Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Českém Derby? (rozbor)

Kdo uspěje v Českém Derby? (rozbor)

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Českého Derby, o jehož vítězi se rozhodne 25. června ve Velké Chuchli.

Rozbor Jaroslava Fabrise

 

103. České Derby

Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 47

ARCHIEBALD(GER), tr. Brož Jiří – Jediný start absolvoval v srpnu ve Varech a skončil s odstupem předposlední. Otec byl sice sprinter, nicméně v rodině má dost vytrvalosti. Matka jediné vítězství získala na 2200 metrů a dosáhla na francouzský handicap 36 kg, jediný výrazněji prověřený polosourozenec získal sedm vítězství na distancích 2100 až 3000 metrů a dosáhl na handicap 33,5 kg.

ARMONT, tr. Myšková Štěpánka – Při slušovickém debutu působil hodně zeleně, když po startu navzdory snaze jezdkyně neakceptoval tempo, a přestože v závěru předstihl dvojici slábnoucích soupeřů, jeho ztráta byla výrazná. Následně změnil trenéra. Spíše ho ale čeká překážková budoucnost, když je prvním startujícím potomkem Arcione, která skončila druhá v Ceně Labe.

ARZAAN(IRE)*, tr. Pejšková Ivana – V závěrečném díle Fitmin Cupu nestačil jen na třídového Ralpha. Je synem skvělé Arganty, která dala dvojici jedničkových vítězů. Otec Harzand sice v irském chovu nezazářil, ale dal vítěze Českého Derby Hazardera. Na delších distancích by tedy měl jít nahoru.

ASELLUS AUSTRALIS(IRE), tr. Koplík Zdeno – Jako roček stál 40.000 guineí, přesto bral loni ve třech startech maximálně čtvrté místo mezi nezvítězivšími. Po posledním startu změnil trenéra. Každopádně letos by měl na vytrvaleckých distancích ukázat více. Jediný starší polosourozenec vyběhl jen dvakrát, matka je dokonce nestartovavší, ale její pravý bratr vyhrál Gr.3.

BABY SUMMER, tr. Kalčík Michal – Pravá sestra třetího z Velké červnové ceny Big Bena, který toho ale už jako dvouletý ukázal více. Mezi nezvítězivšími se pětkrát umístila, většinou v dostizích Fitmin Cupu, ovšem doběh Ceny Masise uzavřela. Distance může být delší, když pravidelně nastupuje se stínidly a bývá chtivější.

BALLANTINES(IRE), tr. Kobzarev Konstantin – Jako odstávče zakoupena za 2.500 guineí. Matka mnoho neukázala. Mezi nezvítězivšími brala dvě pátá místa. Polosestra vyhrála na Slovensku čtyřku na 2000 metrů, ale jinak má v rodině dost rychlosti, takže distance vypadá dlouhá.

BEAUTY APPROACH(IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Na třetí pokus se zbavila přívlastku nezvítězivší, když lehce ovládla mílový dostih v Mostě. Matka získala slušný rating 87 liber, ale startovala na distancích do míle. Díky otci může být trochu delší. Z dvojice starších polosourozenců vyběhl pouze jeden, a to pouze jednou na proutěnkách.

BETHANY, tr. Myšková Štěpánka – Oba starty absolvovala ve Fitmin Cupu. Počínala si aktivně a brala druhé a třetí místo, když posledně skončila necelé 2 délky za Arzaanem. Matka skončila třetí v Rakouském Oaks a dala trojkovou vítězku na míli Bettsut. Oproti ní má kvalitnějšího a delšího otce.

BREAKMOMENT(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Jako roček stál 5.000 euro a zatím nevyběhl. Matka ve Francii vyhrála menší dostih na 2300 metrů. Nejlepší z polosourozenců se umístil v Listed a získal francouzský handicap 43 kg, přičemž optimum měl na vytrvaleckých distancích. Navíc otec Saxon Warrior si loni dobře vedl s prvním ročníkem dvouletých.

