Handicapy před derby: Nejvýše premianti Velké jarní a „Frankenbergera“

Locomotive opanoval Cenu tříletých vytrvalců před Brilliant Starem - foto: Andrea Zavadilová

Po dnešním termínu přihlášek zůstává 34 adeptů Českého derby. Následující řádky napoví, kteří z nich mají na jeho startovní listinu nejblíže.

Do chuchelských startovacích boxů se vejde maximálně 16 koní, přičemž o start v Derby bývá tradičně vyšší zájem. O tom, kteří koně se nakonec postaví na start, rozhodují především jejich handicapy. Níže tedy naleznete přihlášené koně seřazené podle českého handicapu. Na nejvyšších příčkách aktuálně najdeme především koně úspěšné ve Velké jarní ceně, jejichž „blok“ rozbíjí vítěz Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera Hazarder.

Dodejme, že dnes byla škrtnuto 10 koní. Z nich zmínku zasluhuje Brilliant Star, který při mosteckém debutu nestačil pouze na Locomotiva a také jeho původ napovídal, že má dobrou perspektivu. Naopak dohlášena byla Surabaya, kterou minulý týden za 35.119 euro zakoupila ve francouzské prodejce Hana Veselá. Její krátkou vizitku naleznete níže.

Handicapové pořadí koní přihlášených do 101. Českého derby:

ROYAL WORD (FR), tr. Šavujev Arslangirej – 80 kg

Loni ukázal potenciál dvojicí umístění, letos nejprve lehce vyhrál kvalitní dostih pro nezvítězivší a rezervu měl i při triumfu ve VJC.

VERT LIBERTE (IRE), tr. Török Dalibor – 78,5 kg

Loňský vítěz Gerschova memoriálu při vstupu do sezóny zklamal šestým místem v Michalově memoriálu. Na měkčí dráze ale finišoval druhý ve VJC.

HAZARDER (IRE), tr. Tůma Pavel – 77 kg

Třídu i vytrvalost naznačil už na sklonku loňského roku, kdy v Pise zvítězil na distanci 2000 metrů. Zásluhou silné koncovky ovládl také Frankenbergerův memoriál.

MANDARIN (FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – 77 kg

Podobně jako Royal Word loni naznačil potenciál dvojicí umístění a letos šel nahoru. Po výhře v Michalově memoriálu totiž skončil třetí ve VJC. Každopádně vytrvalost je u něj větším otazníkem, než u trojice výše hodnocených koní.

DRAGON ARROW (GB), tr. Vocásková Helena – 75,5 kg

Loni patřil do širší špičky ročníku. V obou startech po zimní pauze ztrácel na Mandarina přibližně 2 délky, takže v Michalově memoriálu skončil druhý a ve VJC pátý.

LOCOMOTIVE (FR), tr. Wroblewski Grzegorz – 74 kg

V listopadu zvítězil před Mandarinem. V obou letošních startech volil ofenzivní taktiku. V Mostě mu přinesla vítězství o 7 délek ve trojce na 2200 metrů, ve Frankenbergerově memoriálu skončil druhý.

BESIBERRI (GB), tr. Luka Václav – 73 kg

Francouzský debut ani bratislavský trial o jejích možnostech mnoho neprozradily, ale naposled finišovala druhá ve slovenské VJC.

AIDENSFIELD (GER), tr. Urbánek Luboš – 72,5 kg

V prosinci stylem start-cíl vyhrál na písku v Dortmundu. Letos si dobře vedl v Bratislavě, kde skončil druhý v trialu a čtvrtý ve VJC. O týden později se ale v české analogii dostihu propadl na jedenáctou příčku.

ZORIYMAN (FR), tr. Nieslanik Miroslav – 72,5 kg

Dlouho sbíral umístění, ale neukazoval jedničkovou třídu. Výrazný progres ukázal třetím místem ve Frankenbergerově memoriálu.

RABBIT RED JAZZ (IRE), tr. Petrlík Allan – 71 kg

Loni skončil s odstupem druhý v Gerschově memoriálu, letos třetí v Michalově memoriálu. Ve VJC obsadil sedmé místo a na vytrvalce nevypadá.

GIANNINA (IRE), tr. Vocásková Helena – 69,5 kg

Vítězka Ceny Masise vstoupila do sezóny bronzem v Deylově memoriálu, ale poté skončila s odstupem šestá v JCK.

PROCELLARUM (IRE), tr. Havelková Martina – 68 kg

Loni startoval šestkrát v Irsku, kde vlastní rating 70 liber. Pod novým vedením se uvedl čtvrtým místem v bratislavském klasickém trialu, ale ve VJC neuspěl na Slovensku ani u nás.

REX OF THUNDER (GB), tr. Demele Jan – 67,5 kg

Impozantně debutoval v Bratislavě a poté skončil třetí v Gerschově memoriálu. Do sezóny vstoupí až v neděli v Bratislavě, kde ho čeká trojkový handicap na 1700 metrů.

RABBIT POWER (GB), tr. Petrlík Allan – 64 kg

Sezónu zahájil druhým místem v mostecké trojce, ve VJC skončil po aktivním průběhu desátý. Vytrvalcem zřejmě nebude.

