Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Dubai World Cup s českou účastí

Dubai World Cup s českou účastí
Ponntos s Frankiem Dettorim v Goodwoodu - foto Petra Mikesková

Ondřej Blahník rozebírá čtyři dostihy Dubai World Cupu, mezi nimž je i Al Quoz Sprint, kde poběží Ponntos.

Rozbory Ondřeje Blahníka

14:15 - Al Quoz Sprint (Gr.1, 1200 m, tráva)

Ponntos zůstal v Dubaji i na hlavní mítink sezóny a zúčastní se sprintu o 1.500.000 dolarů. Přes zimu tam podával velmi dobré výkony a účast si zaslouží, ale hraje proti němu několik věcí. Především jako specialistovi na 1000 metrů o 200 metrů delší distance a také silnější konkurence. Formu si stále drží dobrou, ale úspěchem bude jakákoli dotace. Jeho fanoušci však nemusí sahat hluboko do kapes, protože jeho kurz u Tipsportu je 67:1. Do jeho sedla se vrací Antonio Fresu, který s ním na konci roku vyhrál Listed, tak uvidíme.

Na startu jsou obě tříleté klisny, které v minulých startech Ponnotose porazily. Favoritkou je Star Of Mistery, přestože naposledy byla druhá za Frost At Down, která všechny zaskočila jízdou po bariéře. Z prvního boxu půjde stejnou cestou, ale Start Of Mistery by na o 200 metrů delší trati mohla uplatnit svůj finiš. Obhájce Danyah, který loni vyhrál v kurzu 34:1, jde letos stejnou cestou a šel dva dostihy na 1400 metrů. Ani v jednom nevyhrál, ale nesl vždy vyšší váhu.

Přibudou ale i koně, kteří přes zimu v Dubaji neběhali. Silnou sestavou sprinterů disponuje Hong Kong. California Spangle před třemi týdny ofenzivní jízdou vyhrál Gr.1 na 1400 metrů, což je dostih, v němý se mu daří a loni v něm byl druhý. Není ale typickým sprinterem na 1200 metrů, protože běhal spíš míle a v roce 2022 porazil Golden Sixtyho v Hong Kong Mile. Sight Success se v posledních startech neukazoval v takové formě, loni přijel jako druhý z Hong Kong Sprintu a obsadil čtvrté místo. Američan Casa Creed byl tady před dvěma lety pátý. Vyhrál sice dvě Gr.1 na 1200 metrů v Belmont Parku, více však chodí mílové dostihy a na podzim byl třetí v Breeders‘ Cup Mile.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:10 – Dubai Turf (Gr.1, 1800 m, tráva)

Japonští koně dominují na mezinárodní scéně čím dál víc a jejich derby vítěz z roku 2022 Do Deuce ukázal v prosinci dobrou formu, když vyhrál Arima Kinen na 2500 metrů a před tím byl čtvrtý v Japan Cupu. To jsou ale přeci jen delší dostihy. Jeho tým vysvětluje, proč ho poslal do tohoto dostihu, že především potřebuje rychlý dostih. Danon Beluga byl v Japan Cupu šestý, ale se zdejší dráhou má dobré zkušenosti, když loni silným spídem získal v tomto dostihu druhé místo. Namur loni překvapivě vyhrál Mile Championship, když prošel polem z poslední pozice. Ani třetí místo v Hong Kong Mile nebylo špatné, když druhý byl domácí Voyage Bubble, který si vedl dobře i v dalších velkých dostizích v Hong Kongu, když vyhrál mílový Steward’s Cup a v Hong Kong Gold Cupu na 2000 metrů prohrál o krk s dvojnásobným vítězem Hong Kong Cupu Romantic Warriorem.