CALISTGITULLKA, tr. Kobzarev Konstantin – Nestartovala. Matka Calistegia skončila druhá v JCK, ale oba její startující potomci byli podprůměrní. Většina potomků otce Tullamore vůbec nevyběhla, více prověřená je pouze ve čtyřce umístěná Wemma.

DUPLIKAT(FR), tr. Török Dalibor – Po dvou francouzských startech skončil pátý v Pražském zimním favoritovi, v němž předvedl pěknou koncovku, ale zároveň „visel“ doprava. Matka Dorotka byla sice krátká, ale pro její potomky to neplatí. Vždyť polosestra Dakota vyhrála jedničku na 2200 metrů. Dlouhý je také otec Dariyan.

FAME STARS(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhla a jako roček stála 21.000 euro. Je prvním potomkem matky, která absolvovala čtyři starty na menších francouzských drahách, jednou zvítězila na 1800 metrů a získala handicap 32,5 kg. I díky otci by měla distanci zvládnout.

FRENCH SURFER(FR), tr. Nováková Jana – Při debutu šestý za kvalitními soupeři, poté zvítězil stylem start-cíl ve Slušovicích. I tam narazil na pár slušných koní, byť ti teprve debutovali. Matka ve Francii pětkrát vyhrála na distancích 1400 až 1900 metrů a dosáhla na handicap 33,5 kg. Otec French Fifteen byl mílař. Dva starší polosourozenci během krátkých kariér mnoho neukázali.

FROM THE STARS(FR), tr. Petrlík Allan – Dvě třetí místa získal v kvalitní konkurenci. Naposled lehce zvítězil před Little Lordem, přestože na špici trochu koukal. Je ze slabé matky, která se ve čtrnácti francouzských startech nedostala přes šesté místo, a lepší nebyla ani v Anglii startující polosestra. Kvalita je u báby, která dala ve francouzském derby třetího Coronera. Díky otci by distanci zvládnout měl.

GANIBET(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Při třetím startu zvítězil mezi nezvítězivšími v Cagnes-sur-Mer, za což získal handicap 35,5 kg. Uspěl na distanci 2150 metrů a matka nejlépe zaběhla na 2600 metrů, když za čtvrté místo v Listed získala rating 93 liber. Distance tedy nebude problém. Jediný starší polosourozenec byl podprůměrný a přešel na překážky.

GARMONA, tr. Demele Jan – Nestartovala, ale je polosestrou trojnásobného klasického vítěze Gaspariniho. Ten sice jako dvouletý vyhrál Fitmin Cup, ovšem ve třech letech šel výrazně nahoru. Dvě polosestry byly nicméně výrazně slabší, když jejich maximem je shodně vítězství ve slušovické pětce.

HOLLY HAPPY(IRE), tr. Török Dalibor – Ze čtyř francouzských startů vytěžit tři umístění a handicap 34 kg. Matka sice skončila druhá v Listed na 3200 metrů a dala druhého koně z Listed na 2800 metrů, nicméně její ostatní potomci jsou kratší a otec Shalaa byl sprinter. Také podle chtivějšího projevu vypadá kratší.

CHARPENTIER(FR), tr. Holčák Radek – Startoval třikrát a postupně šel nahoru, když sezónu zakončil druhým místem v Pražském zimním favoritovi, ve kterém byl zpočátku chtivější. Matka i dva polosourozenci dosáhli na status black-type, ovšem optimum měli maximálně kolem míle. Metry navíc jsou tedy otazníkem. 

JARDIN MICHELET(FR), tr. Seménka Zdeněk – Jako roček stál 1.000 euro a zatím nestartoval. Nevyběhla ani jeho matka, jejímž je prvním potomkem. Otec i rodina napovídají, že ho může čekat překážková budoucnost.

KERRSY(FR), tr. Chaloupka Jiří – Jediný start absolvovala v Gerschově memoriálu, jehož pole od startu uzavírala. Nicméně jako roček stála 35.000 euro. Její matka totiž skončila třetí v Listed na 2500 metrů a dala dva black-type vítěze na 1800 metrů. Otec byl delším mílařem, přesto by derby distanci mohla zvládnout.

