Cox Plate, dostih, kde se rodí legendy

Naše specialistka na australské dostihy Vendula Vacenovská představuje účastníky jednoho z vrcholů australské sezóny.

Blog Venduly Vacenovské

Pole deseti koní se již tuto sobotu utká v boji o prvenství ve 101. ročníku dostihu, v němž se rodí legendy, a to Ladbrokes Cox Plate (Gr.1) o 5.000.000 AUD. Dostih se jako každoročně poběží na distanci 2040 metrů na dráze Mooney Valley v Melbourne.

Největším favoritem podle sázkových kanceláří je 7letý hnědák Zaaki (J.M.Donald). Svěřenec trenérky Annabelle Neasham zažívá svou životní formu. V letošní sezoně získal již pět prvenství na grupové scéně a zajímavostí je, že vyhrál dostihy na distanci jak 1400 tak i 2200 metrů. Je tudíž velmi přizpůsobivým a poctivým koněm. Otázkou je, jak se popere s touto kvalitní společností, jelikož jeho prozatímní vítězství byla proti slabším koním. V Underwood Stakes (GR1, 1800 m) před měsícem vyhrál bez většího snažení o dvě délky, nicméně nutno podotknout, že to bylo v poli pěti koní a kromě klisny Probabeel tady neměl vážnějšího soupeře. Za to před dvěma týdny celkem zklamal, kdy v podobné konkurenci doběhnul na třetím místě za vítěznou Probabeel a silně finišujícím Nonconformist v Might and Power Stakes (GR1, 2000 m).

O své desáté GR1 vítězství se v sobotu pokusí elitní klisna z lotu Chrise Wallera Verry Elleegant (D.Lane). Ta má letos na svém kontě již tři vítězství na nejvyšší scéně. Naposledy vyhrála 18. září v George Main Stakes (GR1, 1600 m), tady na velmi hluboké půdě o necelou délku zdolala valacha Riodini. Poté ale, o dva týdny později, podala nemastný výkon v Turnbull Stakes ve Flemingtonu (GR1, 2000 m), tady opět na hluboké půdě, která jí svědčí, doběhla až čtvrtá o 3 a půl délky za v devíti startech neporaženým, valachem Incentivise, druhým Young Werther a třetím Chapadou. Klisna jinak podává velmi vyrovnané výkony a pokud zaprší, dá se očekávat, že by měla brát přední příčky.

Dalším z velkých favoritů je teprve tříletý hřebec Anamoe (C.Williams). Ten má za sebou letos osm startů, všechny na grupové scéně a ve všech nepřišel hůř než třetí. Vyhrál na hluboké i pevné půdě, s podkladem tedy problém nemá. 11. září silným finišem opanoval GR2 Run To The Rose (1200 m) kde za sebou nechal kvalitní koně jako In The Congo, nebo Remarque. Poté mu In The Congo vrátil porážku o dva týdny později v GR1 Golden Rose (1400 m). Následně Anamoe znovu zvítězil a to 9.10 v GR1 Caulfield Guineas (1600 m), kde ještě na poslední čtyřstovce byl na desátém místě. Drtivým finišem zde porazil výborně jdoucího Captivanta o půl délky. Hřebec ovšem nemá zkušenosti s distancí 2040metrů a rovněž se poprvé utká se staršími, elitními soupeři. O jeho kvalitách ale není pochyb a obrovskou výhodou pro něj bude i zatížení, protože jako tříletý kůň ponese pouze 49,5 kg.

S číslem osm se v dostihu představí návštěvník z Irska a to Josephem O´Brienem trénovaný, čtyřletý hřebec State Of Rest (J.Allen). Tento kůň má za sebou pouze osm startů a z toho většinu ze své domoviny. Letos běžel pouze dva dostihy a z toho jeden na závodišti Curragh, kde v Listed dostihu na 1609 m doběhnul třetí o půl délky za vítězem, a poté o šest týdnů později zazářil v Saratoze, kde jistě opanoval GR1 Saratoga Derby (1911 m). Aktuální forma je otazníkem, protože Derby se konalo před jedenácti týdny. Také beru v potaz to, že kůň hodně cestoval a zda se stačil aklimatizovat. Ovšem Joseph O´Brien by jistě do dostihu, jako je Cox Plate neposlal koně, který by byl bez šancí.

Dalším účastníkem je stájový kolega Zaakiho Mo‘Unga. Hřebec letos získal dvě vítězství se statusem GR1 a to na distanci 1400 i 2000 metrů. V březnu zvítězil těsně v Rosehill Guineas, poté následovalo desáté a sedmé místo opět v GR1 dostizích, načež dostal delší pauzu a představil se na dráze znovu až 21.8 a to V GR1 Winx Stakes (1400 m), kde překvapivě porazil Verry Elleegant o krk. Následovalo těsné druhé místo v Makybe Diva Stakes (GR1, 1600 m), kde odešel poražen pouze od skvělého Incentivise a poslední dostih měl 2.10 v Epsom Handicapu (GR1, 1600 m), kdy se 600 metrů před cílem dostal do kolize s druhým koněm. I když předvedl skvělé zrychlení, stačilo to pouze na páté místo, ovšem necelé dvě délky za vítězným Private Eye.

