Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Budou se 1000 Guineas stěhovat do Irska?

Budou se 1000 Guineas stěhovat do Irska?

Eduard Němeček rozebírá 1000 Guineas, které se odběhnou dnes v anglickém Newmarketu.

 

Neděle 7. 5. 2023, 16:40 – Newmarket

Qipco 1000 Guineas Stakes (Gr.1, 1609 m)

Sobotní první letošní ostrovní klasiku opanoval Chaldean s Frankiem Dettorim v sedle, pro kterého to byla nejspíš poslední účast v tomto dostihu. V neděli se v Newmarketu střetnou tříleté klisny. Favoritkami byly dlouhou dobu dvě irské účastnice. Tahiyra připravovaná Dermotem Weldem a Meditate, kterou trénuje Aidan O’Brien. Po totálním fiasku O’Brienových hřebců v sobotním newmarketském vrcholu se Tahiyra na čele sázkové nabídky osamostatnila. Jediný vzájemný souboj těchto dvou klisen proběhl v září na měkké dráze v Curragh. Pro Tahiyru to byl teprve druhý životní start a o jistém vítězství rozhodla působivým zrychlením v cílové rovině. Na rozdíl o Meditate jsme ji od té doby na dráze neviděli. Mediatate stihla následně ještě dva starty a obzvláště v tom posledním v Keenlandu předvedla na pevné dráze a distanci 1600 m výborný výkon.

Z klisen, které absolvovaly v letošním roce některý z přípravných dostihů, mě nejvíce zaujala Mammas Girl trenéra Hannona, která krásným závěrem opanovala v polovině dubna 1400 m dlouhý trial v Newmarketu (Gr.3), který v loňském roce vyhrála loňská klasická vítězka Cachet.

Neporažená ve dvou startech je i Ralphem Beckettem připravovaná Remarquee, která při svém vítězství před dvěma týdny v Newbury působila hodně nevyzrále, ale o to větší potenciál pro zlepšení by mohla mít. Trenér Beckett má v dostihu ještě jednu zajímavou klisnu, kterou je vloni čtyřikrát vítězná Lazoo, v jejímž sedle bude o další klasický triumf usilovat Frankie Dettori.

Své příznivce jistě najdou i Applebyho Dream Of Love a v zimě v Emirátech úspěšná Mawj, kterou připravuje Saeed bin Suroor. Dobré umístění některé z dalších účastnic by bylo velkým překvapením.

Verdikt: V loňském roce nejvíce upoutala málo exponovaná Tahiyra, která by mohla profitovat z měkčí půdy. Její kurz je však vzhledem k delší pauze velmi nízký (anglické sázkovky ji nabízí 15/8, na kurzy Tipsportu si musíme počkat do nedělního dopoledne). Trenér Weld je s její přípravou spokojen, ale zmiňuje, že k optimální formě by klisna potřebovala ještě dva týdny. Meditate jsme viděli naposledy v Breeders‘ Cupu a po neúspěchu O‘Brienových hřebců se její kurz výrazně zvýšil (15/2). Přípravný dostih v nohách a znalost dráhy by mohly být důležitými faktory ve prospěch MAMMAS GIRL, takže ji v tipu ponechám na prvním místě i s vědomím, že v Newmarketu prší a její trenér si měkkou půdu nepřeje.

Tip: Mammas Girl – Tahiyra - Meditate