Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Klassical Dream si jde napravit reputaci (rozbor dostihu)

Klassical Dream si jde napravit reputaci (rozbor dostihu)
Klassic Dream (vpravo) a Aramon v Leopardstownu - foto: Dubai Racing Festival (inpho photography)

Leopardstown Christmas Festival pokračuje. Zítřejším vrcholem jsou Matheson Hurdle známé jako December Festival Hurdle.

Matheson Hurdle se poběží na 2 mílové distanci. Na startu budou i dva vítězové z minulých let. Favoritem je však někdo jiný.

KLASSICAL DREAM měl jako nováček vynikající sezónu a ve čtyřech startech nenašel přemožitele. Na Dublin Racing Festivalu na zdejší dráze porazil o hlavu Aramona, v Supreme Novices‘ Hurdle v Cheltenhamu a Punchestownu již byl suverénní. S touto vizitkou nastoupil v Morgiana Hurdle v Punchestownu. Po zatočení do roviny to vypadalo, že si jde pro další vítězství, když se dostal před vodícího Petit Mouchoira, ale ještě před poslední překážkou šel přes něj stájový druh Saldier a před něj se opět dostal i Petit Mouchoir. Má co napravovat, ale start v nohách by ho mohl zvednout.

 

Klassical Dream skončil v Morgiana Hurdle třetí za Saldierem a Petit Mouchoirem, Sharjah byl čtvrtý

COEUR SUBLIME to odvážně zkusil mezi staršími již jako čerstvě čtyřletý, tehdy ale v Gowran parku ztrácel na Darassa 20 délek. V dalším startu ale byl druhý v Triumph Hurdle. Následně ve Fairyhouse dva přemožitele našel. Do nové sezóny však vstoupil vítězně. V Down Royal udělal dojem. Přestože soupeři nebyli zvlášť silní, bez jakékoli námahy jim utekl. Tady ho však čeká těžší konkurence.

SHARJAH je obhájcem loňského prvenství. Loni to ale běhal od léta a před December Festival Hurdle stihl dva starty na rovinách na čtyři na proutěnkách. Na nich vyhrál v létě Galway Hurdle a v listopadu porazil Faugheena v Morgiana Hurdle. Willie Mullins mu pak dal pauzu až do Champion Hudle, kde však měl pád. Do nové sezóny vstoupil v Morgina Hurdle, kde ale nestačil na trojici soupeřů Saldiera, Petit Mouchira a Klassical Dreama. Tehdy mu nemusela sednout měkká dráha. Podle prognózy by mohla dráha trochu vyschnout a to by byla jeho výhoda.

DARASSO začal kariéru ve Francii a vedl si slušně. Ve čtyřech letech vyhrál Listed v Auteuil nad Janikou. Zajímavostí je, že v pěti za ním skončil v Compiegne druhý Wroblewskiho Santo Cerro s Josefem Bartošem. Před rokem přešel k Josephovi O’Brienovi a zkoušel hirdy na všech distancích. Vyhrál ty 2 mílové v Gowran Parku, kde o 20 délek porazil čerstvě čtyřletého Coeur Sublime. Na jaře pak na stejné distanci vyhrál steepl v Navanu. Teď nastoupí k prvnímu sezónnímu startu a konkurence nebude jednoduchá. Lepší by pro něj byl měkčí podklad.

PETIT MOUCHOIR vyhrál tento dostih před třemi lety. Pak přešel na steeply, kde si nevedl špatně, loni právě tady vrátil na proutěnky. Zvolil ale pro něj nezvyklou defenzivní taktiku a skončil poslední. Ani v dalších startech to moc slavné nebylo, ale zkoušel různé distance. Až čtvrté místo v Punchestown Champion Hurdle nebylo špatné. Novou sezónu odstartoval v Tipperary, kde s ním ale Rachael Blackmore přepálila tempo. V Morgiana Hurdle vydržel se silami překvapivě dlouho a nakonec porazil i Klassical Dreama. Bylo to navíc na málo oblíbené měkké dráze. Pokud bude rychlejší, není radno ho odepisovat. V Leopardstownu se mu dařilo.

ARAMON zde loni vyhrál Future Champions Novice Hurdle a na Dublin Racing Festivalu prohnal stájového druha Klassical Dreama. Na rovnějších drahách se mu daří výrazně víc než na kopcovitých. V Supreme Novices‘ Hurdle byl až šestý, v Punchestownu dokonce poslední. Druhé místo na měkké dráze v Aintree nebylo špatné. Rychlejší dráha mu sedí víc. Kvůli problémům jeho syndikátu nastoupí teprve do sezóny, a protože stejně postižený Kemboy v pozici favorita zklamal v Savills Chase, ani on nemusí být v top formě.

APPLE’S JADE sice stále figuruje na startovní listině, ale po jejím dnešním triumfu ve frank Ward Memorial Hurdle bude pravděpodobně škrtnuta.

Tipařův verdikt: Přestože KLASSICAL DREAM prohrál první sezónní start, mohl by zde navázat na své minulé úspěchy. V Morgiana Hurdle za ním zaostal Sharjah, ale i on může jít nahoru a pokud by dráha vyschla, jeho obhajoba by nemusela být tak nereálná. Petit Mouchoir ho minule porazil a svoji formu by mohl zužitkovat na pro něj optimálnější dráze.

Tip: Klassical Dream – Sharjah – Petit Mouchoir

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)