VERO AMORE (IRE), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – 63 kg

Po slibném druhém místě mezi debutanty, skončila ve Frankenbergerově memoriálu až devátá. Asi i pro ni bude distance dlouhá.

ARION (GER), tr. Holčák Radek – 62 kg

Loni vypadal slibně, když při trojkovém vítězství porazil Royal Worda i Mandarina. Je ale hůře ovladatelný a ve VJC neuspěl na Slovensku ani u nás.

FAMOUS CATINI (IRE), tr. Vocásková Helena – 61 kg

Při mosteckém vstupu do sezóny skončila třetí, ale zhruba 10 délek za Locomotivem. Ještě výrazněji na něho ztrácela při osmém místě ve Frankenbergerově memoriálu.

RABBIT BURATINO (IRE), tr. Petrlík Allan – 60 kg

Po třetím místě mezi debutanty vyhrál mílový dostih pro nezvítězivší v Mostě.

FABRIJAN ERSTE, tr. Petrlík Allan – 59 kg

Loni vyhrál závěrečný dostih Fitmin Cupu. Sezónu zahájil třetím místě v Mostě, kde ho porazil Rabbit Power, ale ve VJC skončil až třináctý.

KANADA, tr. Vocásková Helena – 58 kg

Původ i loňské výsledky byly příslibem pro vytrvalecké klasiky. Letos ale dvakrát zklamala, když ještě nebyla v srsti.

nemají handicap v ČR:

ABRAMS CREEK (IRE), tr. Urbánek Luboš

Loni vyhrál na 2000 metrů v Saint-Cloud a vlastní slušný francouzský handicap 37,5 kg. Při české premiéře ve Frankenbergerově memoriálu skončil šestý.

BESTHON (FR), tr. Kubovičová Zuzana

Po seznamovacím startu skončil šestý ve slovenské VJC. Na čtvrtého Aidensfielda ztrácel 6 délek.

CAPE CROWN (IRE), tr. Chodúr Jozef

Stájový druh Opasana loni mnoho neukázal, ale letos v Bratislavě vyhrál na 2000 metrů. Slovenský handicap 56 kg každopádně napovídá, že se jednalo o slabší dostih.

DAKOTA (FR), tr. Török Dalibor

Letos dvakrát vyběhla ve Francii. Lépe si vedla při debutu v Lyonu, kde skončila blízko čtvrtá. Včera se ve Štrasburku po aktivním průběhu propadla na sedmé místo.

DANCING INDIAN, tr. Koplík Zdeno

Při jediném startu skončil loni třetí v Lysé nad Labem. Do letošní sezóny měl vstoupit minulou neděli v Chuchli, ale kvůli problémům v boxech nestartoval.

DOMSTÜRMER (GER), tr. Nedorostek Bohumil

Před pár dny vyhrál dostih pro nezvítězivší na 2000 metrů v Hannoveru. Jeho německý handicap má hodnotu 78 kg.

GLOBAL MAN (FR), tr. Luka Václav

Koncem března vyhrál na all-weather dráze v Lyonu dostih pro nezvítězivší na 2150 metrů. Poté neuspěl v handicapu v Chantilly, po němž jeho francouzský handicap klesl na 33 kg.

JACOBELLIS (GB), tr. Luka Václav *

Debutoval před týdnem v Lyonu, kde skončil s odstupem poslední.

KAMSSIO (FR), tr. Luka Václav

Také polobratr Ramssia debutoval posledním místem v Lyonu, a i když měl také od nejbližšího soupeře výraznější odstup, startoval v kvalitnější konkurenci než Jacobellis.

L`IENISSEI (FR), tr. Endaltsev Igor

Ve Francii se dvakrát umístil mezi nezvítězivšími. Naposled sedmý v Listed, ale francouzský handicap 35,5 kg i RPR 81 liber prozrazují, že nepodal zas tak špatný výkon.

MACHINOS (FR), tr. Chaloupka Václav

Dvakrát vyhrál ve Francii. Podruhé minulou neděli v Nancy, kde stylem start-cíl uspěl v handicapu na 1950 metrů. Za to získal tamní handicap 32,5 kg.

NEGRO MUSICA (POL), tr. Haris Ludvík

Začátkem května se uvedla třetím místem v dostihu debutantů na 2200 metrů v Lysé nad Labem.

SURABAYA (FR), tr. Václav Chaloupka

Už zkraje června debutovala druhým místem, poté zvítězila a po čtvrtém startu získala vysoký francouzský handicap 39 kg. Od té doby sice vyhrála ještě dvě prodejky v Lyonu, přesto mají její výkony spíše sestupnou tendenci, když aktuálně vlastní známku 34,5 kg. Zakoupena byla po třetím místě v Saint-Cloud. Tam sice slušně zvládla distanci 2100 metrů, přesto tohle vypadá dlouhé, protože oba rodiče i jediný starší polosourozenec jsou maximálně mílaři. Navíc byla dost exponovaná, když celkem vyběhla třináctkrát, z toho čtyřikrát od začátku dubna.

TCHEQUE KING (FR), tr. Török Dalibor

Na slušné čtvrté místo z letošní premiéry ve Štrasburku navázal stejným umístěním ve Frankenbergerově memoriálu.