Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Amico Fritz má klasického vítěze s prémií 200tisíc

Amico Fritz má klasického vítěze s prémií 200tisíc
Amico Fritz - foto Magda Hamříková

První ročník plemeníka Amico Fritze z působení v českém chovu se ukazuje nad očekávání, když jeho Zamico vyhrál Velkou jarní.

Zamico vyhrál Velkou jarní cenu!

Český odchovanec Zamico vyhrál Velkou jarní cenu. A ne ledajakým způsobem, ale o 4 délky. Již loni patřil k předním dvouletkům, když vyhrál dostih Fitmin Cupu pro české odchovance a především Pražského zimního favorita. Druhým místem v Memoriálu Václava Michala potvrdil, že i ve třech letech patří ke špičce, lehkou výhrou ve Velké jarní však přesto mnohé zaskočil. Vždyť v poli byla trojice koní s francouzskými ratingy přes 40 kg. Kromě výhry 300.000 korun obdržel i prémii 200.000 korun, kterou vypsal majitel plemeníka Amico Fritze Marian Ziburske pro prvního potomka, který vyhraje dostih kategorie Listed nebo výš mimo Británie, Irska, Německa a Francie.

Nestává se tak často, aby český odchovanec vyhrál klasický dostih. A ještě méně, aby jeho otec byl k dispozici českým chovatelům. Třeba vítěz Velké jarní 2016 Lagaro byl synem Dalghara, který v českém chovu nepůsobil, stejné platí pro vítěze Českého derby Josepha, potomka německého derby vítěze Landa. Loni vyhrála Jarní cenu klisen Solemeena, jejíž otec Shamalgan působil v českém chovu, ale v době jejího vítězství již byl ve Francii. Posledním plemeníkem, který měl klasického vítěze a připouštěl u nás i v následujících letech byl Look Honey, jehož Vinnah vyhrála v roce 2010 Jarní cenu klisen. Před ním to byl Beccari s vítězkou Oaks 2007 Mary Lou. Chovatelé mohli využít Rainbows For Life po vítězstvích Veta ve Velké jarní, Vltavy v Oaks a Ready For Life v derby a St Legeru, které se datují mezi lety 2005 a 2006. Jak je vidět, Amico Fritz je po delší době plemeníkem, který klasického vítěze má a následně ho můžete využít u nás v chovu.

 

Zamico vyhrává Velkou jarní cenu – foto Andrea Zavadilová

 

Velmi dobrý první napajedelský ročník

AMICO FRITZ býval elitním sprinterem, který vyhrál všechny německé vrcholy včetně největšího německé sprintu Goldene Peitche (Gr.2). Byl ale také pátý v Golden Jubilee (Gr.1) na Royal Ascotu. V německém chovu ale po sprinterech velká poptávka není, proto tam dostal malou příležitost. Přesto se z té doby u nás proslavil vítězkou Ceny zimní královny Love Connection.

V českém chovu začal působit v roce 2018 v Hřebčíně Napajedla, kde dostal první rok solidní příležitost. Jeho prvním vítězem z tohoto ročníku byl loni Sir Amico, který ta to obdržel prémii 100.000 korun a vstoupil vítězně i do letošní sezóny. Celkově zatím Amico Fritzovi vyběhlo třináct potomků, z nichž tři dokázali zvítězit a dalších osm se umístilo. Velmi nadějný debut měla Geneze, která bojovala již se zkušenými soupeři. Dcera výborné vytrvalkyně Greek Wedding by v dalším startu měla nastoupit přímo do předzkoušky Oaks. Letos dvakrát druhý Falcon X nastoupí v neděli spolu se Zamicem do Starohájského kritéria na Turf Gala v Bratislavě.

 

Amico Fritz dostal opět příležitost

Amico Fritz má zatím registrovaných pět dvouletých, bohužel v letech 2020 a 2021 připustil tři a čtyři klisny, které ani všechny nedaly hříbata, takže v dalších letech uvidíme na dráze minimum jeho potomků. Letos ho však majitel přesunul do Hřebčína Střelice, kde opět dostal příležitost. Zatím připustil třináct klisen a ještě má dvě nahlášené, i když žádná velká hvězda mezi nimi není. Chovatelé však budou mít šanci další rok, aby si odchovali svého Zamica.