Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Festival v Cheltenhamu skončil

Festival v Cheltenhamu skončil

Eduard Němeček se ohlíží za právě proběhlým Cheltenham Festivalem 2022.

Blog Eduarda Němečka

Cheltenham Festival 2022 je už minulostí. A byl to opravdu vydařený ročník. S několika silnými příběhy a především s plnými tribunami. Ta atmosféra, kterou dokážou vytvořit desetitisíce fanoušků je zcela neopakovatelná a sálá i z obrazovky počítače. Překonané rekordy v návštěvnosti svědčí o tom, že zájem o dostihový sport, alespoň na ostrovech, rozhodně neklesá.

Hned v prvním klání jsme viděli nejhodnotnější výkon celého Festivalu. Dostih, který sliboval souboj několika kvalitních nováčků nad proutěnkami, z nichž někteří byli dosud neporaženi, proměnil Hendersonův Constitution Hill ve své galapředstavení. Stejně jako při minulých startech bez větší námahy deklasoval konkurenci propastným rozdílem, který byl tentokrát 22 délek. Navíc na good to soft překonal téměř o 5 vteřin rekord dostihu. Byl dokonce o 6 vteřin rychlejší než vítězka Champion Hurdle Honeysuckle. Ta byla spolu se svojí jezdkyní Rachael Blackmore protagonistkou dalšího pohádkového příběhu, který se odehrával první den Festivalu. Dámy obhájily vítězství z loňského roku a natáhly vítěznou sérii k číslu 15. Neskutečná kvalita a konzistence.

 

Constitution Hill s Nicem de Boinvillem – foto Jaroslav Fabris

V následujícím dnu se úplně změnily podmínky. Silný déšť způsobil, že půda, do 4. dostihu hodnocená jako soft, se postupně změnila na heavy. A současně se změnou podkladu se začal měnit i poměr sil na dráze. Koně Willie Mullinse začali získávat stále větší převahu. Po jediném vítězství v prvním dnu, získal Mullins ve středu tři triumfy a tento trend vyvrcholil v pátek, kdy Mullinsovi svěřenci ovládli pět dostihů. Déšť jistě Mullinsovým koním prospěl, ale nemyslím si, že by byl hlavním důvodem jeho úspěchů. Tento trenér prostě umí své koně skvěle připravit a úžasně načasovat jejich formu. Již poněkud opožděný start letošní sezóny dával tušit, že vrchol přijde právě v Cheltenhamu a to se plně potvrdilo. Celkový počet deseti vítězství, stejně jako skóre Mullins:Británie 10:10, mluví za vše.

Ve středu zaujal výkonem velmi talentovaný svěřenec Venetie Williams L’Homme Presse, který na těžké půdě nenechal nikoho na pochybách, že je skvělým skokanem i vytrvalcem a přesvědčivě porazil další velký britský talent, kterým je Ahoy Senor. Škoda škrtu favorita Bravemansgame, ale rozhodnutí trenéra Nichollse bylo zcela pochopitelné.

Ve čtvrtek visela ve vzduchu otázka, jestli dva loňští vítězové obhájí své pozice. Jako první nastoupil Allaho k obhajobě Ryanair Chase a jako desetinový favorit zvládl svůj úkol na výbornou. Prostě od startu do cíle opět nedal nikomu šanci. To pozice Flooring Portera při obhajobě vítězství ve Stayers‘ Hurdle se zdála být mnohem obtížnější. Tým kolem tohoto koně však odvedl skvělou práci. Trenér Cromwell ho výborně připravil, v paddocku dostal trochu labilnější kůň červená stínidla a divácká kulisa ho vůbec nevyvedla z rovnováhy. A Danny Mullins v jeho sedle předvedl fantastický výkon. Tentokrát ho na startu nikdo nepřekvapil, koně poslal do čela, tak jak mu to vyhovuje a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Jeho odhad tempa je dokonalý a to co předvedl po poslední překážce, kdy koni nedovolil bočit doleva a při tom vůbec neztratil rychlost, bylo brilantní. Spolu s výkonem Rachel Blackmore v Gold Cupu to byl nejlepší jezdecký počin celého Festivalu.

A právě Rachel Blackmore dokázala při vítězství s A Plus Tardem v Gold Cupu, že je opravdovou jezdeckou hvězdou. Věrnost při výběru se jí vyplatila, v dostihu trpělivě počkala na svoji příležitost a kůň se jí odměnil skvělým výkonem. Happy end se vším všudy.

 

A Plus Tard jezdeckou superstar Rachael Blackmore – foto Jaroslav Fabris

Všechny otázky jsou tedy zodpovězeny, příběhy jsou dopsány, optimisticky musíme doufat, že se v příštím roce dočkáme podobných nebo dokonce ještě zajímavějších. Pokud by vyzyvateli Honeysuckle při další obhajobě vítězství v Champion Hurdle byli Constitution Hill a Vauban a dvojice Henry De Broheada potkala v Gold Cupu vycházející mladé hvězdy, kterými již teď jsou L’Homme Presse nebo Galopin Des Champs, tak se opravdu máme na co těšit.

Naprosto teď rozumím zvolání irských příznivců: „přátelé, už zbývá jenom 358 dní“!