Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Britové milují nováčky

Britové milují nováčky

Ondřej Blahník rozebírá velké překážkové dostihy, které jsou na programu v sobotu v Británii.

15:25 - Sandown

Betfair Tingle Creek Chase (Gd.1, 3100 m, 146.000 £)

Hlavním dostihem britského víkendu je střetnutí dvoumílových specialistů v Sandownu. Tam by se spolu měli střetnout staří známí z Queen Mother Champion Chase, kteří v Cheltenhamu obsadili druhé až čtvrté místo a dělilo je 1 ½ délky. Nejlépe se z nich umístil Nube Negra, když vedoucí irský suverén Chacun Pour Soi nakonec bral jen třetí místo. Na domácí půdě v Punchestownu mu však vrátil porážku i s úroky. Čtvrtý Greenaten dal přednost Sandownu, kde porazil někdejší hvězdu Altiora.

Mullinsův Chacun Pour Soi nastoupí k sezónní premiéře. Nube Negra už má za sebou působivé vítězství v Cheltenhamu, kde si lehce poradil s vítězi posledních dvou ročníků Queen Mother Champion Chase Politologuem a Put The Kettle On. Greenaten sice nezaběhl tak dobře v Exeteru, ale může mu pomoci návrat do Sandownu. Loni tu byl druhý za Politologuem a letos by pro něj měl být příznivější rychlejší podklad.

Velké hvězdy na startu nabídnou jistě dobrou podívanou, ale pouštět se mezi ně nebudu. Na sázení jsem si vybral jiné dostihy

STARTOVNÍ LISTINA

 

NATIVE RIVER     V   4:1

15:05 – Aintree - Unibet Many Clouds Chase (Gd.2, 5000 m)

Tipsport 1 bod

V Británii je často vidět hlad po nových hvězdách, které překonají ty staré, které už ukázaly, co umí. A to je přesně tento dostih, kde je favoritem Protektorat, který na jaře vyhrál Gd.1 Novices‘ Chase na zdejší dráze a před třemi týdny se v Paddy Power Handicapu se s nejvyšší váhou blížil k vedoucímu Midnight Shadow, což mohlo vyvolat dojem, že by měl zvládnout delší distanci. Neříkám, že to tak nemusí být, ale zatím jediný dostih skoro na 3 míle v únoru v Kelso prohrál. Právě po tom dostihu však prodělal operaci dýchacích cest, což mu viditelně pomohlo. Zatím ale běhal hlavně na 4000 metrů a tohle by měl být test vytrvalosti.

Již teď je v Aintree „soft“ a ještě by mělo pršet. To by mohlo vyhovovat veteránovi NATIVE RIVERovi. Už mu sice táhne na dvanáctý rok, ale na jaře zaběhl v Sandownu velmi dobře, když mu jistě pomohl rozmáčený terén. Další starty v Cheltenham Gold Cupu a Bowl Chase šel na rychlejší dráze, což pro něj nebylo to pravé, přesto nezaběhl špatně. V tomto dostihu uspěl před dvěma lety, kdy předvedl neskutečné sólo. Loni sice byl třetí, ale tehdy se kvůli nízkému slunci vynechala podstatná část skoků, což pro vynikajícího skokana, jímž je, bylo negativní. Letos by mělo spíš pršet, takže steeplový ovál by měl mít všechny překážky. Sice mu přibývá věk, ale zatím stále dokázal podávat dobré výkony a podmínky mu hrají do karet. Jeho stálý parťák Richard Johnson už ukončil úspěšnou kariéru a byl vhodným koněm pro takové tempaře, ale Jonjo O’Neil junior už s ním také vyhrál a koním Collina Tizzarda to už opět jde.

Jeho další soupeři také nejsou prověřeni na dlouhé trati. Imperial Aura nemohl potvrdit distanční schopnosti v Betfair Chase, protože spadl ještě před zatočením do roviny. Simply The Best byl minule v Cheltenhamu blízko, když stejně jako on nesl nejvyšší váhu. Měkkou dráhu má rád, ale atím neběžel dostih na 3 míle. Tiger Roll nemá s vytrvalostí problém, spíš to pro něj může být krátké. Myslím, že tu je hlavně proto, aby ukázal handicaperovi, že rating 165 lb je příliš velký, protože se možná bude chtít pokusit o třetí vítězství v Grand National. I zbylí soupeři by měli být vytrvalí, ale neměli by mít tolik třídy.

STARTOVNÍ LISTINA

 

EDWARDSTONE    V   3,85:1

14:50 – Sandown - Close Brothers Henry VIII Novices' Chase (Gd.1, 3100 m)

Tipsport 1 bod

Third Time Lucki je podle kurzů největší britskou nadějí do Arkle Chase. Po dvou působivých výhrách v Cheltenhamu se není ani čemu divit. Naposledy tam porazil slušné koně. Captain Tom Cat spadl na poslední překážce z druhé pozice, když start před tím vyhrál Gd.2 Novices‘ Chase ve Wincantonu. Následně druhý Sebastopol v dalším startu málem vyhrál v Kemptonu, kdyby i on nespadl na poslední překážce.

