Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Je tu Grand National!

Je tu Grand National!

Ondřej Blahník a Míša Moricová se dívají na účastníky nejslavnějšího překážkového dostihu Randox Grand National, která se dnes poběží v Aintree.

18:15 – Aintree

Randox Grand National Handicap Chase (6900 m, 985.000 liber)

STARTOVNÍ LISTINA

Dnes se v Aintree u Liverpoolu odběhne slavná Randox Grand National. Startovní listina největšího překážkového handicapu čítá jako vždy 40 jmen, mezi nimiž nechybí obhájce Noble Yeats. Start je v 18:15, takže by to i řada návštěvníků dostihů v Mostě mohla stihnout domů. Přímý přenos můžete vidět na Tipsport Live, kurzová nabídka bohužel bude zřejmě až dopoledne jako další zahraniční dostihy.

 

Gamble na Racheal Blackmore

Rozbor Ondřeje Blahníka

Než se dostaneme k mým tipům, pojďme se podívat na čelo sázkové nabídky. Začneme gamblem na Ain't That A Shame. Jeho kurz sletěl od čtvrtka ze 17 na 9:1 a stal se favoritem dostihu. Stojí za ním tým, který uspěl před dvěma lety. Tehdy slavil Henry de Bromhead úspěch s Minella Times a Rachael Blackmore se stala první ženou, která tento dostih vyhrála. Její popularita na to má jistě vliv, ale Ain't That A Shame má za sebou i březnovou vítěznou rozcvičku a před tím ve velkých handicapech v Limericku a Leopardstownu bojoval o přední příčky.

Mezi koně, kteří dlouhodobě okupovali přední příčky sázkové nabídky, patří Delta Work. Loni byl třetí, teď má o libru nižší rating a stejně jako před rokem vyhrál cross country na Cheltenham Festivalu. Krosy jsou již nějakou dobu dobrou přípravou pro Grand National a netýká se to jen dvojnásobného vítěze Tiger Rolla, kterého také trénoval Gordon Elliott. Ten do něj poslal i Galvina, který vypadal jako velká naděje, ale letos se mu moc nedařilo. Kros však na poprvé zvládnul dobře a potrápil i Delta Worka. Davy Russell by s ním mohl zapomenout na nepovedený Cheltenham Festival, kdy ho trápily záda. Včera se opět předvedl, že je ve výborné formě, když byl na palubě skvěle běžícího Gerri Colombe. Delta Work je 10:1, Galvin 20:1. V souvislosti s cross country ještě zmiňme Back On The Lashe, který si v krosech vedl velmi dobře, když nebylo měkko. Ten sice nemá takovou třídu, ale ponese nejnižší váhu v poli. Kurz má 23:1.  

O Corach Ramlerovi se mluví jako o koni pro Grand National od jeho loňského vítězství v Ultima Handicapu. Gold Cup na podzim v Newbury se odehrál na pro něj moc rychlé dráze, páteční déšť mu hraje do karet. Lucinda Russell s ním totiž počkala až na vypsání vah, než ho poslala k obhajobě „Ultimy“. Sice vyhrál jen o hlavu, ale teď má o 10 lb nižší rating, než s jakým půjde. V dostihu uplatňuje finiš, což v dostihu, kde nebývá nouze o karamboly, může být problém, ale Derek Fox podobně absolvoval jízdu s nedávno uhynulým One For Athurem, s nímž slavil úspěch před šesti lety. Teď jsme ho nějako dobu neviděli kvůli zraněnému rameni, ale i tehdy se vracel po zlomenině zápěstí a klíční kosti.

O obhajobu se pokusí Noble Yeats. Teď má o 19 lb vyšší rating, ale za výkony, které předváděl tuto sezónu, zcela zaslouženě. V prosinci vyhrál v Aintree Many Clouds Chase a naposledy byl čtvrtý v Cheltenham Gold Cupu. V sedle již nebude mít jako loni svého majitele, ale letos ho jezdí Sean Bowen.

Grand National je specifický dostih a je dobré dát na to, když se v ní někomu daří. Any Second Now byl v posledních dvou ročnících vždy druhý. V březnu se hezky rozběhal v Navanu, ale handicaper se ho prostě snaží zastavit, když mu oproti loňsku zvýšil rating o 8 lb a ponese nejvyšší váhu.

Jednička Mullins Army Paul Townend pojede Gaillard Du Mesnila, který na Christmas Festivalu v Leopardstownu vyhrál Grade 1 Novice Chase a svoji vytrvalost potvrdil v National Hunt Challenge Cup na Cheltenham Festivalu. Slušně v Cheltenhamu zaběhl i jeho stájový druh Mr Incredible, když byl s nejvyšší váhou třetí v Kim Muir Challenge Cupu. Doby, kdy se v dostihu náhle zastavoval, jsou snad již minulostí.