LADY GIA(FR), tr. Luka Václav – Zatím nevyběhla. Nestartovala ani její matka a jediný startující polosourozenec během krátké kariéry mnoho neukázal. Bába sice ve Francii dvakrát vyhrála na vytrvaleckých distancích, ale nedostala se přes handicap 28 kg. Ani v chovu se výrazněji neprosadila, když mezi osmi startujícími potomky měla jediného vítěze na rovině.

LA TRAVIATA(IRE), tr. Barr Brian – Dcera výborného Kingmana v Anglii po dvou slabých startech změnila majitele za 6.500 guineí. Výraznější zlepšení nepřinesly ani dva letošní starty na all-weather drahách. Vytrvalost by jí scházet neměla, když matka získala jediné vítězství na 2800 metrů. Na stejné distanci nejlepší výkony podal i pravý bratr, který se ale nedostal přes rating 67 liber.

L`ENFANT TERRIBLE(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Od srpna stihl ve Francii jedenáct startů a vlastní tam handicap 35 kg. Naposled zvítězil v prodejce na 2150 metrů v Cagnes-sur-Mer, po níž byl zakoupen za 25.111 euro. Dva polosourozenci dosáhli na handicap 41,5 kg. Pravý bratr se dostal na 38 kg, když nejlépe si vedl na distancích nad 2000 metrů.

LITTLE LAROSE(IRE), tr. Koplík Zdeno – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.000 euro. Matka se ve Francii nedostala přes handicap 32 kg, ještě hůře si vedl jediný prověřený polosourozenec. Distance by jí každopádně měla sedět.

LITTLE LORD(GER), tr. Holčák Radek – Ve třetím startu ukázal výrazný progres, když mezi nezvítězivšími triumfoval o 12 délek, byť asi narazil na slabší společnost. Matka v Německu dosáhla na handicap 67 kg, ale pravý sourozenec se v pěti německých startech neumístil. Dle původu může být kratší.

MACALLAN(IRE), tr. Tůma Pavel – Postupně jde nahoru a v lednu dobrým závěrem zvítězil v Pise. Otec Tamayuz byl sice mílař, ale je z vytrvalé matky, která i s kratšími plemeníky dává koně, kteří preferují delší distance. Se sprinterem Sakhee's Secret dala v Listed umístěnou Secret Existence, jejíž optimum leželo kolem dvou kilometrů.

MAGIC MERLIN(FR), tr. Urbánek Luboš – Při bratislavském debutu doběh uzavřel, když byl evidentně „zelený“. Jako roček ale stál 36.000 euro a měl by jít nahoru. Dva jeho polosourozenci totiž získali status black-type a u nás startující Contributor vyhrál jedničku. Všichni sice měli optimum kolem míle, ale oproti nim má delšího otce.

MES AILES(IRE), tr. Nováková Jana – Při debutu zvítězil stylem start-cíl, ale v CZF ztratil na startu a po pěkném finiši skončil třetí. V její pražské analogii byl ale chtivější a zklamal šestým místem. Navzdory tomu by měl být delší, když původ má spíše překážkový.

PARIS OF TAI CHI(GB), tr. Holčák Radek – Při druhém startu mnoho neztrácela na výborného Devil In Pinka, byť jinak se jednalo o slabou jedničku. Matka na vytrvaleckých distancích získala anglický rating 72 liber a německý handicap 65,5 kg. Jediný startující polosourozenec měl dokonce německý handicap 88 kg, když skončil na tabuli ve dvou tamních derby trialech.

QUEEN OF CARTES(IRE), tr. Rája Jan - Šestkrát startovala na ostrovech, kde skončila maximálně třetí na all-weather dráze ve Wolverhamptonu. Vlastní rating 66 liber, a protože byla chtivější, startovala na distancích do 1200 metrů. Po dvouleté kariéře byla vydražena za 6.000 guineí.

