Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

„King George“ lahůdkou Boxing Day

„King George“ lahůdkou Boxing Day
Allaho a Paul Townend po vítězství v Ryanair Chase, foto: Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník rozebírá úterní vrcholy v Kemptonu a Leopardstownu.

Rozbory Ondřeje Blahníka

26. prosince je v Británii Boxing Day tradičně nabitý dostihy. V Irsku začíná Christmas Festival v Leopardstownu, ale hlavní pozornost je upřená do Kemptonu, kde se odběhnou tři dostihy s nejvyšším statusem, z toho dva vrcholy první části britské sezóny.

 

14:20 – Kempton

Ladbrokes Kauto Star Novices' Chase (4800 m)

Dostih by měl být mezi trojicí koní, protože Tightenourbeltse a Marble Sandse minule v Newbury Hermes Allen s přehledem porazil a to na rozdíl od nich šel steepl poprvé. Francouz Il Est Francais lehce dvakrát vyhrál ve steeplechase, ale to nemusí mít takovou váhu. Možná ani to, že loni vyhrál podzimní francouzský vrchol pro čtyřleté proutěnkáře. Spíš, že se na jaře dokázal obstojně popasovat s elitou starších, s níž mívají často problémy i koně z ostrovní špičky. Bylo to ale na kratších tratích a je těžké odhadnout, jak si povede na zdejších překážkách. Giovinco má už distanci úspěšně vyzkoušenou a minule v Sandownu prohrál jen s vítězem Albert Bartlett Novices' Hurdle Stay Away Fayem. Přiznám se, že z tohohle dostihu nejsem dvakrát moudrý a žádný z kurzů mě neoslovuje.

STARTOVNÍ LISTINA

 

14:55 – Kempton

Ladbrokes Christmas Hurdle (3200 m)

CONSTITUTION HILL je tady! Fighty Fifth Hurdle mu odložili, takže půjde bez rozběhání, ale to je u něj zřejmě jedno. Přestože Rubaud si vede velmi dobře, žádný velký soupeř ho nečeká. Hrajte si ale kurz 1,1:1.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:00 – Leopardstown

Racing Post Novice Chase (3400 m)

Syn vynikající Quevegy FACILE VEGA byl od začátku kariéry hvězdou. Vyhrál Champion Bumper, stejně skvěle zahájil kariéru na proutěnkách a před rokem tu vyhrál Future Champions Novice Hurdle. Své příznivce však zchladil výkonem na Dublin Racing Festivalu a nevyhrál Supreme Novices‘ Hurdle, i když druhé místo bylo dobré. Steeplový debut v Navanu však zvládl bez problémů, když lehce porazil Inthepocketa, který byl za ním v „Supreme“ čtvrtý, a vybral si ho Patrick Mullins. Favoritem je tedy oprávněně, ale kurz je prakticky nehratelný. Found A Fifty na něj na proutěnkách neměl, ale na těžkých skocích vypadá jako větší talent. My Mate Mozzie zas hezky vyhrál v Cheltenhamu. Sharjah první střetnutí s lepšími koňmi v nové disciplíně nezvládl, ale bylo to na měkké půdě na 4000 metrů. Jsou ale Vánoce, Leopardstown, 2 míle a příznivá dráha. Na tomto mítinku mi v minulosti hodně vydělal, když vyhrál čtyřikrát Matheson Hurdle. Já mu na rozdíl od Patricka zůstanu věrný, kurz má vysoký.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:30 – Kempton

Ladbrokes King George VI Chase (4800 m)

Ve velkých dostizích je důležitá kvalita a ne kvantita a šest účastníků splňuje skoro všechno, co jsme si mohli přát. Ano, mohl tu být ještě Gerri Colombe, který půjde v Leoprdstownu, nebo čerstvý vítěz Betfair Chase Royal Pagaile, jehož bolí noha. Ale jinak je obsazení skvělé.

