Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Letos může být ve Velké pardubické na tabuli každý

Letos může být ve Velké pardubické na tabuli každý

Martin Jakoubek hodnotí kandidáty Velké pardubické 2022.

Blog Martina Jakoubka

Také letos jsem se rozhodl dát svým úvahám nad startovním polem Velké pardubické psanou podobu. Holt každý se s až nekonečně dlouhou chvílí, která do tohoto turfmanského svátku zbývá, vyrovnáváme po svém. Mně pomáhají nekonečné spekulace nad tím, kdo, za jakých podmínek a proč má nejblíže k vítězství.

Při psaní analýz jsem se snažil držet strukturu, kdy v úvodu uvádím obecnější informacemi o koni a snažím se o vhled do jeho aktuálních výsledků. V části nazvané suma je shrnutí jeho šancí směrem k Velké pardubické. Konečně v části tip uvádím čistě osobní – a přiznávám se že i osobními preferencemi zatížený – tip na pořadí. Vzhledem k ohromně vyrovnanému poli, z něhož může být na tabuli snad úplně každý, záměrně tipuji do souboje o nejvyšší příčky více koní, než je může reálně obsadit. Nicméně takhle od stolu rozhodnout, kdo na tabuli určitě bude a kdo ne, by bylo jednak poněkud drzé a hraničilo by to i s věštectvím.

Doufám, že čtení analýzy vám pomůže zkrátit čekání na víkendový mítink.  

 

1 NO TIME TO LOSE(GB) 13 let, ž. Ondřej Velek

Po chudých letech 2019 a 2020 se loni No Time to Lose dostal do výborné formy. Po přesvědčivých vítězstvích v I. kvalifikaci a předzkoušce Poplerova memoriálu odskakoval do Velké pardubické v roli favorita. Skončil v ní čtvrtý poté, co ve svém pověstném výběhu na trávu dost vylepšil pasivním průběhem ztracenou pozici.

Oba jeho letošní starty probíhaly dle podobného scénáře. Ve fázi dostihu, kdy se začíná zrychlovat, musí Ondřej Velek koně hodně přesvědčovat, aby akceptoval tempo a nástup zachytil. Do rozhodující fáze dostihu si tak již veze manko, které sice No Time to Lose ve finiši zredukuje, ale na boj o vítězství to nestačí.

Suma: Ve 13 letech už objektivně musí být za zenitem svých rychlostních schopností, ale vytrvalostně je na tom stále výborně. Pokud bude dostatečně měkko a dostih ho bude bavit, mohl by být po Velkém angličáku alespoň ve středu pole. Na trávě by pak jeho závěru mohlo konkurovat jenom málo koní. Ale budou-li podmínky jako obyčejně, pak sice v závěru opět přeletí polovinu startovního pole, ale dosáhne “pouze” na tabulové umístění.

Tip: V neděli bude sice měkko, ale ne dostatečně, aby z toho vytěžil své maximum. Ze zadních pozic zafinišuje do 7. místa.

 

2 ARGANO 8 let, ž. Martin Liška

Více než dvě třetiny svých kariérních zisků dosáhl Argano v této sezóně. Naprosto přesně řečeno dokonce o letošních prázdninách. Z koně stavěného nejčastěji pouze do IV. kategorií se propracoval na regulérního účastníka nejlepších českých krosových dostihů. Přes tento sympatický progres se není možné ubránit obavě, zda jeho účast ve Velké pardubické není poněkud uspěchaná. Možná by lepší výsledek zaběhl třeba v ceně Labe, nebo jiném dostihu rámcového programu, a zkušenosti by mohl zúročit ve Velké Pardubické třeba již následující sezonu.

Suma: Průběh třetí kvalifikace ukázal, že Arganovi svědčí měkká dráha a minimálně do distance 5 800 metrů nemá sebemenší problém s vytrvalostí. Kilometr navíc může být znát, ale z kvalifikačního projevu se zdá, že Velkou prostojí.

Tip: Nenápadný a úsporný průběh dostihu Argana vynese k finiši, ve kterém zabojuje o tabulové umístění.

 

3 STRETTON 12 let, ž. Thomas Garner

Strettonovo indiánské jméno by mohlo znít “Přehlížený bookmakery”. Když v roce 2018 skončil ve Velké pardubické třetí, odskakoval v kurzu 77:1. Když o rok později umístění ještě vylepšil, startoval i jako loňská trojka s kurzem na vítězství 25:1. K dnešnímu dni se jeho kurz drží na 23:1, což z něj dělá opět jednoho z outsiderů.

