Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jubilejní Svatováclavská v Mostě

Jubilejní Svatováclavská v Mostě
Jir Sun poráží maďarské duo v Ceně MPRV SR - foto: Zenon Kisza

Svatováclavská cena je náš největší klasický sprint na 1200 metrů a letos oslaví již stý ročník své existence.

17:15 – 7. dostih – Most

  1. Vršanské uhelné Svatováclavské cena (1200 m, 550.000 kč)

Do jubilejního stého ročníku našeho největšího klasického sprinterského dostihu nastoupí devítka sprinterů. Chybět mezi nimi bude obhájce vítězství Mr Right, který v přechozích čtyřech edicích dostihu skončil nejhůře druhý a třikrát se stal šampiónem sprinterů. Nebude usilovat o třetí vítězství v tomto dostihu a zaměří se na EJC Million, v němž nikdy nedokázal uspět. „Blíží se konec jeho kariéry, v jeho letech hůř regeneruje, proto jsme se rozhodli tentokrát Svatováclavskou cenu vynechat a přípravu zaměřit speciálně na EJC Million, aby tam nastoupil v plné síle,“ sdělil Radek Holčák.

Novým sprinterských králem se může stát Jir Sun (Laube). Svěřenec Luboše Urbánka šel letos výrazně nahoru, když na jaře jeho série čtyř vítězství vyvrcholila na bratislavském mítinku Turf Gala, kde vyhrál největší slovenský sprint Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Jeho hlavní zbraní je mohutná koncovka, což sice v Mostě nebývá ideální, ale v květnu tady vyhrál dvojkový handicap. Na derby mítinku v Hamburku sice neuspěl, ale v Gr.3 to proti německé špičce nebyla žádná ostuda. Rozpačité bylo spíš jeho poslední vystoupení v Bratislavě, kdy ve Zlatém bičíku na 1400 metrů v nijak silné konkurenci vydřel jen druhé místo.

Naopak rychlý bývá po startu tříletý Drish Venture (Lukášek). Svěřenec Radka Holčáka v Bratislavě s Jir Sunem dvakrát prohrál, ale posledně si tam připsal vítězství ve dvojkové Ceně Mysa na 1000 metrů. Cílem však procválal až na druhé místě, ovšem vítězná Datthirey byla kvůli pozitivnímu dopingovému testu diskvalifikována. Dostih se běžel na měkčí dráze, což mu zcela nevyhovuje a jeho tým tak s nedůvěrou může sledovat aktuální deštivé počasí.

V posledním startu zklamal Arslangirejem Šavujevem připravovaný Politicum. Na vině ale byla i příliš dlouhá mílová distance, když předtím skončil na „dvanáctce“ o derby dnu druhý a na jeho štítě zůstal i třetí Drish Venture. Do jeho sedla se vrací Jaroslav Línek, s nímž loni suverénně ovládl EJC Million. Drish Venture i Politicum se na mostecké dráze představí poprvé.

Nováčkem je v Mostě také Ponntos (Zatloukal). Svěřenec Miroslava Nieslanika na jaře uhájil čtvrtá místa v italském Listed i v těžkém dostihu ve francouzském Chantilly, ale v dalších dvou startech mu síly došly dříve. Na Turf Gala byl hodně temperamentní už v paddocku a od té doby bezmála tři měsíce nestartoval. Bude u něj stěžejní, zda delší pauza pomohla jeho psychice.

Jeho stájovým kolegou je Manoamano, který je sice stále nezvítězivší, ale mezi elitou pravidelně sbírá umístění. Koneckonců loni tu skončil druhý. Navíc do jeho sedla se vyhoupne ve španělsku působící multišampión Václav Janáček, který před dvěma měsíci potřetí zvítězil v Českém Derby.

Dvojici koní chystá do dostihu také trenér Václav Luka. Vůbec poprvé se v Česku představí Zelote (Foret). Loni na podzim si v Cholet lehce vyhrál Class 1 na 1350 metrů, za což dostal rating 42 kg. Byla to menší dráha a běželo se na měkké půdě, takže mu podmínky v Mostě můžou vyhovovat. Jeho rating však postupně klesl až na 36 kg. I s touto známkou se ale u nás může uplatnit. Poslední šesté místo v trojkovém handicapu v Deauville nevypadalo tak špatně.

Sweeticon (Korečková) v Česku debutovala rovněž ve Svatováclavské ceně. Stalo se tak před dvěma lety a hned dokázala zvítězit. Letos má ale na kontě jen dva slabší starty z jarních měsíců. Od osmého místa v Gomba handicapu se již na dráze neobjevila.

V dostihu jsou ještě další dvě klisny. Chop Chop (Clijmans) loni na podzim vyhrála slabší jedničku a Manolla (Janáčková Koplíková) bude obhajovat pátou příčku.

Řekli nám:

Petr Nieslanik, zástupce trenéra Ponntose a Manoamano: „Koně se dostávají do dobré podzimní formy, jak prší, jsou dobré tréninkové podmínky a je to na nich vidět. Ponntos už poslední dva starty nebyl on. Náročný program, kdy nacestoval 9000 kilometrů, se již na něj podepsal. Dva měsíce byl ve výběhu, ale už pracuje a ukazuje se velmi dobře. O něco líp než Manoamano, což je výborný kůň. Zdá se, že se po odpočinku trochu zklidnil, ale to uvidíme až na dráze. Most by mu měl vyhovovat a neměl by mít problém ani s měkčí půdou, ale mostecká dráha po deštích rychle vysychá. Pokud se tady ukáže, stále je možnost, že by startoval v Prix de l'Abbaye de Longchamp na Arc mítinku.

Radek Holčák, trenér Drish Venture: „Podává stabilně dobré výkony, i když malinko mu zatím chybí, aby byl u nás nejlepší z nejlepších. Teď má dobrou formu, dobrého rajťáka i startovní číslo, těším se na to. Mostecká dráha je pro něj plusem, případná měkčí dráha už tolik ne, ale nemůžeme mít všechno. Musíme se s tím poprat.“

STARTOVNÍ LISTINY – MOST

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)