Nechybí obhájce Bravemansgame, který sice od té doby nevyhrál, ale byl druhý v Cheltenham Gold Cupu. Zklamal také v obou posledních startech v nové sezóně. Za oba ale může mít omluvu. Při obhajobě Charlie Hall ve Wetherby vypadl trochu z rytmu po chybě na poslední překážce, v Betfair Chase zas prohrál s Royal Pagaile, který je na dráze v Haydocku, zvlášť na měkké půdě, skvělý. Loni to tu zvládnul výborně a koně, kteří v to v Kemptonu umí, dokázali své výhry zopakovat. A byli to také svěřenci Paula Nichollse, který připravil 13 vítězů tohoto dostihu, mezi nimiž byl Kauto Star, Silviniaco Conti nebo Clan Des Obeaux.

Cheveley Park Stud měl loni v tomto dostihu Envoi Allena, který však od začátku na skocích netrefil rytmus. Letos vysílá Allaha z lotu Willieho Mullinse a Paul Townend dává přednost premiéře v tomto dostihu před rity v Leopardstownu. Allaho je dvojnásobným vítězem Ryanair Chase a v roce 2022 vyhrál i 3mílový Punchestown Gold Cup, ale loňskou sezónu vynechal. Návrat v Clonmelu však zvládl skvěle a solidní Janidil se k němu ani nepřiblížil.

Ještě před rokem by mě ani nenapadlo, že bych v tomto dostihu vsadil SHISHKINa. Měl jsem už nedůvěru, když ho natahovali na 4000 metrů. V Ascot Chase mě však úplně nadchl a v Aintree vyhrál Bowl Chase na 3 míle. Visí ale nad ním velké otazníky. V 1965 Chase v Ascotu totiž odmítl odskočit do dostihu a Nicky Henderson si stěžuje, že s ním nemohl absolvovat náhradní start. Jeho asistent George Daly snad dalšímu excesu na startu zamezí a doufám, že to s tím vynechaným plánovaným startem nebude tak horké. Jinak je to totiž podle mě dokonalý typ koně na tenhle dostih. Kempton je rychlá dráha, ale nikdy jsem nevěřil koním, kteří neprokázali nějakou vytrvalost. Shishkin však ukázal, že 3 míle zvládne a zároveň má výbornou akceleraci. I když to bylo jen v krátkých dostizích, v Kemptonu přesvědčivě vyhrál všechny čtyři starty.

Očekávaný pevnější povrch by měl být výhodou pro Hewicka. S ním si jeho majitel T J McDonald, který ho koupil za 850 €, plní dostihový sen starty v těch největších dostizích. A on si v nich vede dobře. Před rokem vyhrál Grand National v USA a na jaře byl mezi bojující pěticí, než spadl na předposlední překážce Cheltenham Gold Cupu. Následně vyhrál v Sandownu a byl solidně čtvrtý v Grande Course de Haies d'Auteuil na francouzské půdě. V létě sice nezvládl obhajobu Galway Plate, ale měl o 12 lb vyšší rating, než když před rokem vyhrál o půl délky.

The Real Whacker porazil Gerri Colomba v Brown Advisory Novices' Chase a jeho jezdec Sam Twiston-Davies si myslí, že mu jako výbornému skokanovi dráha v Kemptonu sedne, ale zatím většinu startů absolvoval v Cheltenhamu. Rád také chodí z první pozice, což byl podle mě jeden z problémů, proč byl zadržen v Paddy Power Gold Cupu, když stejnou taktikou šel i Stage Star. A tady poběží vítěz z roku 2020 Frodon, který se navíc dočká pevnější půdy. Myslím, že s ním bude chtít jít Bryony Frost zepředu, i když je tu i ofenzivní Allaho. Frodon už sice není v takové formě a je nejstarším koněm na startu, ale stále nemusí být mimo hru. V minulých dvou ročnících skončil na čtvrtém a třetím místě, i když s větším odstupem.

STARTOVNÍ LISTINA