Nejnižší kurz z britských koní má godolphinský Measure Time. Ten odstartoval kariéru loni ve třech letech a šel postupně nahoru. V Dubaji přes zimu lehce vyhrál oba starty včetně předzkoušky Jebel Hatta a může mít další progres. Tentokrát ho ale přeci jen čeká těžší konkurence. Lord North se pokusí o čtvrté vítězství v řadě, i když v roce 2022 to byl současný doběh. Před tímto startem se pravidelně rozcvičuje ve Winter Derby na all weatheru, kdy byl v minulých letech druhý a první. Letos se tento dostih přestěhoval z Lingfieldu do Southwellu a jeho distance se prodloužila o 200 metrů na 2200 metrů, což pro něj nebylo výhodou, takže z druhého místa nemusí mít těžkou hlavu. Šlo především o přípravu a tento dostih, které Gosdenové podřídili všechno, když ho nechali celý rok stát. Mohl by být tak dostatečně odpočatý, aby měl všechny šance i v osmi letech, kdy ho stejně jako v minulých letech povede Frankie Dettori. Dobré šance může mít i jeho stájová kolegyně NASHWA, která nezaběhne tak dobře na měkké půdě, což byl případ jejího posledního startu v Queen Elizabeth II Stakes. V International Stakes v Yorku a v Irish Champion Stakes se dokázala měřit s výbornými hřebci a nedělá jí problém ani míle. Nej vyšší startovní box v 16tihlavém poli může být problém, ale Hollie Doyle bude mít celou protilehlou rovinu na to, aby jí našla pozici a je to klisna, která uplatňuje koncovku. V roce 2016 vyhrál Real Steel z boxu číslo 14.

Luxembourg skončil na Saudi Cupu v Neom Turf Cupu na 2100 metrů čtvrtý, když to Aiden O’Brien zhodnotil, že měl jít rychleji, přestože šel z druhé pozice. Na ní se dostával z nevýhodného vnějšího boxu a dobrou startovní pozici neměl ani v Hong Kong Cupu, kde těsně prohrál s Romantic Warriorem. Ofenzivní styl mu loni nejlépe vyšel při výhře v Tattersalls Gold Cupu v Curragh a v Irish Champion Stakes, kde sice neobhájil prvenství, ale porážka od Augusta Rodina nebal ostudou a těsně obhájil druhé místo před Nashwou. Teď má výhodný třetí box, ale otázkou je kratší distance. Francouzský Facteur Cheval chodí hlavně míle, ale byl slušně třetí v Prix d'Ispahan na 1900 metrů. Možná mu víc vyhovuje měkká půda, na níž byl druhý v Queen Elizabeth II Stakes a v Sussex Stakes. Možná to ale také bylo tím, že mu víc vyhovují rychlejší britské dostihy a ani tady to nebude pomalé.

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:00 - Dubai Sheema Classic (Gr.1, 2400 m, tráva)

Derby vítěz August Rodin dokázal loni dvakrát vybouchnout, v ostatních startech však exceloval. Na mezinárodní scéně to bylo v Breeders‘ Cup Turf, i když tam na tom měl svou zásluhu i Ryan Moore, který ho bravurně provedl po bariéře. Pokud podá podobný výkon, měl by si poradit i s duem japonských klisen. Liberty Island loni vyhrála japonskou trojkorunu pro klisny a byla druhá v Japan Cupu za suverénním Equinoxem. O rok starší Starts Of Earth utekla stejná trojkoruna o půl délky a loni byla v Japan Cupu třetí délku za Liberty Island. Mezi japonskou špičku patří i Justin Palace, který byl loni ve velkých dostizích nejhůř čtvrtý, což bylo umístění na konci roku v Arima Kinen, kde do roviny hodně obíhal, přesto byl v cíli necelé 2 délky za Do Duecem. Dobře pátý tam byl i Shahryar, který vyhrál Dubai Sheema Classic před dvěma lety a loni tu byl pátý. I přes horší loňskou formu byl třetí v Breeders‘ Cup Turf a opět ho pojede Cristian Demuro. Úplně bych ho nepodceňoval, kurz má vysoký.