QUIET STREET(IRE), tr. Rája Jan - Je na tom podobně jako výše zmíněná stájová kolegyně. Ze čtyř anglických startů vytěžila jedno čtvrté místo na 1000 metrů a vlastní rating 67 liber. K nám byla zakoupena za 4.000 guineí.

RABBIT MUKHADRAM(FR), tr. Petrlík Allan – V Chuchli druhý, ale 12 délek za Little Lordem. V Drážďanech ho na 1900 metrů soupeři předstihli až v závěru. Matka získala rating 103 liber, když třikrát skončila druhá v Listed na 2000 až 2400 metrů. Její syn Mahsoob dokonce dosáhl na 116 liber a vítězství v Gr.3, přičemž optimum měl kolem dvou kilometrů. Distanci tedy může zvládnout.

RABBIT ROCK(IRE), tr. Petrlík Allan – V Lysé skončil v roli favorita třetí, když v závěru visel k bariéře. Matka byla sprinterkou s ratingem až 100 liber, přičemž sprinter je i její nejvíce prověřený potomek, který dosáhl na 78 liber. Přes delšího otce na vytrvalce nevypadá.

RABBIT WINGS(IRE), tr. Petrlík Allan – V obou startech měla brzy problém s akceptováním tempa a obsadila poslední místa. Má překážkový původ, takže i její dva starší polosourozenci zahájili kariéru v bumperech nebo na proutěnkách.

RABBIT ZOUSTAR(GB), tr. Petrlík Allan – Přívlastku nezvítězivší se zbavit nedokázal, ale v Gerschově memoriálu skončil po aktivním průběhu třetí. Matka startoval jen třikrát a jediný starší polosourozenec je podprůměrný, nicméně bába dala trojici black-type vítězů, z nichž dva uspěli v Gr.1. Optimum pravděpodobně najde níže.

SADALBARI(IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Po karlovarském debutu, při němž skončil za kvalitními soupeři sedmý, čtyřikrát zamířil do Francie. Tam skončil maximálně šestý a získal handicap 30 kg. Matka je odchovankyní Agy Khana a debutovala vítězství v Longchamp, ale po dalším startu ukončila kariéru a její první dva potomci jsou v Anglii podprůměrní. Distance může být za hranou.

SHAHBANDAR(IRE), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Letos čtyřkrát startoval v Cagnes-sur-Mer. V polovině února skončil na all-weather dráze druhý na míli, za což získal handicap 37 kg. Následně s ním ale neuspěl v handicapu na 2150 metrů. Prodloužení distance asi nebylo to pravé, když v Listed umístěná matka měla optimum kolem míle, její první dva potomci (anglické ratingy 66 a 77 liber) jsou ještě kratší. Oproti nim má každopádně delšího otce.

SHINING SKY(FR), tr. Demo Michal – Po vítězství z Varů skončila druhá v CZK i Karpatské ceně. Trojice ve Francii startujících polosourozenců mnoho neukázala, ale matka tam vyhrála Listed na 1800 metrů a získala handicap 46,5 kg. Především kvůli kratšímu otci je distance otazníkem. Zimní změna trenéra je pouze administrativní záležitostí.

SIR WESTMINSTER(GB), tr. Luka Václav – Nestartoval a jako roček stál 18.000 guineí. Matka během krátké kariéry mnoho neukázala. Její potomci se dostali maximálně na rating 74 liber a někteří jsou kratší, ale také jsou po kratších plemenících. Kvalitu najdeme u prabáby, která dala pětici black-type koní včetně plemeníků Camacha a Showcasinga.

SI SU HENKI, tr. Váňa Tomáš – Při druhém startu těsně druhý na 1900 metrů v Drážďanech, kde pátý skončil Rabbit Mukhadram. Matka běhala v Norku, kde skončila osmá v Oaks. Otec Protectionist vyhrál dvoumílový Melbourne Cup. Vytrvalost by mu tedy scházet neměla.

STORMY AWAKENING(FR), tr. Seménka Zdeněk – Loni třikrát startoval v Bratislavě, kde sice šel postupně nahoru, ale maximálně tam skončil čtvrtý ve slabším dostihu. Metry navíc mu mohou pomoct k dalšímu zlepšení. Je prvním potomkem nestartující matky, bába dala dva black-type koně.

