Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Cheltenham Festival vrcholí Gold Cupem

Cheltenham Festival vrcholí Gold Cupem
Galopin Des Champs s Paule Townendem c Punchestownu - foto Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník rozebírá Cheltenham Gold Cup, v němž loňské prvenství obhajuje Galopin Des Champs.

Rozbor Ondřeje Blahníka

16:30 – Cheltenham - pátek

Boodles Cheltenham Gold Cup Chase (Gr.1, 5300 m)

Galopin Des Champs – Velký překážkový talent potvrdil svoji třídu vítězstvím v loňském ročníku. Na konci dubna sice prohrál Punchestown Gold Cup s Fastorslow, ale mohl být unavený. Stejný kůň ho porazil i při vstupu do sezóny, ale protože před ním byl i Appreciate It, který není tak dobrým koněm, mohlo jít o špatnou formu. Tu nechal daleko za sebou v dalších startech v Leopardstownu, kde nejprve o Vánocích v Savils Chase nadělil Gerri Colomboci 23 délek a v Irish Gold Cupu vrátil o 4 délky porážku Fastorslowovi. Ukázal tedy excelentní formu a může směle pomýšlet na obhajobu.

Fastorslow – Zlom v jeho kariéře bylo prodloužení distance. V Ultima Handicapu loni jen těsně prohrál s budoucím vítězem Grand National Corach Ramblerem, který nesl o 4 lb míň. V dubnu pak překvapivě porazil Galopin Des Champse v Punchestown Gold Cupu. Tamní dráha mu zřejmě svědčí, když tam před ním opět vyhrál z kraje sezóny. V Irish Gold Cupu mu sice podlehl o 4 délky, ale zvlněná dráha mu může pasovat líp.

 

Fastorslow po výhře v Punchestown Gold Cupu - foto Jaroslav Fabris

Gerri Colombe – Loni na festivalu prohrál těsně Brown Advisory Novices' Chase s The Real Whackerem, ale bylo vidět, že každý metr navíc by mu pomohl. Že mu bojovnost nechybí, ukázal i v první sezónním startu, když sebral vítězství v Champion Chase v Down Royal Envoi Allenovi. V Savills Chase sice měl nad ním Galopin Des Chapms jasnou převahu, ale dráha v Cheltenhamu mu bude sedět líp.

L’Homme Press – V roce 2022 vyhrál Brown Advisory Novices' Chase a minulou sezónu by byl druhý za Bravemansgame v King George VI Chase, kdyby nespadl na poslední překážce. Pak se odmlčel až do letošního ledna, kdy vyhrál Fleur De Lys Chase v Lingfieldu před Protektoratem. Ten sice nesl o 4 lb vyšší váhu, ale na první běhání po takové době to byl velmi dobrý výkon. Dostih se běžel na 4400 metrů a možná pod tímto dojmem se stal favoritem Ascot Chase na 4200 metrů. V Lingfieldu se ale sešli samí vytrvalci, kdežto v Ascotu narazil na 4kilometrového specialistu Pic D’Orhy. Porážka od něj ho nemusí tolik bolet, on má spíš vytrvalecké vlohy, které tu může prodat.

Bravemansgame – Minulý ročník byl druhý za Galopin Des Champsem o 7 délek a prohrál s ním i v Punchestown Gold Cupu. Tuto sezónu sbíral druhá místa a mohlo by se zdát, že je v horší formě, ale nemusí tomu tak být. V Charlie Hall Chase ve Wetherby nesl vítězný Gentlemansgame vyšší váhu a na navíc klopýtl o poslední překážku. Betfair Chase nestačil na Royale Pagaille, který bývá v Haydocku na měkké půdě excelentní. Obhajobu King George VI Chase mu v závěrečných metrech sebral Hewick. To jsou pořád dobrá běhání, ale už víme, že ho Galopin Des Champs loni jistě porazil.