Emily Upjohn vstoupila výborně do loňské sezóny, kdy v Coronation Cupu porazila Westovera. Po propadáku v King George VI and Queen Elizabeth Stakes však ukončila sezónu. Tento dostih je pro ni zakletý, protože podobně v něm dopadla i o rok dřív. Její tým však zřejmě dobře ví, proč ji nechal na dráze a neposlal do chovu. Spirit Dance patřil v Británii spíš mezi handicapové koně, i když loni v létě vyhrál Gr.3. Na blízkém východě se mu však daří a na Saudi Cupu vyhrál Neom Turf Cup na 2100 metrů. Junko vyhrál ne tak dobře obsazenou Preis von Bayern, takže mě překvapila jeho výhra v Hong Kong Vase. Mě se ale líbí kurz 21:1 na Rebel’s Romance, který v roce 2022 vyhrál Breeders‘ Cup Turf. Loni byl v tomto dostihu s odstupem sedmý, ale celá sezóna se mu moc nepovedla. Přijde mi však, že chytil druhý dech a výhra v The Amir Trophy v Kataru se mi líbila.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Auguste Rodin vyhrává Derby – foto Petra Mikesková

 

17:35 – Dubai World Cup (Gr.1, 2000 m, písek)

Japonci se našli na pískovém povrchu a po loňském úspěchu tu mají hned čtyři své zástupce z toho dva v rolích favoritů. Obhájce Ushba Tesoro byl pátý v Breeders‘ Cup Classic a minule v Saudi Cupu přišel o prvenství jen o nos. 200 metrů navíc je pro něj výhodou a může tak směle pomýšlet na obhajobu. Derma Sototage byl sice v Saudi Cupu blízko pátý, ale prý se lehce zranil při transportu a po příletu do Saudské Arábie nemohl pár dní pracovat. Loni zde vyhrál UAE Derby, byl šestý v Kentucky Derby a druhý v Breeders‘ Cup Classic. Bajuržan Murzabajev bude v sedle Dura Edoro, který by takové šance mít neměl, ale loni po přechodu na písek nechodil mezi elitou špatně. Letos ve February Stakes však nehrál podstatnou roli.

Pozici třetího favorita drží hvězda z Kazachstánu Kabirkhan, kterého měl loni v přípravě Arslagirej Šavujev. Na domácí půdě byl nepřekonatelný a suverénně vyhrával i velké dostihy v Rusku. Tam ho porazil jen Hero Mo, kterému v první startu v Dubaji nadělil 4 délky. Stejně suverénní bylo i jeho vítězství ve zdejší předzkoušce Al Maktoum Challenge. Teď narazí na silnější konkurenci, v níž bude muset ukázat, co skutečně umí. Může navázat na svého otce California Chrome, po němž zdědil i vzhled. Ten zatím v chovu zklamal, možná proto stál Kabirkhan jako roček jen 12.000 dolarů.

Písek je především doménou Američanů a Senor Buscador letos běhá ve výborné formě. Těsně prohrál Pegasus World Cup, Saudi Cup podobným rozdílem rozhodl pro sebe. Má překvapivě vysoký kurz. Možná se počítá, že může již být unaven. Svým finišem ze zadních pozic vypadá, že by mu metry navíc neměly dělat problém, ale před tím na distanci 2000 metrů neuspěl. Nejnižší kurz z Američanů má Buffertův Newgate, kterému jsou čtyři roky a před měsícem těsně vyhrál Santa Anita Handicap. Laurel River v roce 2022 vyhrál v Del Mar Gr.2 na 1400 metrů. V druhém startu v Dubaji zcela zdemoloval pole dostihu Gr.3. Bylo to však na míli a zatím nešel delší distanci. V původu také má spíš rychlost. Naopak Crupi vypadá, že by metry navíc přivítá. V Pegasus World Cupu šel ještě z horší pozice než Senor Buscador a skončil třetí.

STARTOVNÍ LISTINA