Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Argano využil zaváhání favoritů

Argano využil zaváhání favoritů
Argano s Martinem Liškou vyhrává poslední kvalifikaci na VP - foto Tereza Bartoníková

Poslední kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Argano, hlavní favorité dostih nedokončili.

Analýza Ondřeje Blahníka

Euro Equus IV. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (5800 m)

Termín pět týdnů před Velkou pardubickou dává možnost účastníkům poslední kvalifikace dostatečnou dobu nasbírat další síly, proto sestava na startu byla silná. Nechyběl letos suverénní Lodgian Whistle, vítěz miliónové červnové kvalifikace, i Talent, vítěz Velké 2021, který se byl v minulé kvalifikaci druhý. Ani jeden se však do cíle nedostal. Talent (4:1) se zadrhl na irské lavici a vyklopil Pavla Složila, Josef Bartoš zas musel zastavit Lodgian Whistlea (3:1), když mu ujelo sedlo. Toho využil třetí vzadu.

ARGANO (7,77:1) byl loni pátý ve Velké pardubické. Jeho devízou je vytrvalost a úderná koncovka. Už třetí místo v první letošní kvalifikaci vypadalo dobře, když bylo pravděpodobné, že jeho forma bude gradovat směrem k Velké pardubické. Tady mu sedlo, že se dostih odvíjel od začátku v poctivém tempu, oranice po deštích z kraje týdne nebyly úplně suché, takže prověřily vytrvalost účastníků a on mohl v klidu vyčkávat v závětří na závěrečný finiš. Na travnatý ovál vbíhal již na třetí pozici, před posledním skokem převzal vedení a vedený svým trenérem Martinem Liškou mířil za lehkým vítězstvím. Před Velkou pardubickou tak ukázal dobrou formu, přestože ho neprověřila preferovaná dvojice. Metry navíc mu však budou hrát do karet.

Star (12:1) se konečně naučil skákat Velký anglický skok, který dělá problém koním, kteří nevědí, že za ním následuje vyšší doskok. Dostih opět absolvoval vzadu a přišel závěrem na druhé místo, čímž potvrdil, že minulý výkon nebyla náhoda.

Stuke (20:1) býval výborným proutěnkářem. Po loňské slabší sezóně letos přešel na krosy, s nimiž se pomalu seznamoval. Některé skoky mu dělaly problémy. Nejdřív „Velký angličák“, minule zahrádky. Teď to však zvládl v závěru se jako první snažil stíhat vedoucího Gap Pierjiho. Dostal se ale před něj až v závěru, kdy ho těsně minul Star. Získané zkušenosti se mu ale budou ve Velké hodit.

Royal Gino (10:1) nedokončil poslední dva starty a chyboval i v Úvodní cross country Koroka, i když tam to napravil a stihnul třetí místo. Tady to opět nebylo čisté, když ho ztratil pozici chybou na Velkém anglickém skoku, ale dokázal se vrátit zpět a poprvé zaběhnout takhle dlouhý dostih.

Gap Pierji (4,25:1) startoval v Pardubicích poprvé, ale letos vyhrál větší cross country v Meranu a velmi dobré byly jeho výkony ve Francii, kde byl v červenci druhý v Grand Cross de Vittel. Po zadržení Lodgian Whistlea se chopil diktování tempa a vypracoval si výrazný náskok. Kromě chyby na dvacet čtyřce, ostatní překážky zvládl a na nováčka si celkem slušně poradil i s „Angličákem“. Na travnatíém oválu se ale jeho náskok začal zkracovat a na poslední překážce už přes něj šel Argano. V rovině pak přes něj přešli ostatní soupeři. Je možné, že přepálil tempo. Podle Jana Kratochvíla spíš zatím nedal distanc. Loni byl druhý v polském Crystal Cupu na 5500 metrů, pardubické oranice ale přeci jen prověří vytrvalost víc.

VÝSLEDEK

 

O víkendu se ale představili i další adepti Velké pardubické. Godfrey startoval v Ceně Deníku Právo na 4500 metrů, jehož distance na něj byla krátká. Našel se totiž právě na dlouhých distancích, když byl druhý v první kvalifikaci. Tady bral druhé místo bez nároku na vítězného COUPSTARa, kterému je pět let a mohl by z něj vyrůst kůň vysoké třídy. Vlohy by k tomu měl mít, vždyť je pravým bratrem vítěze Grand Steeple-Chase de Paris Milord Thomase. V dostihu byl čtvrtý Kaiserwalzer, což bylo slušné po tom, co za Velkým vodním příkopem ve vedoucí pozici vybočil a rázem se ocitl na chvostu pole.

VÝSLEDEK

 

Coupstar s Janem Faltejskem – foto Tereza Bartoníková

 

Do Velké pardubické měl zřejmě směřovat i Imphal, ale v Ceně Catering Melodie na 5200 metrů nebyl od začátku v dostihu a podal velmi matný výkon. Svoji vytrvalost prokázal SEXY LORD, kterého vedl Jaroslav Myška aktivně. Byl to jeho třetí start v dostihu nad 5000 metrů, které všechny vyhrál.

VÝSLEDEK

 

Zajímavá byla z pohledu Velké pardubické i Wielka Wroclawska. V ní byla favoritkou Santa Klara, třetí v červnové miliónové kvalifikaci. Dostih se zpočátku odvíjel hodně pomalu, ona se přesto držela v závětří, ale v závěrečných pasážích dostihu převzala taktovku a vypadalo to, že by si měla jít pro výhru, ale po menší chybě na posledním skoku ztratila rytmus a skončila za HER HIMem bojujícím s veteránem Notti Magichem.

VÝSLEDEK

 

Wielka Wroclawska 2023