Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Cena Latiny pro stájovou dvojku

Cena Latiny pro stájovou dvojku
Riwetta pod vedením Adama Floriana poráží Coletku v Ceně Latiny, foto: Bohumil Křižan

V neděli se uzavřela první polovina chuchelské sezóny, když vrcholem programu byla 44. Cena Latiny, tedy hlavní trial pro klasické Oaks.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Ve 2200 metrů dlouhém dostihu, který byl dlouhá léta znám jako Cena Hřebčína Napajedla, se utkalo třináct tříletých klisen. Přestože se jedná o hlavní trial pro Oaks, hlavní adeptky na klasický úspěch na startu chyběly. Těmi jsou v Českém Derby první Abha a pátá Shining Sky, zapomínat nelze ani na Eagle Babe, která sice při ambiciózním startu ve francouzském Listed skončila osmá, ale od vítězky jí dělilo jen něco málo přes 4 délky. Vyrovnaný doběh přinesla také Cena Latiny, když šestici nejlepších dělily necelé 4 délky.

RIWETTA (11:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) byla papírovou dvojkou trenérky Heleny Vocáskové a DS Gaudium, když více důvěry měla letos ve dvou čtyřkových dostizích suverénní Maxienne. Každopádně Riwetta se už loni zařadila ke špičce ročníku. Koncem srpna totiž zvítězila v Mostě, když na jejím štítě skončila vítězka Ceny zimní královny Willemine i výše zmíněná Eagle Babe. V samotné Ceně zimní královny pak skončila čtvrtá.

Letošní premiéru absolvovala až v polovině května, kdy nastoupila do mílového handicapu proti starším koní. Roli favoritky sice nesplnila, ale třetí místo rozhodně nešlo hodnotit negativně. Nastupovala totiž proti rozběhaným soupeřům a obecně platí, že v květnu to mají tříletí proti starším složité. Vždyť první handicapové vítězství tříletého koně jsme letos viděli až v červnu. Její koncovka navíc byla příslibem pro delší distance.

Koneckonců to platí i o jejím původu. Otec Decorated Knight měl totiž optimum na dvou kilometrech, přičemž matka Kozmina Bay byla ještě o něco delší a většinu startů absolvovala nad proutěnkami. Ze starších polosourozenců vyběhla pouze Kofila, jejímž maximem bylo čtvrté místo v pětce ve slovenské Senici. Dodejme, že jako roček stála Riwetta 8.000 euro.

V neděli jí Adam Florian navzdory vysokému číslu třináct našel dobrou pozici ve druhém sledu. U distance převzala vedení a v závěru odolala snaze dotírající Coletky. V Oaks na to nebude mít jednoduché navázat, nicméně trenérce Heleně Vocáskové se v delší z dámských klasik daří, když z jejích posledních devíti ročníku zvítězila ve třech.    

Coletka (5,5:1) se v závěru rozcházela a k vítězství jí scházela pouhá hlava. Na start šla teprve potřetí a k progresu jí pomohla větší dráha. Naopak jí příliš neseděla pevnější půda, když je narostlou klisnou a při debutu zvítězila na měkku. Další metry navíc by každopádně měly být plusem, takže nebude překvapením, když v Oaks s Riwettou poměr sil otočí.

Garmona (25:1) do cílové roviny točila ještě za Coletkou a přišla s dobrým závěrem. I polosestra trojnásobného klasického vítěze Gaspariniho tedy ukázala progres, a protože stejně jako Coletka debutovala teprve v dubnu, může v něm pokračovat. Před Oaks by se moha rozcvičit příští sobotu v 1800 metrů dlouhé trojce na domácí dráze ve Slušovicích.

Yonella (13:1) akcelerovala na začátku cílové roviny a už před její polovinou převzala vedení. V závěru jí ale síly docházely, takže se zdá, že optimum najde trochu níže. Koneckonců polosourozenci Chiouboucar a Bartola získali všechna vítězství na distancích do 1800 metrů.

Willemine (17:1) akceptovala rychlé tempa vedoucí dvojice, kterou na začátku cílové roviny lehce minula. Vzhledem ke krátké matce i ona může být kratší, každopádně letos podala nejlepší výkon, když oproti přemožitelkám nosila o 1,5 kg více.

Baby Summer (12:1) rovněž mnoho neztrácela. Za distancí se nicméně zdálo, že podobně jako pravý bratr Big Ben může najít optimum na distancích do dvou kilometrů.

Zmínku zaslouží také dvojice nejlepších favoritek, jejichž výsledky byly zklamáním.

Feschanda (3,5:1) cválala na dobré pozici ve druhém sledu a dle původu jí distance měla sedět, přesto v cílové rovině odcouvala na osmé místo.

Maxienne (3,5:1) naopak neměla klidný průběh. Z vnějšího boxu totiž hůře odskočila a poté se vnější stopou postupně posunula do středu pole. V cílové rovině jí tedy síly scházely.

VÝSLEDEK