Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

České derby – trendy posledních 10 ročníků

České derby – trendy posledních 10 ročníků
Opasan s Radkem Koplíkem poráží Vivienne Wells v Českém derby - foto: Jana Syručková

Jak by dopadlo České derby, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů Českého derby

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Jiří Chaloupka (Kadyny, Cheeky Chappie) a Jiří Palík (Joseph, Pacific Hill)

Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství - František Holčák (Kadyny, Mister Aviation), Radek Holčák (Cheeky Chappie, Pacific Hill) a Josef Váňa (Roches Cross, Touch Of Genius)

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před derby 3 až 9 startů. Protože se jedná o široké rozpětí, většina účastníků derby mu vyhovuje. Výjimkou jsou dvakrát startující Kamssio a naopak příliš exponovaná je Surabaya, která vyběhla už patnáctkrát.

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před derby dva až tři starty. Pouze jednou letos vyběhl Hazarder, zatímco více startů absolvovali čtyřikrát představený L’Ienissei a dokonce šestkrát v aktuální sezóně startovali Global Man a Surabaya.

9 z 10 posledních deseti vítězů vybojovalo už před derby medailové umístění na distanci 2000 metrů nebo delší. Výjimku tvoří pouze Kadyny, ale ten vytrvalost naznačil jako dvouletý vítězstvím na 1900 metrů. Umístění do třetího místa na vytrvalecké distanci nezískali Kamssio, Royal Word, Vert Liberte a také dvojice Besiberri, Mandarin, kteří k tomu ale zatím nedostali příležitost.

8 z 10 posledních vítězů šlo na start maximálně měsíc po přechozím dostihu. Déle se na dráze neukázali pouze vítězové Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera Joseph a Opasan. Po šesti týdnech půjde na start nejen jeho letošní vítěz Hazarder, ale také druhý Locomotive a třetí Zoriyman. V polovině května naposled vyběhli také třetí z VJC Mandarin a ve Francii startující Surabaya. Dokonce po sedmi týdnech se představí druhá ze slovenské VJC Besiberri.

8 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před derby na horším než čtvrtém místě. Z této statistiky se vymykají pouze ve Velké červnové devátý Kadyny a Blessed Kiss, která před derby zamířila do Longchamp. Mezi kvarteto nejlepších se při svém posledním vystoupení nevešli Kamssio, Royal Word a Vert Liberte. První dva jmenovaní ale podobně jako Blessed Kiss naposled startovali v silné francouzské konkurenci, což platí zvlášť pro účastníka Prix du Jockey Club Royal Worda.

8 z 10 posledních vítězů se premiérového vítězství dočkalo dříve než ve vrcholu sezóny, když jedinou výjimku tvoří dva „Holčákovci“ – konkrétně Mister Aviation a Pacific Hill. Z účastníků letošního derby jsou stále nezvítězivší Besiberri, Kamssio a Zoriyman.

7 z 10 posledních vítězů zvítězilo aspoň v dostihu II. kategorie nebo v západní Evropě (Kadyny, Gontchar). Tomuto kritériu nevyhovovali pouze nezvítězivší Mister Aviation a Pacific Hill a trojkový vítěz Touch Of Genius. Z letošní sestavy čekají na větší vítězství Besiberri, Dragon Arrow, Kamssio, Kmotr, Locomotive, Rabbit Red Jazz a Zoriyman.

5 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Velké červnové ceny. Na vítězství z hlavního derby trialu ale dokázal navázat pouze Roches Cross. Tři týdny starý úspěch Tcheque Kinga tedy nemusí mnoho znamenat.

3 z 10 posledních vítězů odskakovalo v pozicích favoritů (Roches Cross, Cheeky Chappie a Opasan). Druhými favority byli Gontchar a Pacific Hill. Na druhou stranu v polovině případů zvítězili koně (Kadyny, Mister Aviation, Touch Of Genius, Joseph a Blessed Kiss) nabízení v kurzech od 14:1 do 50:1. derby tedy není chudé na překvapení. Dodejme, že podle nabídky společnosti Tipsport je aktuálně favoritem Hazarder.

1 z 10 posledních vítězů byla klisna, když v roce 2018 žádný z hřebců nestačil na Blessed Kiss. Její úspěch se budou snažit napodobit Besiberri a Surabaya.

1 z 10 posledních vítězů byl českým odchovancem. O tento úspěch se postaral Joseph, který byl v posledních deseti letech vůbec nepřekvapivějším vítězem. V letošní edici derby domácí chov zastoupen není.

Trendy doporučují: Sítem sedmi nejvýše uvedených kritérií projde pouze dvojice koní. Těmi jsou Rex Of Thunder a TCHEQUE KING, kteří tři týdny před derby zvítězili v jeho posledních trialech. Konkrétně Rex Of Thunder triumfoval v bratislavském Starohájském kritériu, zatímco Tcheque King kraloval Velké červnové ceně. Vítězům Velké červnové ceny se sice v posledních letech v derby příliš nedaří, na druhou stranu jí absolvovala polovina z jeho posledních deseti vítězů, zatímco Starohájské kritérium v tomto období absolvoval jediný derby vítěz. Pro Velkou červnovou cenu hraje také skutečnost, že naposled se její vítěz prosadil v derby před deseti lety, zatímco u vítězů Starohájského kritéria trvá čekání na úspěch v Českém derby už třiadvacet let. Statistiky tedy ukazují na Tcheque Kinga.

(Jaroslav Fabris)