Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: V Newbury na to jděte „Jednoduše“

Ferdinand Minařík: V Newbury na to jděte „Jednoduše“

Dnešní dva hlavní dostihy v Newbury mají jedno společné. Jak v Game Spirit Chase, tak v Denman Chase si lze porážku favorita jen těžko představit. Já jsem se podíval do „dálky“.

Newbury 8. 2., Simply Ned 1-3 @ 5:1 (tipsport), 1 bod

První z dnešních taháků je dvoumílová Game Spirit Chase, letos pojmenovaná podle sponzora. Tipáč v nabídce přejmenoval Win Bigger on the Betfair Exchange Chase na Win Bigger on the Chase, takže minimálně za smysl pro humor mají ode mě hned na úvod palec nahoru.

Co se týká nabídky, tak tam je samozřejmě velkým favoritem Altior (1,45:1). Tento dostih vyhrál už dvakrát, takže tady by měl přidat další zářez. Nic na tom nemění ani jeho porážka na úvod sezóny, když při pokusu o „natahování“ prohrál s Cyrname. Následně jeho trenér Henderson poznamenal, že „takhle unaveného ho ještě neviděl“, a plány pro delší tratě postupně vzaly za své. Tomu však nahrálo i jeho zranění o vánocích. Teď se tedy vrací na oblíbené dvě míle a podle slov trenéra je na tom tak jako dřív.

Pokud tomu tak je, tak zbytek pole by si to měl rozdat o druhé místo. Po ránu se na ostrovech rozjel masivní gamble a Kalashnikov tam má momentálně kurz @ 6 (tipáč stále drží 9:1). Nějak se mi toho ale nechce využít, protože tomuto populárnímu koníkovi se na dvou mílích nijak extra nedařilo. Tady půjde poprvé s „beránky“, což by ho mohlo trochu nakopnout, na dráze změřené jako „good“ to ale bude potřebovat.

Obzvláště pokud tempo rozjede Bun Doran (12:1), vítěz slaběji obsazené Desert Orchird Chase. Ten tady zaběhl předtím dobře v handicapu, na sázkovém trhu ale moc podpory nemá. To je i případ Nichollsova Dynamite Dollars (8,5:1), který půjde na start po delší pauze a o němž trenér prohlásil, že přípravný start bude potřebovat.

Jako nejpravděpodobnější kandidát na druhé místo mi vychází asi Sceau Royal (9:1), který měl tradičně slabší vstup do sezóny, ale vloni na jaře nebyl dvakrát od Altiora daleko. Rovněž trenér si pochvaluje vysychající dráhu.

Ta by ale měla hrát do karet také nejstaršímu na startu, jímž je třináctiletý Simply Ned. Ten je na ostrovech nabízen v kurzu @ 51, což bych ale řekl, že je ovlivněno jeho věkem a poslední formou. Co se týká jeho stáří, tak bych řekl, že i tak je schopen podávat dobré výkony. V takticky odběhnuté Shloer Chase na měkké dráze byl třetí, když na vítězného Defi du Seuil ztratil nějakých 6 délek. Pak se vypravil do oblíbeného Leopardstownu, kde obhajoval vítězství. Jeho čtvrté místo bylo zklamáním zejména kvůli tomu, že na vítěze A Plus Tard se díval s odstupem téměř 30 délek a do cíle se dostal s vypětím všech sil. Kromě měkké dráhy se na tom ale podle podepsalo i to, že v průběhu byl hodně aktivní, což ho stálo hodně sil.

Tady nejde na start s velkými šancemi a očekávám, že Brian Hughes ho povede tak jako v listopadu v Cheltenhamu, tedy v závětří. V poli je dost koní, u nichž mám jisté otazníky, někteří ani nejsou nejjistější skokani. Já myslím, že Simply Ned je tady až moc odepisován a jeho šance na alespoň třetí místo vidím lepší, než jak značí kurz @ 5.

Newbury 8. 2. 16:00, The Two Amigos 1-3 @ 4:1 (tipsport), 1 bod

Letošní Denman Chase není, co se týká kvality nic extra, takže není divu, že Native River (1,33:1) má tak nízký kurz (byl i nižší..). Co se týká jeho kvalit, o vítězi Gold Cupu asi není mnoho co psát, spíš se rozebírá jezdecká změna v jeho sedle. Tam „Rudlu“ Johnsona střídá mladý Jonjo O´Neill Jr. Já myslím, že mladík se s tlakem vypořádá, nic to ale nemění na tom, že „River“ není určitě na ježdění jednoduchý. Aby se dostal do rytmu, potřebuje stále víc času, takže nebylo divem, že při posledním startu dostal blinkers. Každopádně, žokej se na něm hodně nadřel i při tomto běhání, i když to byla vlastně „one horse show“.

Tehdy v Aintree se na něj snažil tlačit jeho dávný sok, Might Bite (7:1). Ten se ale vloni dostal do krize, z níž se nemůže dostat a nepomohl mu ani nedávný pokus na proutkách. Přes jeho poslední formy PU-UR-PU mu na ostrovech celkem věří a kurz jde dolů. Jeho trenér Henderson prohlásil, že od posledního startu ani nechodil moc cválat, spíš na něj vymýšlí něco, aby ho běhání zase začalo bavit. Uvidíme jak to zafunguje, asi by ale nebylo takovým překvapením, kdyby i tady se do cíle nepodíval.

Možná by se toho dalo využít v jediné „uličce“ na tento dostih, kde mu byl za soka vybrán Secret Investor (7:1). Ovšem i on chodil spíš kratší dostihy, kde většinou tlačil na tempo, aby pak rychle vyklidil pozice. Tady se mu celkem věří, že tři míle zvládne, jeho poslední představení z této tratě je ale rok staré, když ve Warwicku byl druhý. Nějak ve mně důvěru nevyvolává, asi i kvůli tomu, že tady by tempo mělo být hodně svižné.

Vzhledem k tomu, že ani Activial (30:1) takto dlouhé dostihy nevyhledává (stejně jako veterán Valdez @ 40), ve stejném kurzu nabízený A Toi Phil už toho má za sebou opravdu hodně (btw. zakoupen za 70.000 liber pro Velkou národní), zůstal mi v hledáčku poslední ze sestavy.

The Two Amigos se rychlého tempa ani distance určitě bát nemusí. Běhá hlavně maratónské tratě stylem start – cíl. Naposledy se takto uvedl ve Welsh National v Chepstow, kde mu došly síly asi tři překážky před cílem a dokončil pátý.

Jistě, že kvalitou se tady favoritovi rovnat nemůže, co se týká ostatních, tak těm se může postavit. Jeho momentální rating je 142, což plus mínus má celá ta skupinka outsiderů. „Investor“ má sice 149, zas ale ponese o 3 libry více a ten rozdíl v jejich kurzech je obrovský. V dostihu, kde vidím boj o třetí místo poměrně otevřený je tak The Two Amigos mojí volbou. Reálně by asi jeho kurz odpovídal, ale kalkuluji s tím, že třeba Might Bite je tu druhý favorit spíš kvůli svému jménu, také dost soupeřů může mít problém s délkou dostihu. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 214 – vklady 324,5 – výběry 386,63 – roi 1,15