Přehlížet Strettona se ani na sklonku jeho kariéry nemusí vyplatit. Oba letošní starty sice ukázaly, že je Stretton schopný držet s ostatními krok až do cílové rovinky (v obou případech do ní šel dokonce z první pozice). Poté sice nestačil na mocněji finišující koně, ale nezdálo se, že by ani v jednom případě šel úplně naplno. Do sedla se navíc vrací pamětník jeho dvou pódiových Velkých –Thomas Garner.

Suma: Ve dvanácti letech už bude Stretton pečlivě trénován tak, aby i za cenu matnějších výkonů během roku šetřil síly a gradoval formu na druhou říjnovou neděli. Pokud se záměr perfektně zdaří, pak má Stretton na to bojovat s těmi nejlepšími svému kurzu navzdory.

Pokud by měla zafungovat “magie” dvou posledních ročníků a na nejvyšším místě by měl stanout kůň už většinově lehce přehlížený a odepisovaný, Stretton by byl jedním z největších adeptů na výhru.

Tip: Stretton bude finišovat s nejlepšími a doběhne do 5. místa.

 

4 IMPHAL(POL) 9 let, ž. Jaroslav Myška

Imphalovi je radost držet palce a fandit. Co se týče podílu vítězných startů, patří mezi vůbec nejlepší koně na startce letošní Velké pardubické. Ne vždy se ale poměřuje se soupeři tak kvalitními, jako jej čekají ve Velké. V září sice ovládl kvalifikační dostih, ale k snadnému vítězství mu hodně dopomohl chaotický průběh, který ho připravil o ty vůbec nejkvalitnější konkurenty.

Suma: Imphal je v každém případě koněm, který umí vítězit a v devíti letech by na tom měl být rychlostně výborně. Malý otazník zůstává nad jeho vytrvalostí – výrazněji se mu tradičně daří v krátkých krosech. Po pěkných výsledcích v Ceně Vltavy (2019) a v Ceně Labe (2020) je jeho start ve Velké logický a nikoho by nemělo překvapit, kdyby napodobil svá tabulová umístění z těchto rámcových dostihů

Tip: Imphalovi v této sezoně boj o nejvyšší příčky ještě zůstane vzdálený. O nižší tabuli by ale zabojovat mohl.

 

5 KAISERWALZER(GER) 9 let, am. Patrick Mullins

Druhou říjnovou neděli se Kaiserwalzer postaví na start už 46. dostihu své dosavadní kariéry. V tomto směru je mezi startujícími rekordmanem. Start ve vítězství přetavil doposud čtyřikrát. Nejcennější výhrou byl triumf v loňské závěrečné kvalifikaci. Šest dostihů, které od té doby absolvoval, však už pro něj tak dobře nedopadly.

Letos nebyl zkraje sezony v dobré formě. V první kvalifikaci po dobrém průběhu nedokázal zrychlit a ve finiši viditelně zeslábnul. Jeho aktuální formu je potom těžké hodnotit, neboť poslední start pro něj skončil hned v začátku, když se nechal zlákat volnými koni k vybočení uprostřed zahrádek. Jeho červnový start na netypicky krátké distanci nebyl špatný. Tehdy dokázal ve finiši akceptovat zrychlení těch vůbec nejlepších specialistů na krátké krosy a při doběhu od nich nebyl příliš daleko.

Suma: Pokud je ve formě, zdá se, že se může poměřovat s nejlepšími, ve Velké tedy bezpochyby startuje oprávněně a určitě není bez šancí na důstojné umístění. Nejprve ale musí vyvrátit obavy z toho, jak stráví distanci 6 900 metrů.

Tip: Podá statečný výkon, ale zrychlení po Havláku na něj bude příliš a doběhne mimo dotovaná místa.

 

6 BRUNCH ROYAL(FR) 9 let, ž. Josef Bartoš

Brunch Royal je bezesporu jedním z nejzajímavějších jmen na startovní listině a oprávněně poutá pozornost mnoha sázejících. Od druhého roku své kariéry si vybudoval obdivuhodnou bilanci 1 vítězství na 1,8 startu. Z italských a francouzských drah je zvyklý na rozmanité druhy krosových překážek, v Pardubicích by jej tedy nástrahy dráhy překvapit neměly. S vytrvalostí vzhledem k distancím, které obvykle běhá, by problém mít také neměl.

Při posledním startu Brunch Royal výborně skákal a v závěru dokázal velice lehce zvýšit tempo, čímž si doběhl pro pohodlné vítězství, které ho pravděpodobně nestálo víc sil, než bylo nezbytně nutné.

