Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Breeders‘ Cup začíná dvouletými

Breeders‘ Cup začíná dvouletými
foto breederscup.com

Ondřej Blahník rozebírá šance účastníků dnešních vrcholů pro dvouleté prvního dne dostihového mistrovství světa Breeders‘ Cupu.

Ondřej Blahník – Tipy

Breeders‘ Cup je velkým dostihovým svátkem. Pro sázkaře je to často složitá záležitost. Americkou scénu většina z nás dobře nezná a porovnávat domácí s Evropany je rovněž dost složité. Rozumnější je možná jen se koukat, ale to bychom nebyli my. Proto jsem se vrhnul do rozborů těchto dostihů, abych vám je před dvoudenním dostihovým svátkem přiblížil. Ve dvoudenním programu Breeders‘ Cupu vyhrávají favorité, ale není nouze ani o velké outsidery. Moje taktika je jasná, jeden velký outsider zaplatí víc proher. Dva dny Breeders‘ Cupu je pěkný rachot, tak si dávejte pozor a moc tam nezahučte. Snad vám budou moje analýzy k něčemu.

Rozhodl jsem se to pojmout formou tipů, které by mohly mít nějakou hodnotu. Protože jak říkám, scéně tolik nerozumím jako té evropské, berte je trochu s rezervou. Ani já si je nebudu počítat do svého tipařského skóre. Schválně uvidíme, jak dopadnu po dvou dnech.

 

22:50 - Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint

(Gr.2, 2 l., 1000 m, tráva, 1.000.000$)

Přestože travnatý povrch je výhodou pro evropské účastníky, v pěti ročnících tohoto dostihu uspěl jen jediný. V roce 2017 O’Brienův Declarationofpeace měl navíc dokonalý americký původ. Polobratr třetího z BC Classic Honore Code stál jako roček 2.600.000 dolarů a vítězství v tomto dostihu byl jeho ojedinělý triumf, v Evropě se mu tolik nedařilo. V roce 2017 se ale Breeders‘ Cup běžel právě v Del Mar, dostih ještě neměl ve jménu Breeders‘ Cup a Evropané v něm obsadili první čtyři místa.

Oproti loňskému roku je zastoupení Evropy poměrně silné. Jsou zde účastníci největšího dostihu pro dvouleté na 1200 metrů Middle Park Stakes. Armor v něm byl třetí, ale uplatňuje spíš koncovku, takže na 1000 metrů může být lepší Twilight Jet, který Middle Park Stakes odvodil, aby skončil pátý, ale byl to těsný doběh a naposledy lehce vyhrál na tisícovce Gr.3 v Newmarketu. Nějaký progres se však od něj asi čekat nedá, už má za sebou deset startů. Třetí z Phoenix Stakes Go Bears Go byl v Middle Park Stakes nejrychleji na nohou, ale v dostihu se držel spíš na druhé pozici, v cíli byl však těsně před Twilight Jetem. V Dewhurs Stakes neuspěl, ale 1400 metrů již na něj mohlo být příliš. Teď využije služeb domácího Johna Velazqueze. Hierarchy Middle Park Stakes nešel, ale jen těsně prohrál Gr.2 n Newbury na 1200 metrů, když o vedení přišel až před cílem a s každým startem jde nahoru.

Twilight Gleaming je sice domácí, ale poslední dva starty absolvovala ve velkých dostizích. Na Royal Ascotu byla v Gr.2 druhá a pak vyhrála Listed v Deauville. Místní favoritkou je však ve čtyřech startech neporažená Averly Jane, která naposledy lehce opanovala Listed v Keenelandu, kde ve svém prvním startu na trávě o 3 délky porazila tréninkovou kolegyni Kaufymaker. Neporažený je i One Timer. Posledně sice vyhrál v Santa Anitě jen o ¾ délky před Time To Party, ale celý dostih měl pod kontrolou. Působivější před tím byl v Listed v kanadském Woodbine, i když to bylo na písku.

STARTOVNÍ LISTINA

Tip: Z Evropanů se mi asi nejvíc líbí Twilight Jet, kterému by měl kilometr sedět víc než Middle Park Stakes, kde byl jen těsně za svými dnešními konkurenty. Jen toho už může mít dost a uvidíme, jak si povede na dráze s oblouky, protože většina sprintů se jde v Británii na přímé dráze. Averly Jane dosud předváděla suverénní výkony, kurz je ale pro mě v takovém dostihu přeci jen nízký a One Timer se ukazoval také dobře. Než si ho ale jistit místem v kurzu 2,2:1, radši dám dva na vítěze.