Big Dog na podzim vyhrál dva velké handicapy v Irsku a s nejvyšší váhou byl třetí ve Welsh Grand National. Měl velmi dobře rozjetý i Irish Gold Cup v Leopardstownu, než se za předposlední překážkou zřítil k zemi.

Mezi tipaři je populární i Vanillier, který před dvěma lety opanoval Albert Bartlett Novices' Hurdle, ale pak již na tento výkon nenavázal. Měl prý ale problémy se zády, naposledy se však v Bobbyjo Chase ve Fairyhouse dotáhl na Kemboye, když měl nevýhodu 8 lb. To by ho mohlo vrátit do hry.

 

V Grand National chci vyšší kurz

Přejděme k mým tipům. O mě je známo, že v takovém dostihu chci dvojciferný kurz. Je tu několik koní, kteří se mi líbí. Le Milos na podzim vyhrál Gold Cup v Newbury. Pak šel až začátkem března v Kelso, kde nevyhrál jen díky tomu, že se chytil Wishing And Hopinga, který nakonec zcela odpadl. V osmi letech ještě nemusel ukázat všechno. Kurz má asi 15:1.

Kurz 20:1 se mi zdá dobrý na Mullinsova Capodanno. Gaillard Du Mesnil ho porazil v Brown Advisory Novices' Chase, ale pak byl suverénní na Punchestown Festivalu. Letos vyběhl jen jednou. V Gowran Parku diktoval tempo, aby pak v dostihu, který vyhrál Janidil, skončil s nejvyšší váhou třetí. Na vstup do sezóny to nebylo špatné a distance pro něj byla krátká.

Možná mým hlavním tipem je Roi Mage. Už toho má dost za sebou. Před čtyřmi lety byl třetí v Grand Steeple-Chase de Paris. Loni přešel do tréninku k irskému trenérovi Patricku Griffinovi a zaběhl několik slušných dostihů. Loni vyhrál v Down Royal, na podzim se mi líbilo jeho třetí v cross country v Compiegne, kde ho porazili jen míň zatížení koně. Na Nový rok v Tramore rozjel dostih Minella Indovi a Stattlerovi. Před měsícem zkusil obhájit výhru v Down Royal, kde ho porazil jen Longhouse Poet. Ten tam nosil o 5 lb nižší váhu a teď bude mít o 6 lb vyšší. Rating Roi Mage se mi zdá trochu podhodnocený, proto si myslím, že by mohl mít šanci. Samozřejmě by se mi líbil kurz 40:1, jak ho některé kanceláře nabízejí, než 26:1, což je nejnižší nabídka na trhu.

Ještě vyšší kurz má Sam Brown, který je nabízen 50 až 67:1. Možná se ho držím proto, že mi tu před rokem vyhrál handicap o 11:1 v kurzu 29:1. Sezónu začal hezkým třetím místem v Charlie Hall Chase, pak ale přišel propadák v Many Clouds Chase. V Denman Chase v Newbury pro něj byla moc rychlá dráha a Sam Twiston-Davies ho správně zastavil. Anthony Honeyball ho pak jen nechal proběhnout na proutěnkách, kde s nejvyšší váhou nezaběhl tak špatně. Jasně forma se v tom hledá těžko, loni si vysloužil velký přídavek, ale už několikrát ukázal, že dokáže zaběhnout, takže v tomhle kurzu si ho dám.

 

Mým favoritem je „Miloš“

Rozbor Míši Moricové

Souhlasím s tím, že favoritem by měl být Corach Rambler. Ponese nesmírně příznivou váhu, je to velmi dobrý vytrvalec i skokan, nicméně je také poněkud těžkopádný. Zpočátku se určitě bude pohybovat na chvostu pole, kde mu snadno může některý ze soupeřů padnout pod nohy. Noble Yeatsovi sice vloni přálo štěstí a vyhrál finišem zezadu, spíše bych to ale vnímala jako ojedinělou situaci. Stejně jako jeho vítězství, na které podle mě dalším úspěchem nenaváže, ale i pod vysokou váhou může zaběhnout slušně. Umístěním ani vítězství by nepřekvapila silná dvojice Willieho Mullinse Gaillard du Mesnil – Mr Incredible, prvnímu ale přezdívám šikovný šnek, druhý pak není jednoduchý na ježdění. Navíc jsou oba teprve sedmiletí, takže od nich dávám ruce pryč.

Mým favoritem je osmiletý LE MILOS. Samozřejmě mu v hlavě neřeknu jinak než Miloš, to se prostě nabízí. V minulosti Corach Ramblera porazil a přijde mi, že v pohodě zvládne i delší trať. Skokan je to dobrý, je to bojovník a Skeltonovi by si úspěch zasloužili. Co se týče umístění, o moc větší tutovku než Delta Worka člověk nenajde. Kdykoliv vyběhne, nechá na dráze všechno, a jelikož má obrovskou třídu, do třetího místa by znovu měl být. Z koní s vysokým kurzem se mi líbí muší váhou zatížený crossař Back On The Lash, který by okolo pátého místa mohl cílem proběhnout.