Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jaroslav Fabris: Návrat do Chuchle s tipy do dálky

Jaroslav Fabris: Návrat do Chuchle s tipy do dálky

Chuchelský podzim odstartuje dvojicí půlmiliónových vrcholů, a protože na ně Tipsport vypsal kurzy už dnes, po delší pauze jsem sepsal pár tipů.

 

LAGARO 1-5 3,5:1

Velká Chuchle (neděle) – 16:20 - 7. dostih

Tipsport 1 bod

Nejvýznamnějším komparačním dostih na míli je Velká cena Prahy, na jejíž start se postaví desítka kvalitních koní. Z nich nikdo výrazně nevyčnívá, takže trefit vítěze nebude jednoduché. Zvlášť když jsou u koní s nejnižšími kurzy výrazné otazníky. Tříletý Red Persian (4:1) sice ukázal v Irsku dobrou třídu, když tam vlastní rating 87 liber (pro srovnání před týdnem ve Velké letní ceně vítězný Darkolva se nedostal přes 81 liber), ale nestartoval od 11. dubna, kdy stylem start-cíl zvítězil na distanci 1200 metrů. Spíše by mu tak měl sedět o tři týdny později konaný EJC Million. Do něj je přihlášen také Borsakov (4,7:1), který rovněž preferuje kratší distance. Poslední formy sice nejsou tak špatné, jak může na první pohled vypadat, protože startoval ve vyrovnaných Quinté handicapech, ale přeci jen od začátku sezóny klesnul jeho francouzský handicap ze 41,5 kg na 37 kg. To Noble Cliffs (4,8:1) bude obhajovat vítězství. Negativní formy z Francie nemusí mnoho znamenat, protože tamní dostihy mu jako tempaři nesedí, ale přes tři měsíce nestartoval, když byl škrtán z českého i slovenského derby dne.

Každý z výše zmíněných koní tak sice může bojovat o vítězství, ale stejně tak nebude velkým překvapením, pokud skončí mezi poraženými. I z toho důvodu mě zaujal kurz, který vlastní na tabuli LAGARO (20:1). Svěřenec Ludvíka Harise sice v jediném letošním středoevropském startu zklamal v Bratislavě, ale tehdy špatně odskočil, což je na tamní menší dráze velkým handicapem. Od té doby se představil třikrát v Itálii. Posoudit hodnotu tamních výsledků sice není jednoduché, ale minimálně červencová forma není špatná. I když opomenu na míli těžko uvěřitelný čas 1:32,01, ztrácel jen dva krky na vítězného Captain Cirdana, který se letos umístil v Listed. Na jeho štítě přitom skončil například Fortissimo, který za červnový bronz v milánské grupě obdržel německý handicap 89 kg. O 7 délek za Lagerem pak sedmé místo obsadil jeho stájový druh Hidden Flame. Poslední běhání v handicapu se mu tolik nepovedlo, ale při odskoku málem ztratil jezdce a poté byl hodně chtivý. Tentokrát je na startu několik tempařů, takže očekávám rychlé tempo, které by mu mělo sedět. Jeho poslední chuchelské formy jsou z loňského září, kdy v EJC Million skončil třetí a ve Velké ceně Prahy pátý. Férový kurz na to, že tento výsledek aspoň zopakuje, bych viděl přibližně o bod nižší.   

 

ORSON 1-4 3,5:1

Velká Chuchle (neděle) – 16:55 - 8. dostih

Tipsport 1 bod

Na rozdíl od Velké ceny Prahy jsou v St Legeru karty rozdány celkem jasně. Závěrečná klasika totiž na start mnoho kvality nepřilákala, když jen polovina z osmičlenné sestavy vlastní handicap přes 70 kg. Více se St Legru bude věnovat v tradičních rozborech, takže budu stručnější. Roli favoritky se nevyhne derby vítězka Blessed Kiss (1,85:1). Jako největší nebezpečí vypadá pomalý dostih, ale v sedle bude mít Václava Janáčka, který před třemi lety se Sanokem zvítězil v St Legeru stylem start-cíl. Z ostatních patří mezi užší špičku ročníku jen Carmella (3,2:1), která má za sebou ale poměrně náročný program, a Cape Freedom  (6,5:1), pro něhož zřejmě nebude návrat na delší distanci to pravé. Koneckonců přihlášen byl i do Velké ceny Prahy. Lepší tak může být sázka na Be Mastera (7,5:1), jemuž by naopak metry navíc měly pomoct k progresu.  

Ze zbylého kvarteta je podle mě trochu podceněná dvojice účastníků Ceny města Karlovy Vary. Její doběh sice ORSON (27:1) a Valentino Dancer (55:1) uzavřeli, ale na druhého Cape Freedoma ztráceli zhruba 6 délek, což není zas tak moc. Lepší kurz má Valentino Dancer, který na jaře absolvoval několik derby trialů, ale v nich byl hodně chtivý a možná mu tak distance kolem dvou kilometrů sednou více. Zato Orson by měl 800 metrů navíc ocenit. Koneckonců polosestra Orphanta zvítězila ve Slušovicích dokonce na distanci 3900 metrů. Navíc ve Varech se poprvé utkal se špičkou a zároveň se jednalo o jeho první relevantní start na větším závodišti, takže zvednout by ho měly i nabyté zkušenosti. Na jaře měl sice problémy se startovacími boxy, ale minule bez problémů zvládnul start před tribunami, takže se zdá, že už jsou zažehnány. V St Legeru je pro mě tedy pátou šancí s tím, že nebude velkým překvapením, když porazí aspoň jednoho z preferovaného kvarteta.