Jeho vítězství v loňské velké Wroclavké steeplechase navíc dokazuje, že kromě krosových kvalit (především schopnost strávit změny tempa v různém terénu a před různými překážkami). Umí chodit i tempařské dostihy, kterým se dnes Velká pardubická blíží.

Suma: Brunch Royal je po zásluze vnímán jako jeden z největších favoritů. Do výborné formy se vrátil i jeho jezdec – Josef Bartoš. K opatrnosti v soudech ale velí fakt, že se Bruch Royal ve společnosti úplné tuzemské špičky ještě neukázal a že na rozdíl od ní pečlivě neladil formu jen a jen na Velkou pardubickou. Je tedy otázka, zda se právě nachází v úplném svém výkonnostním maximu.

Tip: Poté, co pasivně a úsporně odjede většinu dostihu, se zapojí do boje o vítězství. Tipuji, že v cíli první nebude, ale do třetího místa to zvládnout může.

 

7 MR SPEX(GER) 8 let, ž. Lukáš Matuský

Když v loňské Velké pardubické finišoval Mr. Spex na třetím místě, bylo to jedno z největších překvapení dostihu. Kůň tehdy vyběhl pouze do dvou kvalifikací, ve kterých podal nevýrazné výkony završené doběhy daleko v druhé vlně a bez většího zrychlení. Ve Velké pardubické mu ale síly stačily k tomu, aby se v závěru odpoutal od většiny soupeřů a doběhl nepříliš vzdálen dominantním Evženovi a Talentovi.

Letošní sezonu se jeho realizační tým rozhodl jít stejnou cestou, zvolil pro Mr. Spexe dva přípravné kvalifikační starty, a zvláště srpnová kvalifikace byla v jeho podání velice povedená. V doběhu ho od vítězného Playera dělily jen 4 ¼ délky.

Suma: Na základě dílčích výsledků se zdá, že by mohl být Mr. Spex v ještě lepší formě než loni. Letos bude mít na své straně i loňskou zkušenost s dostihem. Potřebnou vytrvalost prokázal už loni, letos je možné očekávat, že na tom bude ještě o něco lépe a v závěru bude silnější. Jediné, co nehraje v jeho prospěch je fakt, že kvůli zranění nebude moci využít skvěle fungujícího spojení s Janem Kratochvíle. Lukáš Matuský je samozřejmě naprosto adekvátní náhrada, ale koně předtím v dostihu ještě nesedlal.

Tip: Podobně jako loni se podaří skvěle vyladit formu koně a strhujícím finišem dosáhne vítězství.

 

8 CHICNAME DE COTTE(FR)10 let, polokrevník, ž. Ludovic Solignac

Po dlouhých třech letech se na startovní listinu Velké pardubické vrací polokrevný Chicname de Cotte. Jeho účast v závodu tehdy skončila naprosto nečekaným třetím místem. Předvedl učebnicový výkon, při kterém se držel dlouho vzadu a po výběhu na trávu se postupně dostal až na špici a pouze těsně vše nekorunoval senzačním vítězstvím.

Na následující start však musel počkat celé dva kalendářní roky. Letošní sezonu zahájil dvěma vyloženě matnými výkony a posledními místy v poli doběhnuvších. Jeho poslední start při srpnové kvalifikaci však už vypadal o dost lépe. Tehdy v těžkých podmínkách nestačil pouze na Playera, i když se celý dostih prezentoval aktivním projevem a rozhodně nijak zvlášť síly nešetřil.

Suma: Měkčí podmínky, které lze v neděli očekávat, by mohly dát vyniknout jeho výborné vytrvalosti. Zároveň patří mezi ty koně, kteří jsou co nejvíce šetřeni a jejich forma je pečlivě broušena směrem k Velké pardubické. Lze předpokládat, že se v neděli představí ještě daleko silnější než v srpnové kvalifikaci.

Tip: Bude držet krok s nejlepšími až do samotného závěru. S přehledem může být do 5. místa.

 

9 DUSIGROSZ(FR), 9 let, ž. Marek Stromský

Dusigrosz se před svým nedělním debutem ve Velké pardubické představil v sezoně hned pětkrát, přičemž v úvodu sezony startoval v pro něj typičtějších steeplechase, v druhé polovině potom v krosech. Dvěma letošními výraznými výsledky pro něj byly vítězství v Memoriálu Evy Palyzové a druhé místo v poslední kvalifikaci. Pravděpodobně právě dobrému výkonu ze září vděčí za své místo na startovní listině.

Dusigrosz patří k nejvíce vytěžovaným koním z těch, kteří se sejdou na startu Velké pardubické. I když by se v devíti letech měl nacházet na vrcholu svých možností, budí dojem, že to nejlepší už ukázal na italských a francouzských drahách. V tuzemsku stále zabíhá pěkné výsledky, ale je otázka, jestli ještě má kam se zlepšit.