Twilight Jet   V   7:1  Tipsport

One Timer    V   7:1   Tipsport

 

23:30 - Netjets Breeders' Cup Juvenile Fillies

(Gr.1, 2l. kl., 1700 m, písek, 2.000.000$)

Malé pole šesti účastnic je zřejmě proto, že ostatní odradila dosud ve třech startech suverénní Echo Zulu, která má na svém kontě už dva Gr.1 triumfy. V Saratoze na 1400 metrů o 4 délky porazila Tarabi a v Belmont Parku na míli utekla soupeřkám dokonce o víc jak 7 délek. Není divu, že je velká favoritka.

Hidden Connection také neokusily hořkost porážky a ve druhém startu vyhrála Gr.3 na 1700 metrů v Churchill Downs o 9 délek. Juju’s Map zas lehce o 4 délky vyhrála Gr.1 na 1700 metrů v Keenelandu. Na třetí místo se tam dotáhla Sequist, která chodí hodně zezadu a ještě hodně vytočila oblouk.

STARTOVNÍ LISTINA

Tip: Echo Zulu byla dosud naprosto suverénní, ale desetinový kurz není pro mě a i její hlavní konkurentky si vedly dobře. Jejich lehká vítězství se těžko porovnávají. Proto zkusím za málo prubnout Sequist. V šesti koních možná nemusí mít takový odstup, vypadá to, že se lepší a kurz mi přijde přehnaný.

Sequist   V/1-2   40/10:1   Fortuna

 

12:10 - Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf

(Gr.1, 2 l., kl., 1600 m, tráva, 1.000.000$)

Ve třinácti ročnících uspěly Evropanky jen dvakrát v letech 2012 a 2013. V posledních třech letech ale byly vždy druhé a v roce 2017 třetí, takže to není zase tak špatná statistika. Letos je na startu vítězka Rockfel Stakes (Gr.2) v Newmarketu Hello You, kde jistě porazila později třetí z Fillies‘ Mile (Gr.1)  Cachet, ale bylo to na distanci 1400 metrů, v původu má dost rychlosti, takže míle už je otazníkem. Tady využije služeb domácího žokeje Johna Velazqueze. Cachet je taková velká klisna, uvidíme, jak se poskládá do zatáček, ale má dobré startovní číslo a po startu je rychle na nahou. Naopak Mise En Scene má vylosován až box 13, ale ve Fillies‘ Mile jí Cieren Falon usadil dozadu, aby pak koncovkou stihla čtvrtou příčku. Před tím jí ale Oisin Murphy, který se vrací do jejího sedla, držel v jejím druhém životním startu v Goodwoodu na 1400 metrech víc v pozici a bylo z toho první místo, když porazila i Hello You, i když tu před tím trochu skřípla. Francouzská Malawath sice vyhrála Gr.2 v Chantilly jen o krk, ale v závěru musela hledat prostor. Pak předvedla hezké zrychlení, díky němuž by se nemusela tratit ani tady, přestože dosud nešla delší trať než 1200 metrů.

Nejúspěšnějším trenérem v tomto dostihu je Chad Brown s pěti vítězkami. Letos bude mít v dostihu lehkou vítězku maidnu v Keenelandu Haughty a Consumer Spending, která vyhrála poslední dva starty. Dvojnásobnou vítězkou je Kaola Princes, ale ani jedna zatím neběžela black type. To Pizza Bianca má na svém kontě druhé místo v Gr.1 v kanadském Woodbine. Brad Cox, který připravil loňskou vítězku, má na startu dvě zástupkyně. Bubble Rock vyhrála Gr.3 na 1200 metrů v Belmont Parku, Turnerloose zklamala v pozici desetinové favoritky v Gr.2 na 1700 metrů v Keenelandu, když první pozici ztratila těsně před cílem. Zkrácení distance jí tak může pomoc a má dobré startovní číslo. Její přemožitelka California Angel půjde naopak z posledního boxu, ale je to hodně koncová klisna, takže jí to nemusí vadit. Výhodou ale pro ni mohlo být, že se šlo na měkčí dráze a při obíhání se vyhnula rozbité dráze po bariéře. O Gr.2 vítězku v Belmontu Sail By na trhu moc zájem není. Cairo Memories, která vyhrála Listed na míli v Santa Anitě lehce před Helens Well, se věří víc.

STARTOVNÍ LISTINA

Tip: V této sestavě je těžké se k někomu výrazně připojit. O třídě domácích účastnic si člověk dělá těžko obrázek, zvlášť když se často dávají větší šance klisnám, které ani neběžely v black type dostizích. Líbilo se mi vítězství Cairo Memories, ale nedokážu hodnotit soupeřky. Pro Turnerloose může být plus dobré startovní číslo, pevnější dráha a o něco kratší distance než minule. Pro její přemožitelku California Angel jsou to negativa, ale těch 25:1 se mi zdá fakt hodně. Evropské účastnice sice nemají v listině vítězů dobrou bilanci, ale pravidelně se umisťují vysoko. Zkusím zvolit Mise In Scene, která sice nemá dobrý startovní box, ale není tolik prověřená, může jít ještě nahoru a nemá špatný kurz na umístění.

