Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Favoritkami Oaks trojice jedničkových vítězek

Favoritkami Oaks trojice jedničkových vítězek
Dakota poráží Solemeenu v Ceně tříletých klisen - foto Andrea Zavadilová

Pozvánka na čtvrtý klasický dostih letošní sezóny, klisnám vyhrazené Oaks, a Lázeňskou míli s hlasy trenérů.

16:40 – 7. dostih – Karlovy Vary

Oaks Holdingu Rabbit CZ (3kl., 2400 m, 550.000 Kč)

Na startu nebude chybět dvojice nejlepších z kratší dámské klasiky, tedy z mílové Jarní ceny klisen. V ní sahala po vítězství Devoir Rien (Verner), ale v závěru jí o krk předstihla Solemeena (Foret). Obě se utkaly také začátkem června v Ceně Arvy, kde měla pro změnu navrch druhá Devoir Rien, když Solemeena nenašla na menší bratislavské dráze dostatek prostoru pro svojí koncovku. Pavlem Tůmou připravovaná Devoir Rien od té doby nevyběhla, takže si nevyzkoušela delší distanci než 1800 metrů. Zároveň ale platí, že nikdy neskončila hůře než druhá. Dodejme, že její matka Dumnonia skončila před šesti lety v Oaks třetí, když jí vítězství uniklo jen o dva nosy.

Solemeena naposled vyběhla před třemi týdny v chuchelské Ceně tříletých klisen, která je hlavní předzkouškou Oaks. Navrch ovšem tehdy měla Dakota (Hrouda). Svěřenkyně Dalibora Töröka odrazila útok po bariéře finišující Solemeeny o půl délky, k čemuž jí pomohla i váhová výhoda 1,5 kg. Teoreticky tak ten tentokrát vychází lépe svěřenkyně Václava Luky, proti níž ovšem hovoří statistika. Obě dámské klasiky totiž nevyhrála žádná klisna od v roce 2004 úspěšné Arganty. Za pozornost stojí, že i když Dakota a Devoir Rien vlastní francouzský sufix, všechny tři favoritky jsou odchovankyněmi svých majitelů.

Na zaváhání favoritek bude čekat především dvojice svěřenkyň Miroslava Nieslanika. Stájová jednička Milan Zatloukal se vyhoupne do sedla Sparkle Shout, která skončila v Jarní ceně klisen třetí, ale od osmého místa v Ceně Arvy nevyběhla. Zlepšení naposled ukázala Giannah (Verner). V Ceně tříletých klisen totiž obsadila čtvrtou příčku, přestože jí v polovině cílové roviny soupeřky zavřely a finiš tak musela rozjíždět nadvakrát.

Dvojice klisen chystá do Oaks také trenér Allan Petrlík. Barvy sponzora budou hájit sedmá z Jarní ceny klisen i Ceny tříletých klisen Rabbit Manduro (Koplík) a Rabbit Ruler (Fialová), která naposled skončila druhá v lysolabské V. kategorii. Vůbec největším outsiderem je ale Dalmácie (Chaloupka). Svěřenkyně Radka Žaluda vstoupila do sezóny teprve před týdnem v Lysé nad Labem, kde skončila mezi nezvítězivšími šestá a stále čeká na první životní dotaci.

Řekli nám:

Dalibor Török, trenér Dakoty: „Zaběhla dobře přípravný dostih v Chuchli, po něm šla ještě nahoru. 2200 metrů dala v pohodě, teď to bude delší, ale nemyslím si, že by to bylo zvlášť rychlé a umí ten konec seběhnout. Třídy má dost. Není tam moc koní, tak doufám, že to bude klidný dostih.“

Václav Luka, trenér Solemeeny: „Minulé týdny měla problém s kopytem. Není tak vytrvalá, ale zapracovali jsme na tom. Ani soupeřky se nezdají zrovna vytrvalé. Oproti Dakotě minule nesla o 1,5 kg víc, tak snad se to teď srovná. V neděli budeme moudřejší, chtěl bych bojovat o stupínky nejvyšší.“

Petr Nieslanik, asistent trenéra Sparkle Shout a Giannah: „Sparkle Shout naposledy nevyhovovala bratislavská dráha a od té doby měla delší pauzu. V práci se tak neukazuje, ale je to srdcařka, která nejlepší ukáže až v dostihu. S distancí by snad problém mít neměla, i když to nemá vyzkoušené. Jsou tam tři favoritky, ale i ona ukázal třídu a pomýšlíme na dobré umístění. Giannah jde postupně nahoru. Delší distanci si vyzkoušela v předzkoušce Oaks, kde se v rovině zamotala, jinak mohla být líp. V práci se ukazuje dobře.“

 

 

16:05 – 6. dostih – Karlovy Vary

Lázeňské míle Mikrop Čebín (II.kat., 1600 m)

Dostih má sice pouze status II. kategorie, ale protože se jedná o takzvanou „open dvojku“ s váhovou penalitou se do ní vejdou i jedničkoví koně. Mezi ty patří dvojice svěřenců Arslangireje Šavujeva.

Torque Power (Koplík) je dvojnásobným vítězem Velké ceny Prahy, který tento dostih vyhrál před dvěma lety. Loni tu byl až šestý, když měl zrovna slabší období a nezaběhl již v Tattersalls Mile. Na jaře a na podzim ale podával velmi dobré výkony. Letos to úplně není ono, ale ve všech letošních startech mezi špičkou byl do třetího místa.

Politicum (Kozhomkulov) loni opanoval EJC Million. 1400 metrů je jeho parádní distance, při derby dnu výrazně prohrál s Worth Choicem ve sprinterské ceně. Míli běžel jen dvakrát, před dvěma lety byl pátý ve Velké jarní, loni byl devátý v Tattersalls Mile.  

Mezi devítkou jejich vyzyvatelů se nachází vítěz Velké jarní 2018 Sagar (Hrouda), který se stále drží mezi mílařskou špičkou. Poprvé se na našem území představí čerstvý import Shershab (Zatloukal), který po červnovém vítězství v Salon-de-Provence získal francouzský handicap 37,5 kg.

Řekli nám:

Dalibor Török, trenér Sagara: „Měl těžké jaro, ale delší rovina ve Varech by mu mělo vyhovovat i případná měkčí dráha. Je to starší kůň, takže záleží, jak mu to sedne, ale distance mu sedí.“

Václav Luka, trenér Rabbit Havany: „Zřejmě na ni dolehl loňský start v Maďarsku na měkké půdě, který jí negativně poznamenal a letos má nechuť k běhání. Zřejmě to bude její poslední start, navíc dost těžký.“

 

Torque Power vítezí ve Velké ceně Prahy 2020 - foto Zenon Kisza

 

STARTOVNÍ LISTINY

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)