Suma: Očekávaný měkký podklad dráhy by Dusigrosze mohl pomoci udržet v kontaktu až do samotného závěru. Ve finiši ovšem pravděpodobně narazí na řadu koní s lepší schopností závěrečného zrychlení.

Tip: Dusigrosz nezachytí včas nástup rychlejších koní a doběhne mimo tabuli.

 

10 DULCAR DE SIVOLA(FR) 9 let, Josef Borč

Tohoto koně pasovali bookmakeři do role největšího outsidera dostihu. Svědčí to ale především o tom, jak kvalitní pole se na startu letošního ročníku Velké pardubické sejde. Je pravda, že Dulcar de Sivola od července 2020 nezaběhl za peníze, na druhou stranu ve Velké pardubické bude startovat už počtvrté a v předešlých ročnících vždy dokončil, třebaže až mezi posledními.

Podobně si vede i uprostřed sezony. Bývá nasazován do dostihů vyšších kategorií, které zpravidla dokončí jako jeden z posledních. Je možné se na to dívat různě. Někomu by dávalo větší smysl stavět koně do kategorií, v nichž by měl větší šance na boj vítězství, někomu může naopak odhodlání měřit se s těmi nejlepšími, které realizační tým projevuje, imponovat.

Suma: Postavit Dulcara na start Velké pardubické má v každém případě daleko do nějakého donkichotství, neboť kůň opakovaně prokázal, že na startovní listině je právem. Lepší výsledek, než je doběh na konci startovního pole, by ale každopádně překvapil.

Tip: Dulcar de Sivola předvede svůj standardní výkon a dokončí mezi posledními.

 

11 SACAMIRO 9 let, Jakub Kocman

Dalším debutantem na startu Velké pardubické bude Sacamiro. Kůň opečovávaný malou tréninkovou centrálou na Hané po dvou startech v Ceně Labe odstartuje do nejtěžšího dostihu své dosavadní kariéry. Tomuto startu předcházela dvojí účast v kvalifikačních dostizích. Ve druhé kvalifikaci dokázal v precizně načasovaném finiši předběhnout Dajuku s Theophilem a v cíli zaostal pouze za Talentem. Do třetí kvalifikace nastupoval dokonce v roli sázkového favorita. Na trávu vybíhal na slibném třetím místě a držel bariéru, ke konci ale slábnul rychleji než soupeři a dokončil na 6. místě.

Suma: Po jeho posledním účinkování vyvstala otázka, jak Sacamiro prostojí tak dlouhý dostih. Měkčí a síly beroucí dráha mu evidentně nesvědčila. Bohužel pro něj velice podobné podmínky lze čekat i tuto neděli.

Tip: Sacamiro bude jen s obtížemi schopný stupňovat v závěru tempo a skončí mimo dotovaná umístění.

 

12 LOMBARGINI(GER)* 11 let, ž. Jan Odložil

Podruhé v kariéře se na startu představí již jedenáctiletý Lombargini. Po loňském vítězství ve třetí kvalifikaci patřil do širšího kruhu favoritů, ale jeho šance skončily už na Francouzském skoku, kterým Lombargini prakticky pouze proběhl. Pád jej postihl i při jeho sezonním debutu, kvalifikoval se tedy až na poslední chvíli třetím místem ve čtvrté kvalifikaci. Při tomto výkonu ještě v oblouku vedl, pak ale před sebe pustil Imphala a po krátké snaze zachytit ještě alespoň Dusigrosze ho Jan Odložil nechal v klidu docválat na třetí příčce. Těžko tedy z tohoto jednoho startu odhadovat jeho formu směrem k neděli.

 Lombargini má bezesporu výborné kvality. Dokázal vyhrát jednu z kvalifikací a obsadil výborné druhé místo v předloňské Ceně Labe, ve které zle zatápěl vynikajícímu Evženovi. Na druhou stranu je Lombargini také koněm, který se často do cíle vůbec nedostane. Ze statistik vyplývá, že nedokončí více než třetinu svých startů a na kurzu Velké pardubické jak známo čeká minimálně 31 potenciálních nebezpečí. To je asi i hlavní důvod, proč byl na takto výborného koně vypsán kurz 15:1.

Suma: Pojme-li skoky odpovědně a vybere si jednou také trochu štěstí, klidně může dokončit mezi prvními, snad i zvítězit. Pokud ne, nepřekvapí ani, pokud vůbec nedokončí.

