Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Další double trenéra Nieslanika, Ponntose nechytil ani Manoamano (analýza)

Další double trenéra Nieslanika, Ponntose nechytil ani Manoamano (analýza)
Ponntos poráží stájového druha Manoamana ve Svatováclavské ceně, foto: Bohumil Křižan

Vrcholem sobotních dostihů v Mostě byl tradiční sprinterský vrchol, tedy Jubilejní 100. Vršanská uhelná Svatováclavská cena.

Svatováclavská ceny se v roce 2017 stěhovala do Most a současně výrazně stoupla její dotace, konkrétně z 200.000 korun na 550.000 korun. Ještě tak posílila její pozice nejprestižnějšího českého dostihu na distanci 1200 metrů. O ještě vyšší dotaci sprinteři mohou zabojovat v EJC Million, jehož účastníci si za necelé čtyři týdny v Chuchli rozdělí 1.200.000 korun, ale přeci jeho distance 1400 metrů je pro některé rychlíky příliš dlouhá. To bezesporu platí i pro aktuálního vítěze Svatováclavské ceny.

PONNTOS (8,5:1) od začátku kariéry ukazoval, že má spoustu rychlosti. Jako dvouletý vyběhl pětkrát. Ze dvou českých startů vytěžil především druhé místo v dostihu na 1100 metrů při EJC, kde oblouk absolvoval vnější stopu a byl dost chtivý. Na přílišnou chtivost poté doplatil v jediném startu na distanci přes 1200 metrů, kterým navíc nebylo nic menšího než německý „Zimák“. Ještě před zimní pauzou se ale vrátil na sprinty a v listopadu lehce stylem start-cíl ovládl dostihy na rovných drahách v Miláně a Římě. Především proto byl zvolen nejlepším dvouletým hřebcem.

Při vstupu do aktuální sezóny se vrátil do Itálie. V Listed dlouho bojoval o status black-type, ale nakonec se propadl na čtvrtou příčku. I tak podal v konkurenci starších koní hodnotný výkon. Přeci jen lépe čitelná je jeho následná forma z francouzského Chantilly. Tam v kvalitní konkurenci nastupoval s nejvyšší váhou a rovněž po aktivním úvodu uhájil čtvrté místo. U tohoto startu dokonce figuruje vysoký francouzský handicap 44 kg, byť od Racing Postu získal rating „jen“ 89 liber, což po přepočtu dává handicap 40,5 kg. 

V dalších dvou startech ovšem vycouval z podstatného dění a především na bratislavském Turf Gala byl hodně temperamentní už v paddocku. Po čtyřech startech v rozmezí sedmi týdnů, ke kterým navíc nacestoval tisíce kilometrů, si tak řekl o delší pauzu. Tu mu také trenér Miroslav Nieslanik dopřál, takže v sobotu se vracel po bezmála tříměsíční přestávce.

V paddocku byl sice nervózní, ovšem k „bratislavskému rodeu“ to mělo daleko. Stav dráhy byl v sobotu naměřen 3,7, ale protože před druhým dostihem se spustil silný déšť, ve skutečnosti byla měkčí. Přesto byl úvod dostihu hodně rychlý. Ponntos totiž pod vedením Milana Zatloukala dle svého zvyku vypálil na špici, kde mu klid nedopřál Drish Venture. Společně se tak po pár stech metrech vzdálili soupeřům o dobrých 5 délek. Zatímco ale Drish Venture začal slábnout už v oblouku, Ponntos si udržoval výrazný náskok. V závěrečných metrech sice i on slábnul, ovšem jeho náskok už nedokázal zlikvidovat ani stájový druh Manoamano. Tři týdny po Oaks tak trenér Miroslav Nieslanik a stáj MUDr. Eva Nieslaniková slaví další cenný double.

Ponntos přitom nepatří k drahým nákupům. Dražbou prošel hned dvakrát, přičemž jako odstávče stál 2.200 euro a jako roček 6.800 euro. Matka Blessing Box získala maximálně rating 70 liber, ale dva její praví sourozenci získali status black-type. Z jejích tří potomků se do středoevropského regionu stěhovala taká Lady Mazie, která v Bratislavě vyhrála jedničkovou Cenu Whisky. Otcem Ponntose je Power, který je u nás zapsán především jako otec klasických vítězů Sir Suna a Eternity. Dodejme, že další cíl Ponntose může být hodně ambiciózní. Zvažován je totiž jeho start v Prix de l'Abbaye de Longchamp, tedy kilometrová Gr.1 na Arc mítinku.

Manoamano (7:1) je sice stále nezvítězivší, ale už sedmkrát skončil druhý, z toho šestkrát v jedničkách. V Mostě dokonce skončil druhý při všech třech tamních startech, když se tak stalo v Ceně zimního favorita i v loňské edici Svatováclavské ceny. Tamní dráha mu tedy sedí. V předchozím startu sice trochu zklamal v Drážďanech, ovšem tehdy výjimečně nastupoval bez fixace jazyka, která v Německu není povolena. V sobotu sice oblouk točil více zvenčí, čímž ztratil metry i pozici, ale zase šel po méně rozbité dráze. K Ponntosovi se nakonec přiblížil na jednu délku.   

Zelote (7,5:1) dosud startoval ve Francii, kde po startu býval chtivější. Tamní dostihy ovšem většinou bývají rozběhnuté volněji a mířil tam na trochu delší distance. V rychle rozběhnuté Svatováclavské ceně nepuloval a útočil zezadu. Dodejme, že aktuálně ve Francii handicap 36 kg, ale ještě v prosinci byl o 6 kg výše.  

Manolla (40:1) se letos nezdála být v takové formě jako v minulé sezóně. Před dvěma týdny sice blízkým čtvrtým místem ve slovenském Zlatém bičíku ukázala zlepšení, nicméně tentokrát čelila silnější konkurenci. Přesto skončila čtvrtá, čímž dokonce o příčku vylepšila loňské umístění. Podala tedy výkon na úrovni nejlepších loňských forem. 

Politicum byl mezi sázejícími hodně populární, takže u Tipsportu ze 4,85:1 spadl až na 2,7:1 a odskakoval v roli favorita. Při mostecké premiéře byl ale pomaleji na nohách a Jaroslav Línek se do něj musel hned po startu opřít, aby ho posunul aspoň blízko ke středu pole. Díky kopírování bariéry sice získal metry při točení do cílové roviny, přesto jen těsně uhájil pátou příčku.

Chop Chop (25:1) rovněž absolvoval mosteckou premiéru. Podobně jako v předchozích startech finišovala z konce pole a vyběhla podobnou formu jako ve sprintu o derby dnu.

Jir Sun (4:1) podobně jako před dvěma týdny v Bratislavě zaostal za formou, kterou vyběhl při vítězství na Turf Gala. Na jaře bodoval zásluhou silné koncovky, ale tentokrát si počínal aktivněji a jeho finiš nepřišel. Trenér a žokej vysvětlili slabší výkon nevyhovující půdou, nicméně na měkku lehce zvítězil v květnové Prípravné ceně.

Drish Venture (6,5:1) doplatil na to, že se zpočátku naháněl s Ponntosem. Do karet mu nehrála ani měkčí půda.

Sweeticon (22:1) je předloňskou vítězkou Svatováclavské ceny. Na jaře ale dvakrát neuspěla a ani po čtyřměsíční pauze nepřišlo zlepšení.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)