EDWARDSTONE však byl minulou sezónu přinejmenším stejně třídový na proutěnkách. Byl slušně třetí v Betfair Hurdle v Newbury i v dalším velkém handicapu v Aintree. Na Cheltenham Festivalu dokonce Third Time Luckiho těsně porazil, když měl dokonce nesl o 5 lb víc, ale musím uznat, že Third Time Lucki se vyčerpal soubojem o vítězství, kdežto Edwardstone si došel zezadu pro páté místo. Náročný souboj se na Third Time Luckim mohl podepsat v dalším startu v Aintree, kde byl čtvrtý za druhým Do Your Jobem. Ten do dostihu nastoupí jako outsider, přestože jeho seznámení s těžkými skoky proběhlo vítězně. Bylo to ale jen díky tomu, že Edwardstone, který startoval ve stejném dostihu, zakopl o padajícího koně. V dalším startu si vedl suverénně, když lehce vyhrál ve Warwicku, kde ho prověřil náročný skokanský úsek, který ho čeká i v Sandownu. Third Time Lucki mi přijdou jako podobně dobří koně, výška kurzu je tedy pro mě jasnou volbou. … Teda včera večer byla, dnes už to tak dobré není, zvlášť když Tipsport má opět nejnižší kurz. Ale budiž.

Dostih ale nemusí být jen o téhle dvojici. Minella Drama také patřil mezi nováčky na proutěnkách mezi elitu a minule prohrál s War Lordem jen těsně. Stolen Silver se už ve steeplech také ukázal slušně a před dvěma lety Edwarstonea těsně porazil. Čtyřletý Il Ridoto si hezky vyhrál handicap, ale jen před týdnem.

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

LORD DU MESNIL   V/1-5   23/5,5:1

15:40 – Aintree - Unibet Becher Handicap Chase (Gd.3, 5200 m)

Tipsport 1+1 bod

To bych to nebyl já, abych pro vás neměl ještě nějakého outsidera. Vybral jsem ho v dostihu, který se běhá po kurzu Grand National s jejími specifickými překážkami. Ale začneme koňmi z čela sázkové nabídky.

Snow Leopradess byla na Cheltenham Festivalu čtvrtá v National Hunt Challenge Cupu, když před ní byli jen koně s mnohem vyšším ratingem. V sezónním debutu navíc lehce zvítězila.

Mighty Thunder na jaře připravil silným závěrem o vítězství ve Scottish Grand National Dingo Dollara. To bylo na rychlejší dráze, ale už zvládnul i měkký povrch. Možná by potřeboval ale ještě delší dostih, 3 míle Charlie Hall Chase ve Wetherby na něj bylo vyloženě krátkých.

Mac Tottie vyhrál v listopadu v Aintree Grand Sefton Handicap Chase na Grand National okruhu. Bylo to sice jen na 4200 metrů, ale vyhrál už i dostih na 3 míle.

Vieux Lion Rouge je specialistou na tento dostih. Poprvé ho vyhrál v roce 2016, v roce 2018 byl druhý a loni ho vyhrál o 24 délek. Je mu ale již dvanáct a loni měl rating o 5 lb nižší.

Chris’s Dream patří v Irsku mezi elitu. Letošní Grand National měl dobře rozjetou, než chyboval. Běhá dostih na 4000 metrů, ale i na 3 míle. Nevýhodou je výrazně vyšší váha oproti soupeřům.

Achille chodil v loňské sezóně velké supervytrvalecké handicapy a ve třech byl druhý. Chodí hodně koncem, což se mi v takhle velkém poli moc nelíbí.

Kimberlite Candy byl v posledních dvou ročnících vždy druhý. Loni sice prohrál s Vieux Lion Rougem o hodně, ale teď bude mít o 3 lb nižší rating. Na rozdíl od Grand National, kde moc nestíhal, by mu měla vyhovovat měkká dráha. Z okruhu šancových koní bych si vybral jeho a sázkou na vítěze ho asi podpořím, ale tady chci koně s vyšším kurzem, který se dá hrát i do dálky.

LORD DU MESNIL potřebuje vyloženě měkkou půdu, takže nejlíp bude si to zkontrolovat podle předchozích dostihů. Překážky Grand National okruhu si vyzkoušel dvakrát. Před rokem byl v Grand Sefton Handicap Chase s odstupem devátý, ale nebylo to zase tak špatné. Na jedné z posledních překážek měl problém jezdec, který ho dost přibrzdil. Dostih byl na 4200 metrů pro něj byl navíc moc krátký. On je spíš supervytrvalec, ale ani Grand National mu nevyšla, když se ještě před půlkou druhého okruhu vytratil. Bylo to ale na pro něj nevyhovující pevnější dráze. Pokud by skutečně napršelo, zkusil bych ho risknout.

Ještě by mě zajímal Via Dolorosa, který měl ve Francii ve steeplech slušný rating 66 kg. V Aintree už ukázal, že tenhle kurz dokáže přeskákat, ale tam bude problém distance.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 202 tipů, 61 správných tipů, vsazeno 286,5 bodů, výběr 313,49 bodů, zisk: +26,99 bodů (9,4%, ROI 1,09)

2021: 62 tipů, 20 správných tipů, vsazeno 98 bodů, výběr 114,1 bodů, zisk +16,1 bodů (16,4%, ROI 1,16)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105%, ROI 2,05)