Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kam s Royal Wordem?

Kam s Royal Wordem?

V minulém týdnu jsme viděli další vystoupení tříletého Royal Worda ve Francii, kde neuspěl. Otázka zní, kam s ním?

Blog Eduarda Němečka

V Prix Arqana v Deauville (L, 1600 m) skončil v sedle s Vincentem Cheminaudem po počátečním aktivním průběhu nakonec předposlední devátý, se ztrátou dvanácti délek na vítězného Egona (Barzalona), kterého pro stáj Godolphin připravuje ve Francii André Fabre. Další zajímavý kůň stáje Godolphin – One Ruler – loňský vítěz Gr.3 na 1600 m v Newmarketu a šestý z letošních 2000 Guineas, který je svěřencem Charlese Applebyho, doběhl v tomto dostihu na čtvrtém místě. Jednalo se tedy o velmi kvalitně obsazený dostih. Pro Royal Worda to byl již druhý francouzský start. Prvním zahraničním pokusem tohoto koně byla dokonce účast ve Francouzském Derby počátkem června, kde skončil také předposlední. Z hlediska výsledků tedy dva neúspěšné zahraniční starty. Přesto si myslím, že Royal Word patří k nejlepším, v Česku připravovaným, tříletým koním.

V loňském roce absolvoval dva seznamovací starty, ze kterých vytěžil jedno druhé a jedno třetí místo v dostizích III. kategorie v Karlových Varech a ve Velké Chuchli. Tříletou sezonu zahájil lehkým vítězstvím ve IV. kategorii na 1800 m, poté lehce opanoval pod rukama Jiřího Palíka pražskou Velkou jarní cenu a pak již byl nasměrován do Francouzského Derby. Tento nepovedený dostih na něm naštěstí nezanechal žádné následky. Jeho další kroky vedly do Českého Derby, přestože distance 2400 m je už jistě za jeho optimem. V paddocku před startem dostihu vypadal tento narostlý líbivý hnědák výborně a kvalitní výkon předvedl i na dráze, když krásným závěrem po vnějším okraji cílové rovinky získal třetí místo za vytrvalci Hazarderem a Tcheque Kingem.

V Deauville se pak vrátil na mílovou distanci, Cheminaud zvolil poněkud jinou, ofenzívnější taktiku, konkurence však byla nad jeho síly. Podle výsledků tedy kůň u nás patří ke špičce tříletého ročníku, avšak listed nebo dokonce grupová společnost je pro něj zatím příliš tvrdým oříškem. Trenér Šavujev věří v jeho kvality, jedním dechem však upozorňuje na jeho prozatímní nevyzrálost. Nabízí se tedy otázka vskutku nerudovská. Pro správný vývoj kvalitního koně je velmi důležitý způsob jeho menežování. Tedy správný výběr dostihů, ve kterých je schopen ukázat veškerý svůj potenciál.

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na cestu Opasana, který se nedávno prosadil v listed ve Vichy nebo na dlouhodobě promyšlené menežování Nagano Golda. Koní, kteří jsou schopni se měřit s kvalitní zahraniční konkurencí, u nás není mnoho. Ale pokud se nějaký objeví, je jeho směrování o to důležitější.

Když se vrátím k Royal Wordovi, tak start ve Francouzském Derby byl pro nezralého tříletého koně s minimem zkušeností s cestováním až příliš ambiciózní. To, že má slušný potenciál, potvrdil výborným výkonem v Českém Derby, kde běžel jednoznačně proti distanci, pouhé čtyři týdny po nevydařené cestě do Francie.

A i když předposlední místo v Deauville také na první pohled nevypadá moc dobře, je možno na tomto startu najít i nějaká pozitiva. Obzvlášť pokud zvládl cestu lépe, než tu předchozí. Sympaticky působilo aktivní pojetí v první polovině dostihu. 12 délek ztráty na vítěze na 1600 m vypadá jako propastný rozdíl, ale je třeba vzít v úvahu, že jezdec poté, co ztratili šanci na dobré umístění, položil ruce a nechal zcela rozumně koně docválat v klidu do cíle.

Znovu se tedy vracím k položené otázce. Variant dalšího směřování Royal Worda je jistě několik. Cesta kvalitních zahraničních dostihů vypadá letos jako nepřínosná. Další možností je sezonu ukončit, nechat koně po náročném programu odpočinout a počkat si na něj do příštího roku. Pokud však bude kůň zdravý a bude mít chuť vítězit, nabízí se i možnost startu v některém velkém podzimním dostihu u nás. Dobrou volbou by mohl být EJC Middle, kam je přihlášen, ke zvážení jistě je i kratší a více dotovaný EJC Million, kam zatím přihlášku nevlastní. Doufejme, že realizační tým vyřeší tuto otázku ku prospěchu Royal Worda. Věřím, že tento kůň má kvalitu připravit všem zúčastněným zajímavé dostihové zážitky.

Royal Word vítězí ve Velké jarní - foto Jana Syručková