Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ascot: Kdo bude letním králem vytrvalců?

Ascot: Kdo bude letním králem vytrvalců?
Westover a Hoo Ya Mal bojují o druhé místo v Derby - foto Petra Mikesková

Eduard Němeček rozebírá šance účastníků dnešních King George VI And Queen Elizabeth Stakes.

Rozbor Eduarda Němečka

16:35 - Ascot

King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes (Group 1, 2400 m)

Dnes se koná v Ascotu další test mezi tříletými a staršími koňmi, tentokrát na trati 2400 m. Stejně jako v Sandownu v Eclipse Stakes i tentokrát je na startu pouze 6 účastníků. Kvantita je ale vyvážena excelentní kvalitou. V loňské edici této největší srovnávací letní zkoušky vytrvalců předvedl vynikající výkon tříletý godolphinský Adayar, který tak potvrdil, že jeho vítězství v Epsom Derby nebylo dílem náhody. Letošní hrdina z Epsomu Desert Crown se dnešního klání nezúčastní pro zranění nohy (a podle posledních zpráv nepoběží ani v srpnu v Juddmonte International Stakes v Yorku). Přesto jsou tříletí na čele sázkové nabídky a vedle předpokládaného většího prostoru pro další progres tady jistě hraje roli i významný rozdíl v zatížení.

Westover (Frankel) je s kurzem 2,4:1 favoritem. Před 4 týdny vyhrál suverénně Irish Derby v Curragh a navázal tak na výborný výkon z Epsomu, kde po smolném průběhu předvedl fantastický závěr a skočil na třetím místě. V jeho sedle bude opět irský šampion Colin Keane, který po Epsomu nahradil na přání majitele Roba Hornbyho. V Curragh nastupoval Westover také v roli favorita s podobným kurzem jako nyní v Ascotu. Tuto roli po ideálním průběhu beze zbytku potvrdil, zítra ho však čeká mnohem těžší konkurence.

Druhou tříletou účastnicí a současně i druhou favoritkou je Emily Upjohn (Sea The Stars), která obsadila druhé místo v Oaks. Po dvou lehkých jarních vítězstvích v Sandownu a v G3 v Yorku sice v Epsomu nepotvrdila roli desetinové favoritky, ale vzhledem k nešťastnému průběhu předvedla heroický výkon. Na startu zakopla a ztratila několik délek, při stahování ztráty musela vydat spoustu sil, obíháním soupeřek rozdala četné metry a přesto se dokázala dotáhnout na úroveň vedoucí Tuesday, která posledním cvalovým skokem dostala hlavu dopředu. Původním plánem pro Emily Upjohn byla irská klasika (Irish Oaks), po komplikacích s transportem do Irska však byla přesměrována zpět na domácí půdu.

Trenérský tandem otce a syna Gosdenových má v dostihu ještě jedno želízko. Mishriff (Make Believe) obsadil v loňském roce v tomto dostihu po výborném výkonu druhé místo. Letošní sezónu na ostrovech zahájil také druhým místem v Eclipse Stakes, kde byl pravděpodobně nejlepším koněm v poli. Pokud by David Egan v jeho sedle našel prostor k útoku o něco dříve, pravděpodobně by vítěze zdolal. V každém případě to byla velmi vydařená příprava a Mishriff ukázal v Sandownu mnohem lepší formu než v loňském roce. Tentokrát může být pro tříleté tvrdším oříškem i proto, že se nejspíše poběží na jeho oblíbené pevné půdě. V jeho sedle tentokrát nahradí Davida Egana James Doyle.

Mishriff – foto Petra Mikesková

Dalším hvězdným účastníkem je loňský překvapivý vítěz Ceny Vítězného oblouku, německý host Torquator Tasso (Adlerflug) s Rene Piechulkem v sedle. Na začátku července se vítězně rozcvičil v G2 v Hamburku a potvrdil, že jeho forma obvykle v průběhu sezóny graduje. Mírné obavy však u něj vzbuzuje předpoklad pevné půdy, protože své nejlepší výkony dosud tento kůň předvedl na měkkém podkladu. I proto je jeho kurz dvojciferný (v Anglii 11:1, Fortuna 9:1).

Po výborném výkonu na královském mítinku se po pěti týdnech do Ascotu vrací šestiletý svěřenec Aidana O’Briena Broome (Australia). Jeho vítězství v Hardwicke Stakes bylo velmi působivé. V sedle s Ryanem Moorem, který ho pojede i tentokrát, si svým oblíbeným stylem start-cíl poradil i s loňským dvojnásobným klasickým vítězem Hurricane Lane. I Broome, stejně jako Mishriff, má rád pevnou půdu. Dá se předpokládat, že stejně jako minule půjde do čela a pokud Ryan Moore trefí správné tempo, jistě může dostat své soupeře pod tlak. Jeho kurz na vítěze je u Fortuny 17:1.

 

Broom vyhrává Hardwicke Stakes – foto Petra Mikesková

Outsiderem dostihu je v kurzu 25:1 oblíbený světoběžník Pyledriver (Harbour Watch). Po prosincovém 2. místě v Hongkongu v G1 zaběhl slušně i koncem března v Emirátech (Sheema Classic), kde obsadil blízké 4. místo za kvalitními koňmi. Počátkem června byl po svém návratu na ostrovy druhý v Epsomu za Hukumem. Rozhodně je oprávněným účastníkem tohoto galapředstavení, ale na nejlepší mu bude nejspíše trochu třídy chybět a jeho umístění mezi první trojkou by bylo překvapením.

Verdikt

Dlouhodobě se netajím v těchto srovnávacích zkouškách přízní k tříletým. Z nich volím Westovera, který má za sebou dva skvělé výkony v anglickém i irském Derby. Zdá se, že zvládne jakýkoli povrch a jeho vytrvalecké schopnosti jsou nesporné. V Curragh porazil Tuesday o více než 10 délek a v konci od ostatních odcházel. Doporučit ho sázkařům si však netroufám. Jeho kurz v Curragh byl totiž vyšší (2,6) a konkurence v Ascotu je výrazně silnější.  K vítězství tedy bude potřebovat další zlepšení.  Největším soupeřem tříletých by mohl být Mishriff, který by měl těžit z dobré formy, vyhovující půdy a předpokládaného rychlého tempa. Jediným otazníkem u něj je distance. Přestože předvedl už několik dobrých výkonů i na 2400 m, mám stále pocit, že jeho optimum je kolem 2000 m. Překvapit by mohl Broome. Ryan Moore, který bude v jeho sedle, má v posledních týdnech skvělou formu a dokáže výborně odhadnout tempo.

Tip: Westover – Mishriff - Broome