Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Čísla ze slovenského derby-dne v Bratislavě

Čísla ze slovenského derby-dne v Bratislavě
foto Martin Haleš

První polovina slovenské dostihové sezóny byla završena devátým dostihovým dnem, jehož vrcholem byl třicátý ročník Slovenského derby. Několika čísly se vrátíme k vrcholu slovenské sezóny.

 

Statistiky Petra Malíka

13 Gasparini se stal třináctým koněm v českém tréninku, který vyhrál od roku 1993 Slovenské derby. Prvním v řadě byl v roce 1999 Ray of Light, svěřenec Františka Holčáka v sedle s Kamilem Píchalem. Druhým byl o čtyři roky později Tankred, následovali Normen, Age of Jape, Rocky of Gracie, Love Me, Touch of Genius, Timekeeper, Mon Cheri, Arcturus, Troop Commander a Rabbit Red Jazz. Čtyři vítěze připravil František Holčák, po dvou Josef Váňa a Allan Petrlík, jednoho vítěze připravili Čestmír Olehla, Zdeno Koplík, Petr Juránek, Luboš Urbánek a Jan Demele. Koně v českém tréninku vyhráli osm z posledních devíti edicí Slovenského derby.

1 Jiří Palík vyhrál třikrát České derby, v roce 2005 s Ready for Life, v roce 2017 s Josephem a v roce 2019 s Pacific Hillem. Slovenskou modrou stuhu vyhrál poprvé. Tři ze čtyř derby-triumfů si Jiří Palík připsal s českými odchovanci, Ready for Life, Josephem a Gasparinim.

3 Luboš Urbánek se stal třetím trenérem v historii Slovenského derby, který vyslal na start vrcholu sezóny tři svěřence. Před ním se to podařilo Zuzaně Kubovičové a Jaroslavu Hanáčkovi.

4 Pouze čtyřem koním se za 30 let podařilo vyhrát České i Slovenské derby. Prvním se stal v roce 1998 Temirakonov (slovenský trénink – Arslangirej Šavujev), o rok později jej napodobil Ray of Light. Na třetího držitele exfederálního double jsme si počkali 10 let do roku 2009, kdy se prosadil Age of Jape. Posledním se stal v roce 2015 Touch of Genius.

17 Tolik hodin dělí poslední triumf Václava Janáčka v sobotu večer v San Sebastianu a první v neděli odpoledne v Bratislavě. „Domů jsem dorazil v půl druhé, chvíli se vyspal a dopoledne jsme vyrazil letadlem do Vídně. Tentokrát bylo vše bez problémů, ne jako posledně, kdy jsem vinou letecké společnosti zmeškal start v jednom z dostihů a musel zaplatit pokutu,“ mrzelo Janáčka. Po sobotě má Janáček na svém kontě ve Španělsku 34 vítězství ze 151 startů.

9 Tolik vítězství nasbíral Václav Janáček při svých dvou letošních návštěvách v Bratislavě. Při Turf-gala startoval sedmkrát a čtyřikrát vyhrál, v neděli se divákům představil osmkrát, pětkrát vyhrál, dvakrát byl druhý a jednou třetí. Po 15 startech má Janáček 9 vítězství a v šampionátu mu patří druhé místo s odstupem jeho triumfu na Martina Laubeho.

5 Pátého životního triumfu dosáhla v Ceně Pat’s Music čtyřletá ryzka Classa reprezentující stáj Martina Bláhy. O čistý štít přišla 4. června ve Velké Chuchli, ale v Bratislavě ukázala drtivou koncovku a návrat na vítěznou vlnu. Classa se navíc prosadila v rekordu dostihu 2:02,93. Dosavadní rekordmanky Argantu (2004) a Ecologically Right (2005) překonala o více než šest desetin vteřiny na dobré dráze (4,0).

26 Slovenský kalendář nabídl v letošním roce zatím 71 cvalové klání, z nich bylo osm překážkových. Z 63 rovinových vyhráli koně připravovaní v České republice 19 (30 %) a v překážkách byl vítěz z Česka v sedmi případech. Nedělní bilance skončila pěti zásahy domácích a třemi zpoza řeky Moravy. Celkem bylo v banku 77 tisíc euro a do Česka putovalo 49 950 euro (64,8 %).