Mine In Scene    V/1-4   12/3,5:1   Tipsport

 

12:50 - TVG Breeders' Cup Juvenile

(Gr.1, 2l. hř. + val., 1700 m, písek, 2.000.000$)

Dostih se musí obejít bez hlavního favorita, kterým byl Jack Christopher, kterého Chad Brown škrtnul kvůli problémům s levou holení, ale ujistil, že to neohrozí jeho kariéru pro další rok. Kdo to zaregistroval včas, mohl toho využít u Fortuny stejně jako já, který abych vám přiblížil tyto dostihy, vstávám kvůli tomu v pět. Tak snad se to vyplatí, vsadil jsem Commandperformance, který byl v Champagne Stakes druhý za Jackem Christopherem. Žhavá želízka v ohni má Bob Baffert. Jsou to především ve dvou startech neporažení Corniche, který se ujal role favorita, a Pinehurst. Corniche přesvědčivě vyhrál American Pharoah Stakes na 1700 metrů v Santa Anitě stylem start-cíl, kde porazil Pappacapa a Oviatt Classe. Pinehurs stejným stylem Del Mar Futurity, ale jen na 1400 metrů, takže distance je otazníkem. Neznamená to však, že by si s ní neměl poradit. Startovní číslo mál lepší, protože Corniche jde z posledního boxu. Jejich stájový kolega Barrosa se z lotu nezvítězivších vymanil až ve třetím startu, když vyhrál maiden v Santa Anitě.

STARTOVNÍ LISTINA

Tip: Corniche a Pinehurs přesvědčivě vyhráli na nejvyšší scéně stylem start-cíl. Pinehurst ještě musí ukázat, zda zvládne distanci. Commandperformance byl v obou startech druhý, chodí spíš zezadu, ale minule předvedl hezký závěr a blížil se k původnímu favoritovi Jacku Christopherovi. Jak jsem již řekl, sázku na něj jsem využil, ale kurz 4,5:1 už by mě tak neoslovil. Přeci jen se výkony jednotlivých dvouletých těžko porovnávají. Proto zkusím opět nějakého outsidera a tím je Pappacap. Za Pinhurstem na 1400 metrů ani za Cornichem na 1700 metrů nebyl daleko a úplně bych ho neodepisoval, navíc když má dobré startovní číslo.

Pappacap   V/1-3   20/5:1   Fortuna

 

1:30 - Breeders' Cup Juvenile Turf

(Gr.1, 2 l., hř. + val., 1700 m, písek, 1.000.000$)

Evropané mají v tomto dostihu mnohem lepší bilanci než ve svém klisny. Proto také jsou na čele sázkové nabídky. Svěřenci Charlieho Applebyho v modrých barvách Godolphinu vyhráli tento dostih dvakrát. Naposledy před třemi lety. Teď má na startu silné duo. Modern Games vyhrál lehce Gr.3 v Newmarketu a pojede ho stájová jednička William Buick. Frankie Dettori bude v sedle Albahra, který po výhře v Listed v Salisbury zamířil do kanadského Woodbine, kde jistě vyhrál Gr.1 na 1600 metrů. Má tedy distanci vyzkoušenou. Dubawi Legend byl druhý v Dewhurst Stakes na 1400 metrů, kde šel poměrně ofenzivně, ale distance nemusí být problém. Čtvrtým z Evropanů je svěřenec Aidana O’Briena, který již vyhrál tento dostih čtyřikrát a dobře ví, jaké koně do Breeders‘ Cupu posílat. Glounthaune byl ve druhém životním startu v Dewhurst Stakes až šestý, ale pak vyhrál Gr.3 v Leopardstownu. Z domácích jsou nevíce ceněni svěřenec Chada Browna, který vyhrál tento dostih před dvěma lety, Portfolio Company a dvojnásobný lehký vítěz Dakota Gold.

STARTOVNÍ LISTINA

Tip: Tady moje úvahy asi nebudou tak seriózní, protože na startu bude Dubawi Legend, který mi padl do oka již v minulých startech. V Yorku si hezky vykračoval, ale nezrychlil tak jak by měl. Proto šel asi v Dewhurst Stakes ofenzivnější taktikou a druhým místem v možná největším dostihu pro dvouleté na ostrovech ukázal hezký posun. Jeho matka vyhrála již ve dvou letech na míli a s Golden Hornem dala vytrvalce a Dubawi není žádný sprinter, takže distance se nebojím. Spíš vnějšího boxu, ale čert to vem.

Dubawi Legend    V  7:1  Tipsport

 

DOSTIHOVÝ PROGRAM