Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Champions Day s jedním tipem

Champions Day s jedním tipem
Champions Day na závdišti v Ascotu

Dnes se v Ascotu odběhne jeden z největších mítinků sezóny, na rozdíl od loňského roku bez české účasti.

Loni měla Česká republika na startu Champion Stakes svého zástupce. Subway Dancer nastupoval jako outsider, Radek Koplík ho ale v konkurenci ostrovního výkvětu dostal na třetí místo. Historickému úspěchu hrála do karet měkká dráha a poctivé tempo, které svěřenci Zdena Koplíka vyhovuje a kterého se ve Francii často nedostal. Na famózního Cracksmana ale neměli nárok. Ten si své soupeře vychutnal i podruhé.

 

Třetí místo Subway Dancera v Champion Stakes za fenomenálním Cracksmanem

Letos se pořadatelé Champions Day potýkali s rozmáčenou půdou. V odlehlém oblouku dokonce stála voda. Rozhodli se tak dostihy přesunout do vnitřního oválu, kde se přes zimu běhají proutěné překážky. Tam je dráha označena „good to soft“, přímá dráha, na níž se poběží sprint a mílové Queen Elizabet Stakes, je stále označena jako „heavy“.

Bookmaker Tipsportu zatím vypsal kurzy na tři dostihy. Mezi nimi chybí Qipco British Champions Sprint Stakes, kde je mírným favoritem přední tříletý sprinter Advertise, který na Royal Ascotu porazil v Commonwealth Cupu Royal Youmzaina, který za jeho nepřítomnosti vyhrál na měkké půdě Sprint Cup v Haydocku. Právě hluboká dráha přímé ascotské dráhy může hrát v jeho prospěch. To se očekává i u čerstvé vítězky Prix de la Foret One Master, která dosud preferovala spíš míle. Já bych tu nepodceňoval loni čtvrtého Branda, který stále dokáže na nejvyšší úrovni zaběhnout a momentálně je 25:1.

Nabídka není ani na 2 mílový Qipco British Champions Long Distance Cup, kde se o obhajobu a jedenácté vítězství v řadě pokusí nejlepší supevytrvalec Stradivarius. Jeho největším konkurentem by měl být loňský vítěz St Legeru Kew Gardens, který byl letos druhý v Coronatipn Cupu a Irish St Legeru.

V Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes na 2300 metrů mám svojí vítězku Oaks Anapurnu. Ta má za sebou dva týdny staré vítězství v Prix de l’Opera, kde to s ní uděl Frankie Dettori falešnější, takže by jí to nemuselo sebrat tolik sil. Sám se však vrací do sedla Star Catcher, která vyhrála poslední tři starty včetně Irish Oaks, kde porazila Fleeting. Vyhrála i Prix Vermeille, kde Anapurna zklamala, když se vracela po menší pauze. Favoritkou je tedy oprávněně.

Queen Elizabeth II Stakes se mi rozebírat nechce. Favoritem je působivý pařížský vítěz The Revenant, v jediném letošním startu uchvátil i Benbatl. O comeback se pokouší klasický vítěz Magna Grecia. V 16 koních na přímé dráze s „heavy ground“ to může být pěkný chaos. Pustil jsem se ale do rozboru Champion Stakes a vybral nakonec i jeden tip.

17:00 - Qipco Champion Stakes

Na vnitřním okruhu se poběží i vrchol na 2000 metrů. Očekávaná hluboká dráha měla hrát do noty Addeybb, který je specialista na měkkou dráhu. Naposledy lehce vyhrál Gr.3 v Haydocku a s přehledem vyhrál i Listed na Royal Ascotu, kde za sebou nechal kvalitní koně jako Magic Wand a Elarqam. Elarqam se ale tehdy asi moc vydal, v Yorku neměl problém mu porážku oplatit.

Tady by mělo všechno sednout Magical. Ze zúčastněných má asi největší třídu. Půda i distance jsou přesně pro ni. Uspěla i na zdejší dráze. Před rokem tu porazila Coronet v British Champions Fillies & Mares Stakes, letos prohrála v Prince Of Wales’s Stakes s výborným Crystal Oceanem. V dalších startech byla její přemožitelkou jen věčná soupeřka Enable. Vítězství v Irish Champion Stakes získala přesvědčivě.

