Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Bauyrzhan Murzabayev má v Japan Cupu solidní vyhlídky

Bauyrzhan Murzabayev má v Japan Cupu solidní vyhlídky
Bajuržan Murzabajev - foto: Zenon Kisza

V neděli se z našeho pohledu v ranních hodinách uskuteční nejprestižnější japonský dostih, tedy 2400 metrů dlouhý Japan Cup.

 

Rozbor Míši Moricové

 

Japan Cup (Gr.1, 2400 m)

Tokio - neděle - 7:40

Japan Cup tradičně láká koně z Evropy, kteří jsou letos čtyři, a to včetně německého Tunnese, jehož povede nám dobře známý Bauyrzhan Murzabayev, přičemž právě tento svěřenec Petera Schiergena patří mezi účastníky, čekající na zaváhání domácích favoritů. Pokud by se mu povedlo vyhrát, byl by prvním úspěšným německým koněm od roku 1995, kdy triumfoval Lando.

Japonskou scénu sleduju už nějakou dobu a při pohledu na startovní listinu připouštím, že není tak nabitá jako v minulých letech. Velká domácí hvězda je tady totiž jen jedna, a sice čtyřletý SHAHRYAR (Cristian Demuro). Hnědák v péči Hideakia Fujiwary se vloni blýsknul hlavně vítězstvím v Japonském derby, načež sezónu uzavřel třetí příčkou v Japan Cupu za dvojicí Contrail – Authority. Letos mu tým naordinoval ještě méně startů, ovšem také nějaké to cestování, protože syn Deep Impacta se ukázal v březnu v Dubaji, kde o krk zvítězil v Gr.1 Dubai Sheema Classic. Poté vyběhl až v červnu, kdy skončil čtvrtý z pěti v Prince of Wales’s Stakes při Royal Ascotu, načež se do října odmlčel. Tehdy se vrátil na japonskou půdou v Gr.1 Tenno Sho (Autumn), přičemž distance 2000 metrů pro něj byla přeci jen příliš krátká a hřebec se musel spokojit s pátým místem. V neděli se od Shahryara dá čekat lepší výkon, nicméně Danon Beluga (Yuga Kawada) by mu měl být zdatným soupeřem. Tříletý hnědák z lotu Noriyukiho Hori jako dvouletý vyhrál Gr.3 klání, a přestože na úspěch mezi elitou stále čeká, v klasických dostizích si vedl slušně. Obsadil totiž čtvrté místo jak v Japonských 2000 Guineas na 2000 metrů, tak v Japonském derby, a poté, co mezi květnem a říjnem nezaznamenal žádný start, se na dráhu vrátil ve zmíněném Tenno Sho (Autumn). Tehdy cílem proběhl na třetím místě a porazil i Shahryara, Danon Beluga na mě ale dělal spíše dojem koně, kterému více sedne 2000 metrů než cokoliv delšího. Je to však šikovný hřebec, a pokud svého o rok staršího soupeře v závěru porazí, moc se tomu divit nebudu.

Z ostatních japonských koní chci zmínit ještě dva. Klisna Daring Tact totiž v roce 2020 získala Trojkorunu pro klisny a v Japan Cupu obsadila třetí místo, vloni pak byla třetí mezi elitou a letos získala stejnou příčku v Gr.1 Takarazuka Kinen, kromě toho ale také třikrát doběhla mimo tabuli. Povede ji ovšem Tom Marquand, takže jsem o ní alespoň krátce pohovořit chtěla, nicméně větší šanci na úspěch má Ryan Moore, jenž povede pětiletého hřebce Vela Azur. Ten se doposud pohyboval spíše v menších dostizích, v říjnu ae jistě ovládl Gr.2 Kyoto Daishoten na 2400 metrů, a pokud předvede podobný výkon i v neděli, mohl by do pořadí na předních příčkách promluvit.

Z trojice francouzských koní se mi nejvíce líbí šestiletá Grand Glory (Maxime Guyon) v péči Gianlucy Bietoliniho. Hnědka vloni zažila výbornou sezónu, když těsně vyhrála Gr.1 Prix Jean Romanet na 2000 metrů, poté skončila druhá v Gr.1 Prix de l’Opera a svou premiéru v Tokiu proměnila v dobré páté místo v Japan Cupu. Letos vyhrála Gr.3 a Listed, při Royal Ascotu v Prince of Wales’s Stakes na třetím místě dokonce porazila i Shahryara, a přestože předzkouška na Prix de l’Arc de Triomphe jí úplně nevyšla, ve vrcholu evropské sezóny doběhla v poli 20 koní pátá. Grand Glory je spolehlivá klisna, které je celkem jedno, na jakém podkladu běží, navíc má s Japonskem zkušenosti. Třídu má také tříletý Onesto (Christophe Lemaire) z lotu Fabrice Chappeta, který zvítězil v Gr.1 Grand Prix de Paris a obsadil skvělé druhé místo v Gr.1 Irish Champion Stakes za Luxembourgem. V Arcu neuspěl, bez šancí ale v Japan Cupu není. Posledním francouzským koněm v poli je stejně starý Simca Mille (Gregory Benoist), vítěz Gr.2 Prix Niel, jenž by třídou na nejlepší stačit neměl.

Na závěr jsem si nechala tříletého Tunnese, reprezentujícího Německo a trenéra Petera Schiergena, pro kterého ryzák posledně vyhrál Gr.1 Grosser Preis von Munich, a to o propastných 10 délek. Dostih se odehrával na velmi hluboké půdě, jíž se syn Gulianiho v Japonsku nedočká, polobratr Torquator Tassa má ale slušnou šanci pod Bauyrzhanem Murzabayevem zase jednou ukázat, jak na tom německý chov je. Sám Filip Minařík, jenž se Japan Cupu v minulosti několikrát zúčastnil, má v Tunnese značnou důvěru a věří v jeho vítězství, přičemž z mnou výše zmíněných koní se mu hodně líbí také domácí Vela Azur.              

Mým tipem nicméně zůstává Shahryar, jehož největším soupeřem by měli být Danon Beluga a německý Tunnes. Plácnout by se mohli Grand Glory a Onesto, z podceňovaných koní může na tabuli dosáhnout Weltresisende a možná i velký outsider Heart’s History.

STARTOVNÍ LISTINA