Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Haydock s překvapením, Ascot se škrty (nejen) favoritů

Haydock s překvapením, Ascot se škrty (nejen) favoritů
Protektorat po třetím místě v Cheltenham Gold Cupu, foto: Jaroslav Fabris

Sobota měla být ve znamení sezónních premiér překážkových hvězd. Zatímco ale v Haydocku favorit zklamal, z Ascotu byli favorité škrtnuti.

 

Protektorat ukázal další progres, A Plus Tard zadržen

Vrcholem víkendu byla haydocká Betfair Chase (Gr.1, 5143 m). V roli jasného favorita nastupoval A Plus Tard (1,5:1), který byl suverénní v její loňské edici i březnovém Cheltenham Gold Cupu. Svěřenec Henryho de Bromheada ale tentokrát neměl svůj den. Už na protilehlé rovině bylo zřejmé, že Rachael Blackmore nemá nic v rukách a u třetí překážky před cílem A Plus Tarda zadržela. Následná veterinární kontrola žádný problém neodhalila, takže Henry de Bromhead jeho výkon komentoval frází: „Bylo to příliš špatné na to, aby to byla pravda“. Každopádně A Plus Tard je spíše rychlejším koněm, který dříve bodoval i na dvoumílových distancích. Nenahrála mu tedy kombinace dráhy označené jako „soft“ a poctivého tempa, které nasadil veterán Bristol De Mai (12:1).

Z podmínek naopak těžil PROTEKTORAT (8,5:1). Svěřenec Dana Skeltona, kterého odjezdil jeho bratr Harry, totiž právě na měkké půdě suverénně ovládl prosincovou Many Clouds Chase a následně své kvality potvrdil třetím místem v Gold Cupu. V něm mu nicméně A Plus Tard nadělil přes 17 délek. V sobotu ovšem Protoktorat triumfoval s náskokem 11 délek před druhým Eldorado Allenem (9,5:1). „Čelit vítězi Gold Cupu byl těžký úkol, ale zřejmě neměl svůj den. Každopádně vždy jsem věřil, že Protektorat má věk, aby šel ještě nahoru,“ sdělil po dostihu šťastný Dan Skelton. Ten s Protektoratem zřejmě vynechá vánoční King George VI Chase, když před Gold Cupem by se měl rozcvičit v Lingfieldu nebo Cheltenhamu.

Dodejme, že v sázkových nabídkách pro Gold Cup se A Plus Tard stále drží před Protektoratem, ale jejich kurzy se výrazně přiblížily. A Plus Tard je totiž nejčastěji nabízen v poměru 9:1, zatímco Protektorat 11:1.

VÝSLEDEK

 

 

Ascot bez trojice vítězů z Cheltenhamského Festivalu

Výborné překážkové menu bylo na sobotu přichystáno i do Ascotu, kde se měla zahájit sezónu trojice Gr.1 vítězů z posledního Cheltenhamského Festivalu. Přes příznivé prognózy ale nakonec ascotská dráha do soboty vyschla, takže byla označena jako „good“. Z tohoto důvodu tedy byly škrtnuti Edwardstone, L'Homme Presse i hlavní adept na vítězství v březnových Champion Hurdle Constitution Hill.

Celkem se v sedmi dostizích představilo pouze 30 koní, tedy v průměru zhruba 4,3 koně na dostih. V jednom případě se dokonce jednalo o walkover. Část diváků měla pro opatrnost trenérů na začátku sezóny pochopení, ale například dlouholetý tipér Racing Postu Paul Kealy prohlásil: „Tohle musí být ten nejtrapnější dostihový den v historii“.

(Jaroslav Fabris)