Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo vyhraje 1000 Guineas?

Kdo vyhraje 1000 Guineas?

Eduard Němeček představuje možné kandidátky britské klasiky pro klisny 1000 Guineas.

Blog Eduarda Něměčka

Zkoušet odhadnout, která z klisen získá 1. května v Newmarketu klasickou trofej, je tak trochu věštění z křišťálové koule. Samozřejmě je třeba vycházet z toho, co adeptky klasických vavřínů předvedly v loňském roce, ale během zimní přestávky došlo jistě k mnoha změnám a aktuální formu ukážou až jarní trialy. Navíc některé klisny budou pravděpodobně v jarní klasice letos debutovat, což prognózy ještě více zkomplikuje. Loňská vítězka 1000 Guineas Mother Earth předváděla po celou sezónu velmi kvalitní výkony. I přes dobré výsledky, které měla ve dvou letech, nepatřila do užšího okruhu favoritek, ale Frankie Dettori jí pěknou koncovkou přivedl k jistému vítězství. V dalším průběhu sezóny dokázala vyhrát Gr 1 ve Francii a posbírat řadu velmi slušných umístění.

Letošní antepost nabídce zatím vévodí neporažená Inspiral (Frankel), která běhá v barvách Cheveley Park Stud a je v tréninku otce a syna Gosdenových. Jako favoritka vyhrála již úvodní start v maiden v Newmarketu, pak uspěla v Listed a Gr 2 a sezonu zakončila opět v Newmarketu jistým vítězstvím ve Fillies Mile (Gr 1). V tomto dostihu se ukázala celá řada zajímavých klisen, které se 2 1/2 délky za vítěznou Inspiral seřadily v poměrně těsném doběhu.  Druhé místo obsadila Prosperous Voyage (Zoffany) trenéra Becketta, která držela slušnou formu celou sezónu a ze šesti startů vytěžila jedno vítězství, tři druhá, jedno třetí a jedno čtvrté místo. Třetí z Newmarketu Cachet (Aclaim) se ještě o měsíc později blýskla těsným 4. místem v Del Mar v Juvenile Fillies Turf (Gr 1, 1600 m). Těsně za ní skončila v Kalifornii Hello You (Invincible Spirit), která v průběhu roku dokázala dvakrát vyhrát a posbírat i další slušná umístění. Obzvlášť její výkon v Rochfel Stakes (Gr 2, 1400 m) koncem září v Newmarketu, kde porazila již zmiňovanou Cachet, byl velmi slibný. V obou výše uvedených testech pro dvouleté klisny, které se konaly v Newmarketu se představila i další nadějná klisna Mis En Scene (Siyouni), která pak cestovala i do Del Mar, kde však možná i vinou nevýhodného vnějšího boxu skončila v poli poražených, i když ne daleko (4,5délky) za vítězkou. Předchozí dobré ostrovní výsledky naznačily, že se s ní musí počítat.

 

Inspiral jistě ovládla Fillies Mile

I stáj Godolphin představila nadějnou adeptku klasických vavřínů. Je jí Wild Beauty (Frankel), která po několika zajímavých startech na ostrovech získala lehké vítězství v Nathalena Stakes (Gr 1, 1600 m) v kanadském Woodbine. Tento úspěch získal ještě větší hodnotu poté, co druhá z Kanady Pizza Bianca následně krásným závěrem vyhrála již dříve zmíněný Breeders Cup Juvenile Fillies Turf v Del Mar.

Aidan O’Brien své dvouleté naděje v loňském roce rozhodně nepřetěžoval. Jeho největší nadějí se zdá být Tenebrism (Caravaggio), která se na dráze ukázala jenom dvakrát. Již v březnu jistě ovládla debut a pak po dlouhé pauze nadchla na konci září v Newmarketu v Juddmonte Cheveley Park Stakes (Gr 1, 1200 m), kdy pod Ryanem Moorem předvedla nevídané zrychlení, kterým z posledního místa přešla přes všechny soupeřky a lehce zvítězila. Mezi další nadějné klisny tohoto trenéra jistě patří i prozatím málo zkušená Tuesday (Galileo), která se uvedla v červnu v maiden v Curragh, kde skončila druhá, a od té doby nestartovala.

 

Tenebrism působivým finišem vyhrává Cheveley Park Stakes

To její přemožitelka Discoveries (Mastercraftsman), pod vedením zkušené trenérky Harrington absolvovala ještě další dva starty v grupách a získala nejprve 3. místo v Gr 2 a poté dokonce vítězství v Gr 1. V obou těchto vystoupení v Curragh jí byla soupeřkou Agartha (Caravaggio) trenéra Josepha O’Briena, která z prvního souboje vyšla vítězně, o 3 týdny jí ale Discoveries porážku vrátila.

Další zajímavou uchazečkou je Sandrine (Bobby’s Kitten), kterou připravuje trenér Andrew Balding. Ta v loňském roce startovala celkem pětkrát, vždy na distanci 1200 m. Po úvodních třech vítězstvích nastupovala v srpnu jako jasná favoritka Gr 2 v Yorku. Tady jí však zaskočila Zain Claudette (No Nay Never), která ale následně poněkud zklamala v již dříve zmiňovaných Juddmonte Cheveley Park Stakes, kde tak upoutala Tenebrism. Sandrine tímto dostihem svoji loňskou sezónu uzavřela a třetím místem rozhodně nezklamala. Právě ona by měla být jednou z klisen, které do jarní klasiky nastoupí bez přípravného dostihu a jistě bude patřit do širšího okruh favoritek.

VERDIKT  

Mezi klisnami je situace po loňské sezóně výrazně nepřehlednější než mezi hřebci, takže odhadovat šance na úspěch je velmi obtížné. Největší dojem na mě předvedeným výkonem v Gr 1 Juddmonte Cheveley Park Stakes udělala TENEBRISM, a i když se jednalo o dostih na 1200 m, věřím, že 400 metrů navíc by pro ni neměl být zásadní problém. Konsistentní výkony předváděla po celou sezónu neporažená Inspiral a šanci na dobré umístění bude mít jistě i Sandrine. Ale už za 5 týdnů, těsně před startem dostihu, může všechno vypadat úplně jinak.