Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Francouzský derby den s českou účastí

Francouzský derby den s českou účastí
Royal Word s Jiřím Palíkem vítězí ve Velké jarní ceně - foto: Jana Syručková

Čeští zástupci budou startovat ve velkých francouzských dostizích. Royal Word poběží derby, Nagano Gold Gr.2, Azov Listed.

V neděli v Chantilly proběhne jeden z největších mítinků francouzské sezóny, jehož vrcholem je Qatar Prix du Jockey Club, což je francouzské derby. V něm budeme mít po letech své zastoupení.

16:00 – Chantilly

Qatar Prix du Jockey Club (Gr.1, 3l., 2100 m)

Ve francouzském derby jsme měli zastoupení před šesti lety. Byl to Shamalgan, který před tím překvapivě dosáhl na třetí místo ve francouzské Velké jarní. Derby se mu ale moc nepovedlo. Royal Word je svěřencem stejného trenéra Arslagireje Šavujeva. Shamalgan byl výborný již ve dvou letech, po suverénním vítězství v Ceně zimního favorita byl blízko třetí v Gr.3 v Longchamp. I ve třech letech se specializoval na Francii, takže měl dostatek tamních zkušeností. Royal Word je na tom jinak. Ve dvou letech se v obou startech umístil ve slušné konkurenci, ale až letošní premiéře naznačil, co by v něm mohlo být. Ve čtyřce na 1800 metrů utekl soupeřům o 5 délek, ale za ním byli také dobří koně. To potvrdil ve Velké jarní, kde také s jistotou zvítězil. Vypadá, že ještě může vyzrát, na co to bude stačit v takhle dobré společnosti, je otázka. Pro všechny je největším outsiderem, Arslagirej Šavujev se toho ale nebojí. V sedle bude mít Fabrice Verona. Tipsport nabízí jeho umístění až do dvanáctého místa.

„Je to velký kůň, který možná ještě potřebuje čas, ale derby na nás nepočkají. Uvidíme, zda bude stačit na francouzskou špičku. 2400 metrů by už pro něj bylo dlouhých, 2100 metrů by měl zvládnout. Když jsme startovali se Shamalganem ve francouzské Velké jarní, také nám nikdo nevěřil. Oba koně jsou jiní, ale Royal Word je také dobrý. Bude to hodně těžké, ale jdeme to zkusit,“ říká Šavujev.

Favoritem je svěřenec Aidana O’Briena St Mark’s Basilica. Vítěz Dewhurst Stakes letos nastoupil rovnou do první zdejší klasiky Poule d'Essai des Poulains, kde udělal velký dojem. Když rozjel svůj finiš, nikdo ze soupeřů neměl šanci. Polobratr vítěze 2000 Guineas Magna Grecii má delšího otce, takže by nemusel mít problém ani s distancí. Vítězný tým se nemění, v sedle zůstává Ioritz Mendizabal.

Jeho stájový kolega Van Gogh by potřeboval měkkou půdu. Syn vítězky Oaks Imagine loni na hluboké dráze nadělil soupeřům 4 délky v Criterium International v Saint-Cloud. Není tedy divu, že rychlý povrch v 2000 Guineas mu nevoněl. Na měkké dráze v irské klasice již byl třetí. Metry navíc by mu měly přijít vhod. Dráha ale po pátčních deštích zas vysychá.

Duo do dostihu posílá i otec a syn Gosdenovi. Megallan byl druhý v Dante Stekes, ¾ délky za včera třetím z Epsom Derby Hurricane Line. Polobratr Enable Derab po Sea The Stars upoutal působivou výhrou mezi nováčky v Newmarketu.

Z domácích je tu Makaloun, který s Christophem Soumillonem vyhrál předzkoušku v Chantilly na 1800 metrů, kde využil práci s vodičem.  

Cheshire Academy bude stejně jako v Longchamp, kde šel předzkoušku na 2100 metrů, spoléhat na svůj silný finiš. V devatenácti koních ale nemusí být snadné k němu najít místo. Posledně sice prohrál o nos, ale díky tomu, že mu v závěrečných metrech Pretty Tiger clonil, bylo pořadí prohozeno.

Pokud byste chtěli sáhnout po outsiderovi, mohl by jím být Normandy Bridge. Loni druhý za Van Goghem Criterium International byl sedmý v první klasice, metry navíc mu prospějí a kdo ví, zda nedokáže napodobit svého otce La Havre.

STARTOVNÍ LISTINA

 

14:40 – Chantilly

Grand Prix de Chantilly (Gr.2, 4+, 2400 m)

Francouzští vytrvalci se scházejí v této sestavě pravidelně. V dubnovém Listed v Longchamp vyhrál godolphinský Sublimis před vítězem německého derby a druhým z Prix de l’Arc de Triomphe In Swoopem. V květnové Prix d'Hedouville (Gr.3) už In Swoop splnil roli favorita a Sublimis skončil třetí. Čeká se, že ani tentokrát se pořadí mezi nimi měnit nebude a In Swoop je velkým favorite.

Nagano Gold měl původně v dubnových Listed startovat také, ale po dohodě s majiteli bylo od tohoto startu upuštěno. Do Prix d'Hedouville tedy nastupoval proti rozběhaným soupeřům. Dostih se mu vůbec nepovedl, v pomalém tempu se s ním Christophe Soumillon rozhodl diktovat tempo, v rovině však přes něj přešlo všech šest soupeřů. Ani tentokrát to nebude nic jednoduchého. Nagano Gold je složitý kůň, s jehož temperamentem se musí opatrně. Původně hlášení Irové, kteří by mohli rozjet dostih, nakonec na startu nebudou a je možné, že v šesti koních ve skoro stejné sestavě může dostih probíhat jako minule. To pro Nagano Golda nebude ideální navíc když Maxime Guyon ho pojede poprvé.

Ani Václav Luka si nedělá velké naděje: „Nagano Gold na mě dělá dojem, že není v takovém rozpoložení, jak bych si přál. Tím že bohužel nešel plánovaný Listed z kraje sezóny, byl minule moc nažhavený. V dostihu je teď prakticky stejná sestava, v sedmi koních to čekám opět pomalé a Maxime Guyon ho pojede poprvé. Doufám, že se mu ho podaří usadit, ale taky se to nemusí povést.“

STARTOVNÍ LISTINA

 

18:25 – Chantilly

Prix Marchand D’Or (Listed, 3l., 1200 m)

V posledním dostihu odpoledne poběží svěřenec Václava Luky Azov. S ním si dělal naději, že by to mohl být black type kůň. Jeho letošní tři starty skončily za očekáváním. V prvním na all weatheru zůstal moc vzadu, Listed v Chantilly na 1100 metrů už šel zepředu a jeho sedmá příčka mohla jít na vrub hluboké dráhy, ale i posledně dvojkový dostih na 1300 metrů odvodil, ale v závěru se propadl na páté místo. Rating mu klesl 40,5 kg a tady ho nečeká nic lehkého.

„Azov moc šancí nemá, ale jdeme to zkusit. Těch Listed pro tříleté moc není,“ komentuje jeho ambice Václav Luka.

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)