Jediným problémem může být její teprve dva týdny starý start v Prix de l’Arc de Triomphe. Na měkké dráze se šlo skutečně rychle a ona se dle svého zvyku držela v popředí. V rovině pak neodolala útoku čtveřice soupeřů, když za těchto podmínek pro ni byla problém distance. Sám jsem čekal, že tento dostih vynechá a půjde rovnou Champion Stakes. Takhle náročný dostih jí mohl sebrat síly, přestože Aidan O’Brien ujišťuje, že je ve výborné formě.

Coronet loni v British Champions Fillies & Mares Stakes prohrála s Magical, letos oproti ní měla míň náročnou sezónu. Po úvodním startu se zaměřila na Francii, kde vyhrála oba dvě Gr.1. 2000 metrů ale pro ni může být problém. Sice na ní naposled zvítězila v Deauville, ale v Prix Jean Romanet pro klisny se běželo na hluboké dráze. V Grand Prix de Saint-Cloud měla co dělat, aby na pásce stihla nám dobře známého Ziyada, a to se běželo na její tradiční distanci 2400 metrů.

Přesunutí na vnitřní sušší ovál je výhodou pro japonskou Deirdre, která není milovnicí měkké dráhy. Na svém britském turné si připsala vítězství v Nassau Stakes v Goodwoodu, kde koncovkou porazila tempo udávající Mehdaayih. V Irish Champion Stakes ale neměla dostatek prostoru k útoku. Na Magical sice neměla, ale když jí Oisin Murphy vytáhl naven, opět předvedla hezké zrychlení. Ascotská rovina není z nejdelších a přesunutí na vnitřní ovál jí ještě zkrátí. To nemusí být ideální k uplatnění jejího finiše.

Vysychající dráha a kratší rovina by měla být plusem pro tempařku Mehdaayih, ale i ta má za sebou náročný start v Prix de l’Opera, kde na měkké dráze dostih odtáhla a v závěru z podstatného dění vycouvala.

Mezi outsidery patří I Can Fly, která tu sice byla loni druhá v Queen Elizabeth II Stakes, ale to bylo na jí preferované míli a sedla by jí měkká dráha. Pondus byl v Haydcku druhý za Addeyebbem, třídu má tak na Gr.3. Otázka třídy je i u Fox Tala, který se sice vrátil na dráhu hezkým vítězstvím, ale v ne tak kvalitní společnosti.

Regal Reality na sebe upozornil výhrou v Sandownu, kde pak byl třetí v Eclipse Stakes za Enable a Magical. Trochu zklamal v Yourku na měkčí půdě, kde ho porazil Addeyaebb a na stejné dráze startoval i naposled, kdy byl pátý v International Stakes.

Tip: Největší třídu v poli má Magical, které by měl normálně sednout dostih na jedničku. Otázka je jen dva týdny starý náročný start v Arcu. Když se mělo běžet na heavy, myslel jsem, že zkusím Coronet. Po přesunutí dostihu na sušší trať ale podle mě její šance na rozdíl od jejího kurzu klesají, protože u ní je devíza vytrvalost. Pokud dobře načasuje útok, mohla by být nebezpečná Deirdre. Na místo ale už moc kurz není.

Proto tu zkusím nabídnout někoho, o němž jsem zpočátku neuvažoval. Tím je REGAL REALITY. Na první pohled nijak nezaujme, ale dokáže se uplatnit mezi nejlepšími. Páté místo v International Stakes nebylo špatné, a především zaběhl dobře v Eclipse Stakes, kde byl třetí. Tipsport ho má 2,5 do čtvrtého, ale když už riskuju na outsidera, chtělo by to lepší kurz. Tak to zkusím do třetího.

REGAL REALITY   1-3   5:1   1 bod

(Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINY

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

Tipů: 121, správných tipů: 35, vsazeno: 164,5 bodů, zisk: - 4,96 bodů