Je City Of Troy novým Frankelem?

City Of Troy vítězí v Dewhurst Stakes - foto Petra Mikesková

Majitelé mluví v superlativech o City Of Troy po jeho suverénním vítězství v Dewhurst Stakes.

A tím, kdo to označuje City Of Troye za nového Frankela, není nikdo jiný než jeden z majitelů největšího evropského chovatelského subjektu Coolomore Michael Tabor. A v superlativech o něm mluví i trenér Aidan O’Brien a stájová jednička Ryan Moore.

CITY OF TROY byl ve všech třech startech naprosto suverénní. V červenci vyhrál Gr. 2 v Newmarketu o víc jak 6 délek. V sobotu na stejné dráze vyhrál Native Trail's Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m) o 3 ½ délky, přestože se běželo na pro něj nevýhdné měkké půdě. Na to reagovali sázkové kanceláře a udělali ho favoritem pro 2000 Guineas, Derby i St Leger. Dokonce je možné si vsadit na vítězství v trojkoruně, kterou nevyhrál nikdo od Nijinského v roce 1970, v kurzu 11:1, což svědčí o tom, jak velký dojem udělal. A Aidan O’Brien nevyvrací, že by to mohl zvládnout a mluví o něm jako o nejlepším dvouletém koni, jakého měl v tréninku. A to je skutečně, co říct. Zda takové distanční rozpětí City Of Troy zvládne, uvidíme příští rok. Ve výborném původu však má rychlost i vytrvalost.

City Of Troy s Ryanem Moorem - foto Petra Mikesková

Jeho otec Justify vyhrál americkou trojkorunu a od roku 2019 působí na americké pobočce Coolmore Ashford Farm, kde začínal s připouštěcím poplatkem 150.000 dolarů. Mezi letošními prvními tříletými měl dva Gr.1 vítěze, Arabian Lion vyhrál mezi vrstevníky na 1400 metrů, v Irsku trénovaná Aspen Groove Belmont Oaks Invitation na trávě. Just F Y I přidala další mezi dvouletými. A Gr. 1 vítězku má Justify i v Evropě, kde Opera Singer vyhrála na Arc mítinku Prix Marcel Boussac.

Matka Together Forever vyhrála ve dvou letech Fillies' Mile, což byl její šestý sezónní start. Možná proto ve třech letech ukončila kariéru po čtvrtém místě v Irish Oaks. To její pravá sestra po Galileo Forever Together ve dvou letech tak aktivní nebyla, ale vyhrál Oaks v Epsomu a irské prohrála jen o krk. To jejich polobratr Lord Shanakill po rychlém Speightstown preferoval spíš míle. V sedmém startu mu vítězství v Dewhurst Stakes uniklo o nos, ve třech letech vyhrál Prix Jean Prat (Gr.1) a o rok později Gr.2 na 1400 metrů. Pravý bratr City Of Troye si v handicapech na 2000 a 2400 metrů vyběhal rating 109 lb. Další tři polosourozenci, kteří měli za otce War Fronta, dosáhli na black type status v dostizích okolo míle, ale někteří zvládli i delší distanci.