Nováčkem na australských drahách bude z Francie importovaný, pětiletý hřebec Gold Trip (D.Oliver). Hřebec byl převezen do tréninku k Ciaronu Maherovi a Davidu Eustace, kteří získali vítězství v Cox Plate vloni, zásluhou dalšího z importů – Sir Dragonet, který bohužel před týdnem utrpěl zlomeninu při rutinním tréninku a musel být uspán. Gold Trip má za sebou zatím deset startů a kromě dvou byly všechny na distanci 2000 a více metrů. Letos běžel pouze třikrát ve Francii. V Longchamp v dubnu doběhnul pátý v Gr.2, poté 2. května skončil druhý v Prix Ganay (Gr.1) a posléze 4. července bral třetí příčku v Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) na 2400 metrů. Vytrvalost mu určitě nechybí. Otázka je momentální forma.

Druhou klisnou v poli je skvělá novozélandská šampionka Probabeel (B.Prebble). Ta dokázala v srpnu zvítězit na distanci 1200metrů v W.W. Cockram Stakes (GR3), poté doběhla na pátém místě o délku za vítěznou Sierra Sue v GR1 Sir Rupert Clarke Stakes (GR1, 1400 m), načež si polepšila v Underwood Stakes (GR1, 1800 m), kde odešla poražená pouze od Zaakiho. Naposledy se představila v Might And Power Stakes (GR1, 2000 m) a to 9.10. v nervy drásajícím souboji těsně porazila druhého Nonconformist. Distance by pro ni neměla být překážkou. Lepší výkony podává na měkčí půdě a také to pro ni bude po delší době opravdu těžká konkurence.

Dalším tříletkem v poli je Peterem Snowdenem trénovaný hřebec Captivant (D.Yendall). Ten se blýsknul již v dubnu v Champagne Stakes (GR1, 1600 m), zde ukázal skvělý finiš a zvítězil jistě o čtvrt délky. V srpnu se představil v GR3 San Domenico Stakes (1100 m) a po nepříliš dobrém průběhu, kdy pole obíhal čtvrtou stopou, se musel spokojit se třetí příčkou. 11.9. následovalo šesté místo v Run To The Rose (GR2, 1200 m). Zde vypadal dobře ještě 400 m před cílem, ale následně přestal bojovat a soupeři ho přecválali. Podobný scénář se opakoval i o dva týdny později v Golden Rose Stakes (GR1, 1400 m), kde skončil sedmý. Zlepšení přišlo 9.10. v Caulfield Guineas (GR1, 1600 m) kde 150 metrů před cílem převzal vedení a bojoval o vítězství s hřebcem Anamoe, který ho nakonec o půl délky udolal. Nemá zkušenosti s distancí, jediná výhoda bude opět váha 49,5 kg.

Jedním z outsiderů pro letošní Cox Plate je pětiletý ryzák Dalasan (D.Moor). Ze sedmi letošních startů, získal tři třetí místa na nejvyšší scéně. V Doncaster Mile (GR1, 1600 m) bral třetí příčku o necelou délku za Cascadianem. Poté přišlo další třetí místo v Queen Elizabeth Stakes (GR1, 2000 m) za Addeybbem a Verry Elleegant, přičemž oba tyto starty absolvoval v dubnu. Poté následovalo jedenácté místo v Chautauqua Stakes (L, 1200) v září a osmé místo v Sir Rupert Clarke Stakes (GR1,1400 m), ačkoliv tady nebyl zas tak daleko od vítěze. Polepšil se 2.10. v Epsom Handicapu (GR1, 1600 m), kde skončil v těsném souboji třetí za Private Eye, přičemž za sebou nechal koně jako Cascadian nebo Mo´unga. Možný adept na překvapení.

Posledním účastníkem Cox Plate pro letošní rok bude novozélandský host Callsign Mav (L.Nolen). Podle posledních zpráv bylo však potvrzeno, že kůň při veterinární prohlídce vykazoval známky kulhání, a proto není jisté, jestli bude do dostihu vůbec puštěn. V pátek ráno projde znovu veterinární prohlídkou a pak padne finální rozhodnutí. Momentálně je však největším outsiderem. Ve své domovině má letos sice skvělou sezonu, tři vítězství, dvě druhá místa a jedno třetí. Ovšem na australské půdě nikdy nestartoval a také kvalita konkurence je o tři třídy výš. Jako překvapení na dotovanou příčku možná, na vítězství určitě ne.

Můj tip na doběh: Anamoe – Verry Elleegant – Zaaki

Černý kůň dostihu: Dalasan