Dvouleté ostrovní naděje

Během září bylo v Anglii a v Irsku odběhnuto několik zajímavých dostihů nejvyšší kategorie pro dvouleté koně.

Blog Eduarda Němečka

Už v neděli 12. září se v Curragh v Goffs Vincent O´Brien National Stakes (Gr.1, 1400 m) utkalo několik perspektivních hřebců, kteří jsou nyní na čele antepost nabídky na 2000 Guineas v Newmarketu i na Epsom Derby 2022.

Pro značně exponovaného Ebro River to byl již šestý dostih. V srpnových Phoenix Stakes (Gr.1) mu přinesla úspěch ofenzívní taktika, se kterou vyrukoval i tentokrát, stačilo to však jen na třetí místo. Desetinovým favoritem byl ve čtyřech startech zatím neporažený O´Brienův Point Lonsdale, který s Ryanem Moorem přešel v cílové rovině do vedení. Ovšem ve chvíli, kdy William Buick rozhýbal godolphinského Native Traila, bylo o vítězi rozhodnuto. Tento mohutný Dubawiho hřebec, kterého připravuje letos velmi úspěšný Charlie Appleby, zaujal svým vítězstvím už v červenci v Newmarketu.  Tentokrát vyhrál lehce o 3 délky a zůstává nadále neporažen. Současně se posunul do role favorita jarní klasiky. Nabízen je nyní 6,5:1, zatímco Point Lonsdale 10:1.

Tuto sobotu se v Newmarketu uskutečnily další tři významné zkoušky dvouletých. Nevídaný průběh bylo možno sledovat v  Royal Lodge Stakes ( Gr.2, 1400m). Překvapivý vítěz z Yorku Royal Patronage zde předvedl zcela neuvěřitelný závěr, kterým v posledních cvalových skocích porazil již téměř jistého vítěze, kterým se zdál být Applebyho Coerebus. Ten se do čela posunul přes jako obvykle chtivějšího Royal Patronage v polovině dostihu a postupně si vypracoval asi čtyř délkový náskok. V závěru, kdy se dráha v Newmarketu poněkud zvedá, mu však došly síly a o vítězství přišel. Možná sehrála roli i nezkušenost a ztráta koncentrace. Oba zmiňovaní vypadají pro příští sezonu velmi nadějně.

Juddmont Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m) byl největším favoritem Perfect Power, kterého připravuje Richard Fahey.  Ve svých předchozích pěti startech tento kůň udivoval skvělým závěrečným zrychlením a přestože několikrát neměl štěstí na průběh, pyšnil se před tímto dostihem výbornou bilancí – 3 vítězství, jedno 3. a jedno 5. místo. Zejména poslední vítězství v Darley Prix Morny v Deauville (Gr.1,1200 m) pod Christophem Soumillonem bylo působivé. Stejný žokej byl v sedle i tentokrát a průběh opět neměli jednoduchý. Z vnějšího boxu ho Soumillon nejprve posunul k barieře, kde měl být lepší podklad. To už však před ním bylo celé pole a tak, aby mohl útočit, musel se posunout znovu na vnější okraj dráhy. Všechno to ale zvládl a potvrdil, že na distanci 1200 m v současné době, vzhledem ke své schopnosti zrychlit, nemá konkurenci.

Dvouleté klisny se utkaly v Juddmonte Cheveley Park Stakes (Gr.1, 1200 m). Favoritkou byla v dosavadních čtyřech startech vždy vítězná Sacred Bridge trenéra Lyonse. Ta však tentokrát skončila v poli poražených až na 8. místě. V závěru to vypadalo na vítězství progresívní Flotus s Jamesem Doylem, nakonec se však radoval Aidan O’Brien, jehož Tenebrism (Caravaggio) začala útočit z posledního místa. Její finiš byl však drtivý, a tak i přes dlouhou pauzu (jediný a vítězný start měla na svém kontě z 28.března) udržela neporazitelnost a v antepost nabídce pro 1000 Guineas se posunula na místo 2. favoritky s kurzem 10:1.

Za pozornost jistě stojí i výkon Camelotova Luxembourga také z lotu Aidana O’Briena, který v sobotu v Curragh lehce ovládl Alan Smurfit Memorial Beresford Stakes (Gr.2, 1600 m). Luxembourg je nyní 2. favoritem v antepost nabídce na Epsom Derby 2022 s kurzem 12:1. Prvním favoritem je výše zmiňovaný Point Lonsdale (10:1).

Právě zlepšující se forma svěřenců trenéra Aidana O’Briena může značně zamíchat prognózami před nadcházejícími podzimními vrcholy v Paříži či Ascotu.