Corach Rambler – Loňský vítěz Grand National vyhrál na festivalu dvakrát Ultima Handicap Chase, takže to na zdejší dráze umí. Loni porazil Fastorslowa, nesl ale o 4 lb míň. V Betfair Chase jasně prohrál s Bravemansgame, ale na jaře mu forma zpravidla graduje. Bude ale muset prokázat, že má dostatek třídy.

Hewick – Nákup za 800 liber již svým majitelům vydělal přes 600.000 a stále umí překvapit. Naposledy to bylo v King George VI Chase, kdy vyhrál fantastickým finišem z beznadějné pozice. Má ale radši pevnější půdu, které by se dočkat neměl. V loňském ročníku na měkké půdě se držel v popředí a zavedl koně do cílové roviny. Když padal na předpolední překážce, byl stále v hlavní pětičlenné skupince, ale už to vypadalo, že mezi první trojicí nebude. - NESTARTUJE

Gentlemansgame – V Irsku patřil mezi přední proutěnkáře na delších distancích. Se steeplechase velké zkušenosti nemá, protože po solidní výhře na Vánoce v Leopardstownu minulou sezónu ukončil. O nové vstoupil již koncem září, když prohrál Easy Gamem, který končil letní kampaň, a porazil Envoi Allena. Následně vyhrál Charlie Hall Chase ve Wetherby, před Bravemansgamem, který ale nesl vyšší váhu. Od té doby neběhal, ale nemusel by to být problém. Spíš musí ukázat, zda na tuhle společnost má.

Monkfish – V Cheltenhamu vyhrál Albert Barlett Novices‘ Hurdle a Brown Advisory Novices‘ Chase a měl výhled na Gold Cup. Bohužel přišlo zranění, musel vynechat sezónu a do té minulé se vrátil až na jaře. Letos má na svém kontě jediný start, ale působivě vyhrál na měkké půdě v Gowran Parku proutěnky. Není to ideální příprava, ale je to velký kůň, pro něhož budou těžké skoky výhodou. Jak říká Mullins, v 10 letech má nejvyšší čas to v Gold Cupu zkusit. Může to mít stále v sobě a kurz má vysoký.

Nassalam – Měkká půda je pro něj jednoznačně plusem. Welsh Grand National vyhrál s obrovskou převahou v bahenních podmínkách. Výkon to byl úctyhodný, ale dráha v Chepstow mu zřejmě extrémně sedí. Tady bude muset ukázat, zda má vysokou třídu.

Jungle Boogie – Přestože mu je 10 let, má na svém kontě teprve pět startů. Na Nový rok vyhrál v Tramore dostih, který býval přípravou pro Al Boum Phota. Konkurence nebyla špatná, ale tady je to přeci jen nejvyšší liga.

The Rael Whacker – Loni těsně porazil Gerri Colomba v Brawn Advisory Novices‘ Chase. Letos se mu moc nevedlo. V pro něj krátkém handicapu byl zadržen, čtvrté místo 10 délek od vítěze v King George VI Chase však nebylo špatné, když uvážíme, že Kempton není jeho dráha. Tou je Cheltenham, kde naposledy skončil druhý v Cotswold Chase. Zřejmě přepískl tempo, ale když chytil druhý dech, opět se začal rozcházet. Podle mě je přehnané, aby byl největším outsiderem dostihu.

Tipařův verdikt: Galopin Des Champs je nejlepším koněm v poli. V minulých startech předváděl výbornou formu, s měkkou půdou nemá problém a loni tento dostih jistě vyhrál. Dělá ale dojem svižnějšího koně a tohle by mělo být větší zkouškou výdrže. Pro Fastorslowa to bude lepší než v Leoptadstownu, což platí i o GERRI COLOMBovi, pro něhož bude plusem každý metr navíc. Nízký kurz na favorita vybízí tyto možnosti vyzkoušet. L’Homme Press zde může dovršit svůj comeback, ale ještě větší návrat by zažil Monkfish, který míval vysokou třídu a podmínky by mu měly vyhovovat. Jeho vysoký kurz k menšímu riziku svádí.

STARTOVNÍ LISTINA