Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Duben na francouzských drahách

Duben na francouzských drahách
foto racingpost.com

Jiří Šnajberk přibližuje události z francouzské dostihové scény uplynulých dní.

Blog Jiřího Šnajberka

Duben bývá obecně měsícem přípravných dostihů pro klasické ročníky v první polovině roku, pro starší koně pak měsícem úvodních startů sezóny. Dostihový provoz především u vyšších kategorií se přesouvá hlavně na pařížská závodiště, a to včetně překážkových dostihů.

První větší předzkoušky klasických ročníků se odehrály na dráze v Deauville. Zde se velmi dobře uvedly zejména klisny Malavath a Zellie na prvních dvou místech. Obě se navíc představí i první květnový den v 1000 Guineas v Newmarketu, takže dojde k zajímavému porovnání s anglickou a irskou špičkou. Již dříve vstoupila úspěšně do sezóny jedna z dalších nadějí trenéra Fabreho Agave, naopak po neúspěšném vstupním startu v Longchamp opustila prozatím nejvyšší příčku původní favoritka Raclette ve stejných barvách stáje Juddmonte. Mezi klisnami se tak do pozice největší domácí naděje posunula právě vítězka z Longchamp 17.4. Rosacea. Mezi hřebci jsou zatím na předních pozicích nabídky spíše zahraniční účastníci, z domácích nejvíce zaujal vítěz ze stejného mítinku v Longchamp Welwal a další vítěz Lassaut, který triumfoval o několik dní později.

Starší koně se na centrálním závodišti utkali 10.4. v Prix D´Harcourt na 2000 metrů, kde se závěrečným zrychlením prosadil bělouš Skaletti před dvojicí Sealiway – Mare Australis. Dostih byl zajímavý i proto, že se všichni tři utkají znovu 1.5. v Prix Ganay (G1), která je o 100 metrů delší a zde se mírně zvyšují naděje poražené dvojice. Loňský triumf bude obhajovat právě Mare Australis, který spolu se Seliway figuruje zatím i dost vysoko v nabídce pro podzimní vrchol v „Arc“.

 

Skaletti poráží Sealiway a Mare Australise v Prix D‘Harcourt

Překážkový provoz bude mít svůj jarní vrchol za tři týdny v Auteuil, kde se poslední dubnový den odehrál velký mítink spojený s odloženými dostihy z minulého týdne. Směrem k GP de Paris se ukázal ve velmi dobrém světle sedmiletý Feu Follet, který ale zatím míval problémy právě s prodloužením distance. Naopak dosavadní suverénka nad nízkými překážkami L´Autonomie odešla tentokrát nečekaně poražena. Dostihy si většinou komplikuje značným bočením k vnější bariéře při skocích a v cílové rovině pak nabírá mnoho metrů navíc.

Závěrem jen krátce na co se nejvíce těšit v květnu. Již prvního se tedy uskuteční zmíněná Prix Ganay plus měření francouzských klisen v 1000 Guineas. V neděli 15.5. budou na závodišti v Longchamp na pořadu obě mílové klasiky určitě i s mezinárodní konkurencí, GP de Paris spolu s dalšími překážkovými vrcholy bude na pořadu o týden později.