Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Grand Prix de Paris s českou účastí

Grand Prix de Paris s českou účastí
foto racingpost.com

Jiří Šnajberk rozebírá vrcholy největší francouzského překážkového mítinku, kde poběží i Váňův Suroit.

Rozbory Jiřího Šnajberka

V neděli 21.5. se na pařížském závodišti Auteuil uskuteční nejvýznamnější překážkový dostih ve Francii, který má již téměř stopadesátiletou tradici. A po mnoha letech se mezi osmnácti účastníky objeví i zástupce českého trenéra, v tomto případě Josefa Váni mladšího Suroit. Převahu ve startovním poli mají samozřejmě domácí, ale tentokrát velmi silné obsazení bude mít i Irsko a na startu se objeví i loňský vítěz Grand National.

15:15 – sobota - Auteuil

Racing TV Grande Course de Haies D´Auteuil

(proutěnky, G1, 5100 m, 390.000 €)

Obhájce prvenství z loňského roku Hermes Baie (Betrand Lestrade) přepustil na podzim roli nejlepšího koně nad nízkými překážkami THELEME (Gaetan Masure). Ten sice vstoupil úspěšně i do letošní sezóny, ale v posledním startu nečekaně podlehl Goa Lil (Felix de Giles). Všichni tři budou patřit mezi favority dostihu a největší domácí naděje. Ze čtyř svěřenců irského trenéra W.P. Mullinse má určitě největší šance loni v tomto dostihu druhý Klassical Dream, kterého si také vybral první jezdec stáje Paul Townend. Také další ostřílení svěřenci trenéra Mullinse Asterion Forlonge a Kilcruit nejsou bez šancí, zajímavým účastníkem je další Ir Hewick s Rachael Blackmore, který koncem dubna triumfoval v Sandownu. Spíše pro překvapení je pak další ze svěřenců trenéra šampióna Francoise Nicolleho Roberta Has (Angelo Zuliani).

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:05 – neděle - Auteuil

Grand Steeple-Chase De Paris

(steeplechase, G1, 6000 m, 900.000 €)

Svěřenec Josefa Váni mladšího Suroit s Josefem Bartošem se v dobrém světle ukázal již v rámci zimního mítinku v Cagnes-sur-Mer, kde v hlavním dostihu triumfoval v dostihu G3. První účast na závodišti v Auteuil skončila pádem, ale při druhém vystoupení rovněž v kategorii G3 obsadil druhé místo, když za ním skončilo i několik účastníků nedělního dostihu. Na startu je jeho přemožitel Rosario Baron (Johnny Charron), který ale takto dlouhé dostihy zatím neabsolvoval. Zajímavější možná bude zkušený jedenáctiletý Poly Grandchamp, který ve zmiňovaném dostihu obsadil až sedmé místo, ale ve svém posledním dostihu v dubnu již na zdejší dráze triumfoval. Na startu nebude obhájce z loňska Sel Jem, ale zato se po roční pauze a jednom triumfu z letoška objeví na startu vítěz z roku 2019 Carriacou (Gabin Meunier). Mezi největší domácí favority bude určitě patřit sedmiletý GEX (Bertrand Lestrade), který byl loni druhý a letos vyhrál jednu z předzkoušek začátkem dubna (Bertrand Lestrade), a další mladá naděje, teprve šestiletý Metasequoia (Lucas Zuliani). Trenér Mullins vkládá největší naděje do třetího z loňské edice Franco De Port (Paul Townend), pro kterého vybral i letos několik přípravných dostihů na zdejším závodišti. V Auteuil se po loňském neúspěšném podzimním vystoupení objeví i vítěz Grand National z roku 2022 a letos čtvrtý z téhož dostihu Noble Yeats (Sean Bowen). Jediná žena v sedle Rachael Blackmore pojede v dostihu domácí teprve pětiletou Gessy Raiselle.

„Suroita jsme kupovali na podzim a v té době ani nebyl v plném tréninku. Byl to kůň, který už měl dřív zdravotní problémy, ale mě se strašně líbil. Teď je to nejlepší kůň, jakého jsme kdy měli. Suroit zaběhl v Auteuil výborně v březnu. Nebýt chyby na poslední překážce, mohlo to být ještě lepší. Po tomto startu bylo definitivní, že půjde Grand Steeplechase de Paris, ale původně to nebyl záměr, a protože měl za sebou několik náročných startů, rozhodl jsme se, že již před ní startovat nebude. V současné době je na tom velmi dobře a jeho příprava na Grand Steeplechase proběhla v dobrých podmínkách. Delší distance pro něj bude výhodou. Je to náš první kůň v takhle velkém dostihu, celý tým těšíme a samozřejmě doufáme v co nejlepší výsledek,“ řekl Josef Váňa mladší nám i Paris Turfu.

Suroita nepojede nikdo jiný než Josef Baroš, který je jedničkou majitele Josefa Aichnera a jel ho ve všech letošních startech. Sám se vyjádřil, že účast v takovém dostihu je vrcholem jeho kariéry. Steeplechase dráhu v Auteuil si projede již v sobotu v Listed handicapu Prix Saint-Sauveur s Peace Gardenem, po Grand Steeplechase by pak měl ještě jet Capivariho a Lorda Dragona v proutěnkách.

STARTOVNÍ LISTINA – Grand Steeple-Chase de Paris

A pro zajímavost – ještě jeden bývalý vítěz hlavního dostihu se objeví na dráze. Mezi jednotlivými dostihy se přijde s diváky rozloučit dvojnásobný vítěz z let 2020 a 2021 Docteur Du Ballon, který letos ukončil svou kariéru.

Kurzy na Racing TV Grande Course de Haies D´Auteuil i Grand Steeple-Chase de Paris vypsal Tipsport, Suroita má 25:1, ale můžete si ho tahrát až do 10. místa 1,55:1.

(Jiří Šnajberk, Ondřej Blahník)