Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Arthur může být zas „One“

Ferdinand Minařík: Arthur může být zas „One“

Dnešní dostihy na ostrovech jsou od včera v ohrožení kvůli bouři Dennis a od rána na závodištích proběhly inspekce. Zatím vše proběhlo v pořádku, nicméně zelenou dostaly s tím, že situace bude dále monitorována.

Může se tedy stát, že se odpoledne zruší, proto jsem to dnes s tipy moc nepřeháněl. Pokud se bude běhat, dá se ještě vsadit na „livku“. Jisté je, že běhat se bude v irském Gowranu, tam jsem ale sázkařsky nic zajímavého neobjevil. To se samozřejmě týká i dnešního vrcholu dne Ascot Chase, kde by měl Cyrname (1,4:1) potvrdit roli nejlepšího steeplera na ostrovech. Protože ale bouře má postupovat od jihu, tak toto závodiště je asi nejvíc ohrožené. Já jsem si teda vybral něco v Haydocku, kam by případný živel měl dorazit nejpozději.

Haydock 15. 2. 15:05, Clyne 1-2 @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

Rendlesham Hurdle na tři míle by mělo být na startu šest koní a favoritem je The Worlds End (3:1). Ten už má v aktuální sezóně na kontě dvě vítězství na měkké dráze (dnes v Haydocku naměřeno „heavy“), dokonce i na úrovni Gr. 1.

Tehdy se ale na startu velká konkurence nesešla, takže trh se přiklání spíš na stranu mladšího a neprověřeného Emitom (3,2:1). Ten po loňském umístění v Aintree mezi nováčky platí za naději delších proutěnek, v této sezóně se postavil na start ale jen jednou. I v Cheltenhamu platil mezi favority, byl ale dost chtivý, v průběhu nakupil hodně chyb a do cíle se dostal jako poslední.

Sázka na něj je tedy takové očekávání, že se po tomto startu ukáže v lepším světle. Jistá rizika má i třetí šance dostihu, protřelý West Approach (5:1), který se ovšem v poslední době věnoval těžkým skokům. Na proutěnkách se naposledy ukázal před rokem, ale i v této disciplíně je to od něj takové „buď anebo“.

Vzhledem k tomu, že sestavu doplňují One Night in Milan (12:1) vyhledávající hlavně pevnější povrch a Donna´s Diamond (25:1), který se vrací po roce, mojí volbou je specialista na místní dráhu, Clyne. Ten sice první úspěchy tady sbíral na dvou mílích, postupně se ale vypracoval ve vytrvalce. Také o něm platí, že čím měkčí dráha, tím lepší.

O tom přesvědčil i naposledy v Uttoxeteru, kde se na kratší trati z téměř beznadějné pozice dokázal ještě probojovat na třetí místo. V Haydocku mu to ale jde nejlíp, nakonec v loňské edici tohoto dostihu, kdy se šlo na rychlé dráze, byl čtvrtý, ovšem od druhého místa ho dělil „krk a hlava“. Dnešní podmínky by mu měly sedět daleko lépe a já věřím, že Clyne se alespoň o to druhé místo porve zas. Kurz beru, betko má @ 3.

Haydock 15. 2. 16:15, One for Arthur – vítěz/1-3 @ 12/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Už podle názvu dostihu Grand National Trial je patrné, že tento dostih na maratónské distanci tři a půl míle je předzkouškou na Velkou národní. Váhy už jsou rozdané, takže za případný triumf nebude penalizace.

Na startu by mělo být 11 koníků a vzhledem k tomu, že se jedná o handicap, výrazný favorit tu není. Zajímavé je i to, že v poli je poměrně dost těch, kteří vyznávají taktiku start – cíl. O špici v počáteční fázi by měli bojovat Yala Enki (4,5:1), Lord du Mesnil (5,5:1), The Two Amigos (7:1) a Vintage Clouds (8:1). I když dráha v Haydocku pokud je půda „heavy“, většinou funguje tak, že kdo to urve ze špice, tak zvítězí, pokud to vydrží. Ovšem těžko předpokládat, kdo bude nejbojovnější a kdo tempu podlehne.

Z toho by mohl těžit někdo, kdo bude číhat v závětří. Elegant Escape (6,5:1) podobné maratóny umí, představoval bych si ale pro něj ideálně nějakou víc „testing“ dráhu, než je Haydock.

Já to zkusím s vítězem Velké národní 2017, On for Arthur. Ten se po slavném triumfu odmlčel na téměř dva roky a při návratu se dvakrát nedostal do cíle. Že ale ještě nepatří do starého železa ukázal vloni v dubnu, když Grand National dokončil jako šestý.

V aktuální sezóně má na kontě dva starty, když v Kelsu byl čtvrtý a následně v oblíbeném Aintree pátý. To bylo na kratší distanci, ale obzvlášť naposledy bylo vidět, že každý furlong navíc mu přijde vhod. Dalším plusem je snížený rating na úroveň vítězství z GN, rovněž poprvé zkusí „beránky“, a představí se po operaci dýchacích cest. To by mu mělo vlít novou krev do žil, nakonec v 11 letech toho i díky dvouleté přestávce tolik v nohách nemá. Jeho forma by směrem k dubnu měla jít nahoru a podle mě se tady On for Arthur o vítězství poprat může. Za mě by více odpovídal jednociferný kurz. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 216 – vklady 326,5 – výběry 387,63 – roi 1,15