Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Dostihová garden párty

Dostihová garden párty
foto David Maslowski

Proč se česká závodiště neinspirují v zahraničí nápady k přilákání většího počtu diváků a nových dostihových fanoušků.

Blog Ondřeje Blahníka

Středa 14. července byla ve Francii národním svátkem, kdy si Francouzi připomínají dobytí Bastily a počátek Francouzské revoluce. Tento den je proslaven estrádami a ohňostroji, v Paříži je večer ohňostroj nad Eifelovkou. Slavilo se i na pařížském závodišti v Longchamp, kde se odběhla Grand Prix de Paris. Po loňských omezeních pořadatelé navázali na tradici Garden Party s hudební produkcí.

Brány závodiště se otevíraly v půl čtvrté, půl hodiny před prvním dostihem. Těch bylo na programu osm. Hlavní Grand Prix de Paris byla naplánována 20:20, poslední dostih na 20:55, těsně před uzavřením příchodu na závodiště. Tam ale program běžel dlouho do noci.

Dostihový den se nesl v duchu garden party. Na závodišti byly připravené stolky a návštěvníkům občerstvení dodávalo množství food tracků. Když Hurricane Lane s Willamem Buickem cválali po vítězství před tribunami, za zábradlím podél dráhy bylo vidět spousty mladých slavících lidí. Hudební program začal po posledním dostihu, kdy se za DJským pultem postupně vystřídali Young Pulse, Kavinsky a Arnaud Rebotini. Brány závodiště se zavřely až ve 2 hodiny ráno.

 

Upoutávka na GP Paris Garden Party 2021

Závodiště ve Francii zejí jinak během roku často prázdnotou a zaplňují se jen na některé události. Celý francouzský dostihový sport živí především sázková společnost PMU, která nabírá sázky na internetu i v kamenných pobočkách, které jsou v místních kavárnách a barech, kde jsou Francouzi zvyklí sledovat dostihy. Prostě v baru běží na televizi France Galopp a je tam umístěn automat PMU, kde se dá vsadit. Přesto podobné akce přilákají nové a především mladé lidi, kteří si kromě zábavy a muziky užijí i atmosféru dostihů a mohou se stát dostihovými fandy.

Jiné je to v jiných zemích, kde nemají takovou centrální sázkovou společnost, která dává svůj zisk do dostihů. Tam na výnosech ze vstupného záleží mnohem víc a závodiště se snaží celý rok. Když pominu mega akce jako třeba Grand National mítink v Aintree, kde ve velkých halách jede zábava celý den i s koncerty, i další větší mítinky na ostrovech mají doprovodné programy.

Třeba berlínský Hoppegarten je aspoň proslulý svými pikniky a je zde nápaditá nabídka jídel a pití, i když jde o stánkový prodej. V tomto směru výběr jídel na našich závodištích moc rozmanitý nebývá. Chuchle a Karlovy Vary mohou těžit z restaurace, v Pardubicích se musí spokojit „se smažákem“, trávník před tribunami k dělání pikniků nevybízí ani náhodou.

 

Pikniky v berlínském Hoppegartenu

Propojení dostihů a zábavy funguje na Evropském poháru žokejů, kde se večer koná již slavná after party. Ta je však pro VIP hosty, a přestože organizátoři během dne myslí i na normální diváky třeba s podpisovou akcí žokejů, cílí zatím i díky dohodě se závodištěm především na své hosty a televizní diváky. V Chuchli jsem zažil i koncerty, kde hrála kapela Mig 21. Byla tam slušná návštěva, ale nebyla tam zcela snaha propojit dostihové návštěvníky s těmi, co přišli na koncert. Možná víc se daří dostihy propojit s akcemi na provinčních závodištích jako třeba ve Světlé Hoře, kde bývala zároveň pouť. Tam to ale chtělo víc zapracovat na propagaci sázek. Propojení sázek s hojnými návštěvami nefungovalo ani ve Slušovicích.

Prostě mi schází nějaká práce s diváky, kteří někdy i ve větším počtu dorazí na dostihy. Aby se tam dobře pobavili, najedli a zároveň byli víc vtaženi do dostihového dění, což by mělo přispět k vyššímu sázkovému obratu. Přijde mi, že na to závodiště spíš rezignují a pokračují jen setrvačností. Bez nápadů, jak dostihový den oživit a přilákat nové a především mladé diváky, z nichž se mohou stát pravidelní dostihoví fanoušci. Zajít na dostihy, dát si buřta a po dostizích zas odejít, lidem stačit nebude. 

Přijde mi, že i mezi pravidelnými dostihovými fandy je to nějaké mrtvé. Dřív se po dostizích v Chuchli aspoň posedělo v restauraci, dnes tam brzy zavřou a všichni zmizí domů. Byla to možnost, jak se navzájem poznat a komunikovat spolu. 

Covidová doba setkáním a akcím moc nepřeje, ale věřím, že zas bude líp, a právě teď to může být doba k zamyšlení a plánování, jak závodiště pro návštěvníky víc oživit. Nechci jen závidět, jak to žije na letních večerních mítincích v zahraničí. Přál bych si, aby i u nás byly dostihové garden party.

Fotky Tomáše Jandy ze začátku GP Paris Garden Party 2021: