradil jen v Gr.2 v Deauville, ale jen díky svojí třídě. Francouzskému derby vítězi bylo předhazováno, že se mu víc daří na cizí půdě. Letos přidal úspěch v nejbohatším dostihu světa Saudi Cupu na písku, na trávu se vrátil v Dubai Sheema Classic, kde silným finišem porazil dvě výborné Japonky. Sice tak zvládl 2400 metrů, ale jeho optimum je spíš o něco kratší. Při návratu na domácí půdu však skončil v 2000 metrů dlouhých Eclipse Stakes až třetí, bylo to však asi způsobeno delší pauzou. Tady ho David Egan držel vzadu, v závěru však nestačil jen na vítězného Adayara. Jeho další start mu otec a syn Gosdenové plánují do International Stakes v Yorku.

Mishriff s Davidem Eganem – foto Petra Mikesková

Love loni deklasovala soupeřky v 1000 Guineas, Oaks i Yorkshire Oaks. Kvůli měkké dráze však byla škrtnutá z Prix de l’Arc de Triomphe. Letos s ní Aidan O’Brien čekal až do Royal Ascotu, kde vyhrála Prince Of Wales’s Stakes. Její vítězství nebylo tak působivé, přestože se konkurence nezdála tak silná. Byl to ale její první start v sezóně a i 2000 metrů pro ni možná není optimální distance. Na 2400 metrech se od ní čekal lepší výkon, ale ani tady tak dobře nezaběhla. Na začátku roviny jí možná trochu přivřel prostor nastupující Mishriff, ale klisna jejího formátu by si s tím měla poradit. Vypadá to, že zatím není v loňské formě. Její kurz pro Arc tak stoupnul.

Love s Ryanem Moorem – foto Petra Mikesková

Broome byl před dvěma lety čtvrtý v těsném doběhu Epsom Derby. Loňská sezóna mu moc nevyšla, ale letos se mu daří, když v šesti startech čtyřikrát vyhrál a dvakrát byl druhý. Naposledy stylem start-cíl opanoval Grand Prix de Saint-Cloud, kde jsme mohli sledovat i Nagano Golda. Pro ofenzivního koně jako on už prakticky skončil dostih na startu, když špatně odskočil z boxu. Musel se pak vnějškem dostávat dopředu, zavedl pole do cílové roviny, kde přes něj přešla první trojice.

Broome s Waynem Lordanem – foto Petra Mikesková

Lone Eagle málem vyhrál irské derby, kde na rychlé dráze těžil z náskoku, který si v rozhodující fázi udělal před Hurricane Lane, který měl co dělat, aby ho chytil. Bylo překvapením, že tentokrát s ním na tuto taktiku tentokrát Frankie Dettori rezignoval, přestože se to na rychlé trati nabízelo. Po startu se sice ocitl s Adayarem na čele, ale první pozici si nevzal a pak se spíš stáhnul. V rovině neměl co nabídnout a skončil poslední.