TOMMY LEE HORN(FR), tr. Koplík Zdeno – Působivě debutoval v Pražském zimním favoritovi. Po startu totiž pole s odstupem uzavíral, přesto finišoval třetí. Je prvním potomkem matky, která po sérii čtyř vítězství na menších francouzských drahách získala handicap 36,5 kg. Dle projevu i původu je jednoznačným vytrvalcem.

TOUGH TIMES(FR), tr. Drlík Jaroslav – Nestartoval a na podzim změnil trenéra. Distanci by zvládnout měl, když matka ve Francii devětkrát vyhrála na vytrvaleckých distancích a dosáhl na handicap 38 kg. Z trojice jejích startujících potomků jeden dosáhl na handicap 41 kg, ale zbylí dva jsou výrazně slabší. Pravý bratr Tough Timese ve třech startech na provinčních drahách předběhl jediného soupeře.

VANRICK, tr. Holčák Radek – Ve čtyřech startech nezvítězil, ale příslušnost k širší špičce potvrdil pátou příčkou v Karpatské ceně. Má delší rodinu, když je vnukem výborné Vapety a synem v jedničkách umísťované Vanety, ale krátkého otce. Polobratr Varney jako dvouletý běhal slušně, ale ve třech letech nic neukázal.

VIVERNUS(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – V prosinci debutoval vítězstvím na all-weather dráze v Deauville. Slušné jsou i další dva starty, když v silné konkurenci mnoho neztrácel (např. 4 a ½ délky od vítězství v Listed), takže získal francouzský handicap 38,5 kg. Polosestra skončila třetí v kanadské Gr.3 na 1700 metrů. Distančně by na tom měl být podobně.

WELL GOLDEN(GER), tr. Holčák Radek – V jediném startu skončil pátý v Bratislavě. Letos by měl ukázat více. Vždyť jako roček stál 32.000 euro a jeho matka vyhrála Gr.3. Jediný starší polosourozenec dosáhl na handicap 74 kg a byl kratší, ale oproti němu má výrazně delšího otce. Jeho bába dala loňského vítěze Frankenbergerova memoriálu a v Českém Derby šestého Well Prepareda. 

WIZOU, tr. Swiatek Robert – Nestartoval. Je druhým potomkem Williann, která skončila čtvrtá v Oaks a pátá v St Legeru. Polosestra Witch ukázala zlepšení pátým místem v trialu na Oaks, ale od té doby kvůli zdravotním problémům nevyběhla.

Tipařův verdikt: Trojici koní, která zvítězila na francouzských drahách, směřuje do Českého Derby trenérka Ingrid Janáčková Koplíková. Nejvíce třídy z nich ukázal Vivernus, ale distance pro něj může být dlouhá. Ganibet a L`Enfant Terrible shodně zvítězili na distanci 2150 metrů. Více nahoru může jít první jmenovaný, protože zatím nemá tolik zkušeností. Vedle L`Enfant Terribla byl dnes do derby dohlášený také Macallan, který ukázal zlepšení vítězstvím v Pise a v rodině má dost vytrvalosti.

Vrcholem sezóny pro dvouleté koně je Cena zimního favorita, v níž pěknou koncovkou třetí příčku získal Mes Ailes. Dle původu je jednoznačným vytrvalcem, ovšem v Pražském zimním favoritovi byl příliš chtivý, a proto skončil až šestý. Tehdy ho porazili druhý Charpentier, třetí TOMMY LEE HORN a pátý Duplikat. Z nich nejlépe vypadá Tommy Lee Horn, který tehdy teprve debutoval a i díky metrům navíc by měl jít nahoru.  

Mezi koně, kteří předvedli nadějné výkony a na vytrvaleckých distancích by měli jít nahoru, patří také Arzaan, From The Stars, Paris Of Tai Chi nebo Si Su Henki.

Tip: Tommy Lee Horn – Ganibet - Macallan

 

PŘIHLÁŠKY