Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Amico Fritz do další sezóny s klasickým vítězem

Amico Fritz do další sezóny s klasickým vítězem
Amico Fritz - foto Magda Hamříková

Plemeník Amico Fritz se loni blýskl vítězem Velké jarní ceny Zamicem. Letos bude opět připouštět v Hřebčíně Střelice.

Plemeník Amico Fritz

AMICO FRITZ býval elitním sprinterem, který vyhrál všechny německé vrcholy včetně největšího německé sprintu Goldene Peitche (Gr.2). Byl ale také pátý v Golden Jubilee (Gr.1) na Royal Ascotu. Nebyl ale ranný jako jeho otec Fasliev, který se po výhře ve Phonix Stakes (Gr.1) a Prix Morny (Gr.1) stal evropským šampiónem dvouletých roku 1999. I v chovu dával ranné a rychlé koně, mezi něž patřila vítězka Cheveley Park Stakes Carry On Katie nebo Chineur, úspěšný v King Stand Stakes na Royal Ascotu. Matka Arctic Appeal běhala začátkem devadesátých let v Británii, kde obdržela rating 94 lb. V chovu dala kromě Amico Fritze dvakrát druhou v německých Gr.3 na míli Arlecchinu a Arlekinadu, která v chovu uspěla vítězkou German 1000 Guineas Ajaxanou.

AMICO FRITZ - PŮVOD

[banner_158] 

V německém chovu ale po sprinterech velká poptávka není, proto tam Amico Fritz dostal malou příležitost. Přesto se z té doby u nás proslavil vítězkou Ceny zimní královny Love Connection, která již dala loňskou vítězku Pražského zimního favorita Lowe Wole.

V českém chovu začal působit v roce 2018 v Hřebčíně Napajedla, kde dostal první rok solidní příležitost. Jeho prvním vítězem z tohoto ročníku byl Sir Amico, který jako dvouletý vyhrál koncem července v Lysé nad Labem, za což obdržel od majitele hřebce prémii 100.000 korun. Dvě vítězství přidal i ve třech letech, i když šlo nejvýše o třetí kategorii. Největší hvězdou Amico Fritze byl Zamico, kterého dal s vítězkou Oaks Rabbit Zamindar. Ten dvakrát vyhrál již ve dvou letech, kdy si připsal i Pražského zimního favorita. Jeho největším úspěchem však bylo vítězství ve Velké jarní ceně, kde deklasoval soupeře 4 délkami. Za to získal prémii vypsanou majitelem Marianem Ziburskem 200.000 korun. Kromě toho byl druhý v Memoriálu Václava Michala i Starohájském kritériu v Bratislavě, proto je velká škoda, že se v létě vážně zranil v Lázeňské míli.

 

Zamico vítězí ve Velké jarní ceně – foto Andrea Zavadilová

Celkově Amico Fritzovi vyběhlo devatenáct potomků z českého působení, z nichž tři dokázali zvítězit a všichni z prvního ročníku získali nějakou dotaci. To neplatí o dvouletých, kterých zatím vyběhlo šest a polovina se dokázala umístit. Nejlepším z nich byl Vanrick, pátý v Karpatské ceně v Bratislavě. Bohužel v letech 2020 a 2021 připustil tři a čtyři klisny, které ani všechny nedaly hříbata, takže v dalších letech uvidíme na dráze minimum jeho potomků.

Loni ho majitel přesunul do Hřebčína Střelice, kde opět dostal příležitost. S dvacítkou připuštěných klisen se stal druhým nejžádanějším plemeníkem. Tam bude stát i letos a jeho připouštěcí poplatek je 15.000 za březí klisnu. Chovatelé budou mít šanci si odchovat svého Zamica. Protože dává velké silné koně, je lepší pro menší klisny. S velkou pozdní klisnou může dát příliš velkého pozdního potomka.

 

Nejlepší výkony potomků Amico Fritze v roce 2022

(Ondřej Blahník)