Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Josef Bartoš: „Hattrick by byl skvělý“

Josef Bartoš: „Hattrick by byl skvělý“
LEstran s Josefem Bartošem se připravují na Gran Premio Merano - foto Ardiana Šmídlová

L’Estran se v neděli může stát třetím trojnásobným vítězem největšího italského překážkového dostihu Gran Premio Merano.

Merano – neděle – 17:10 – 7. dostih

Gran Premio Merano Alto Adige (steeplechase, 5000 m, 250.000 €)

Historie největšího italského překážkového dostihu sahá do roku 1935 a letos se poběží 82. ročník. Během té doby se podařilo jen dvěma koním vyhrát třikrát. V letech 1955, 1959 a 1961 to byl Aégior, v letech 1994 až 1996 kraloval francouzský Or Jack, který byl ještě v roce 1997 druhý a v roce 2000 v jedenácti letech doběhl druhý i v Grand Steeple-Chase de Paris.

Dvojnásobných vítězů je mnohem víc. Patří mezi ně i Alpha Two trénovaný Josefem Váňou starším. Ten má na svém kontě tři trenérské úspěchy, když v roce 2016 přidal výhru s Mazhilisem. Mezi dvojnásobné vítěze mezi trenéry patří i Čestmír Olehla, který připravil Masiniho a Kolorada, který byl navíc rok před tím z prvního místa diskvalifikován.

Josef Váňa mladší vyhrál pro svého otce Gran Premio Merano na Alpha Two. Když před třemi lety pověsil jezdecké boty na hřebík a začal se věnovat tréninku v rodinné centrále, převzal koně italského majitele Josefa Aichnera. Ten je největším majitelem překážkových koní v Itálii, ale do té doby se mu nikdy nepodařilo vyhrát tento slavný dostih. Hned první rok jejich spojení se to však podařilo. Vítězem Gran Premio Merano 2019 se stal L’Estran.

A nabylo to naposledy. L’Estran se ukázal jako nejlepší steepler v Itálii i loni, kdy porazil Northerly Winda a připsal si druhé prvenství. Northerly Winda porazil i letos v předzkoušce a má tedy velkou šanci získat hattrick. Tipsport ho vypsal jako favorita 2:1.

Josef Váňa vysílá do dostihu čtveřici reprezentantů Scuderia Aichner. Kromě L’Estrana je to Notti Magiche, který letos podruhé vyhrál Grande Steeple-Chase d’Europa, což je vrchol první části sezóny v Meranu. V Gran Premiu se mu však nikdy nedařilo. Loni skončila až sedmý. Kapjahr se v zimě dvakrát umístil v Pise, pak to zkoušel ve Francii, ale tam oba dostihy nedokončil a spadl i v místní předzkoušce, kterou vyhrál Al Bustan. Il Superstite běžel Gran Premio třikrát, ale doběhl do cíle jen jednou.  

„L’Estran se ukazuje ve velmi dobré formě. Pokud by získal hattrick, byla by o velká věc. Povedlo se to jen dvěma koním. Notti Magiche je na tom také dobře, ale L’Estran má v tom závěru něco navíc. Kapjahr si myslím, že také patří do Gran Premia a podle mě by mohl příjemně překvapit. Il Superstite už několikrát Gran Premio šel, dvakrát nedokončil a jednou byl sedmý. Je to další kůň italského majitele a pořadatelé si přáli, aby také běžel. I když doběhne poslední, tak bere prémii 2.500 €,“ představil před nedělním vrcholem své svěřence Josef Váňa.

 

Dvojnásobného vítěze Grande Steeple-Chase d’Europa Notti Magiche pojede Ondřej Velek – foto Adriana Šmídlová

Josef Bartoš je několikanásobný italský šampión, ale až s L’Estranem zakusil pocit vítězství v Gran Premiu. Tehdy prohlásil, že je to víc než všechny šampiónské tituly. Vítězství oslavil Dettori jumpem, který když loni zopakoval, tak si zranil nohu a nemohl kvůli tomu startovat ve Velké pardubické. Útok na třetí triumf je pro něj velká výzva.

„L’Estran na mě dělá velmi dobrý dojem. Před týdnem jsme s ním šli ještě práci v Chuchli. Koně z Francie vypadají k poražení, Northerly Wind je dobrý kůň, ale zatím ho vždycky dal. L’Estran chodí z pozice a má dobrou koncovku. Hattrick by byl skvělá věc, už teď jsem trochu nervózní a člověk si to pořád promítá, ale to k tomu patří,“ říká Josef Bartoš.

 

Josef Bartoš na L’Estranovi při na tréninku ve Velké Chuchli - foto Adriana Šmídlová

V dostihu opět poběží Francouzi na čele s Colotinem, který mý ve Francii rating 62 kg, ale hlavním soupeřem L’Estrana by měl být jako loni Northerly Wind, který za ním skončil i v předzkoušce.

Druhou předzkoušku vyhrál vítěz Gran Premia Merano 2017 Al Bustan. Přestože mu je již jedenáct let, Luboš Urbánek si myslí, že jeho svěřenec má pořád šanci: „Minule se v předzkoušce hezky profoukl, v minulých startech měl smůlu, když z něj vypadl Honza Kratochvíl a dostihy nedokončil. Nemuselo by to být přehnaně rychlé, věřím že by mohl být v jedenácti letech do třetího místa. Snad si sedne i s Lukášem Matuským, Honza Kratochvíl se zranil při sedlání ve Slušovicích, když mu kobyla skočila na nohu a zlomila mu prst.“

 

Al Bustan s Janem Kratochvílem - foto Adriana Šmídlová

(Ondřej Blahník)