Tip: Lombarginimu se opět nevyhnou drobné nepozornosti, které ho v konečném součtu připraví o nejvyšší příčky, na tabuli by se ale objevit mohl.

 

13 STAR(GER) 11 let, ž. Jaroslav Brečka

Jediný bělouš ve startovním poli má energie a elánu na rozdávání, bohužel není lehké tento živel zkorigovat a usměrnit. Tradičně s ním jeho jezdci chodí dostihy zezadu ve snaze co nejvíc pošetřit síly, tak aby teprve v cílové rovině ukázal, co v něm je. Při loňském startu nebylo možné Stara potřebně ovládat kvůli chybě při nasedlání. Přestože jej Jaroslav Brečka jen horko těžko udržoval při obratech v kurzu a Star s ním naběhal spoustu metrů navíc, bylo z toho vzhledem k průběhu fantastické šesté místo.

Letos se v Pardubicích představil dvakrát. V první kvalifikaci mu šance na dobrý doběh zmařil špatný doskok na Velkém angličáku, který jeho jezdec sice ustál, ale nastalou ztrátu už Star nesmazal. V poslední kvalifikaci se zapletl do chaotické situace na zahrádkách a dostih nedokončil.

Suma: Takto kvalitně obsazený dostih na tak velkou vzdálenost se vyhrává se soustředěným koněm, který nevydává více energie, než je v daný moment nezbytně nutné. Když se letos podaří dobře nasedlat, pokusí se Jaroslav Brečka pro oněch necelých 10 minut takového koně ze Stara udělat. Pokud se tento malý zázrak zdaří, může Star opět mile překvapit.

Tip: Star bude většinu dostihu držet koncové světlo, nevyhnou se mu ale dílčí chyby a nepozornosti, které ho v konečném součtu budou stát lepší umístění. Doběhne mimo dotované příčky.

 

14 TALENT 11let, ž. Pavel Složil ml.

Talenta se v minulých letech podařilo zdravotně dostat do stavu, kdy je schopný podávat výkony úměrné svému ohromnému potenciálu. V loňském roce to zúročil vítězstvím ve Velké pardubické. Dosáhl ho po jinak výsledkově relativně nevýrazné sezoně.

Letošní sezonu začal možná trochu překvapivým vítězstvím ve druhé kvalifikaci. Překvapivým především proto, že vzhledem ke zkušenosti z minulých sezon bylo možné očekávat, že Talent z plného tréninkového zápřahu a s formou budovanou s ohledem na říjnový vrchol nebude konkurovat svým mladším soupeřům. Talent ale stylem start cíl odtáhl celý dostih a až do cíle vše pohodlně kontroloval. Zpráva směrem k soupeřům byla vyslána jasná: Pokud i v období, kdy teprve buduje formu, podává Talent takové výkony, bude jeho obhajoba jen těžko ohrozitelná.

Vážnou překážkou v cestě za obhajobou se však nečekaně stala poslední kvalifikace. Za Popkovickým skokem došlo k tomu, že utržil několik ran při vyhýbání se padnuvším koním a musel se chvíli dávat dohromady. Podle trenérky netrval ale jeho výpadek nějak dramaticky dlouho, znovu se ale oživily obavy z Talentova křehčího zdraví.

Suma: Těžko odhadovat, nakolik nešťastný měsíc starý incident ovlivní Talentův výkon. Je pravda, že Talent se ve vyhrané kvalifikaci ukázal výborně. Pravda je ovšem i to, že jeho trenérka přiznává jisté tréninkové manko a že se tento rok musela obejít bez některých forem tréninku a musela volit metody alternativní a více šetrné. Jestli to bude i přes toto znevýhodnění stačit na obhajobu, se ukáže v neděli.

Tip: Dá se očekávat měkčí a šetrnější podklad. Talent se bude moci ničím nelimitován ukázat, ale deficity v tréninku jej budou stát vítězství. Doběhne ale na tabuli.

 

15 PLAYER 10 let, ž. Marcel Novák

Už čtvrtou Velkou pardubickou absolvuje desetiletý Player. Před dvěma lety v ní byl druhý, vloni a při svém prvním startu ji nedokončil. Už několik let mu jeho realizační tým volí sezonní starty s ohledem na přípravu směrem k pardubickému sezonnímu vrcholu.

Letos to s jeho formou vypadá velmi dobře. Při svém prvním startu v I. kvalifikaci se sice neukázal úplně v tom nejlepším světle – na trávu vybíhal jako třetí, ale nedokázal zachytit nástup a propadl se na pátou pozici – zato ve třetí kvalifikaci výkonem nadchl. Po posledním výběhu zpoza lesíka převzal iniciativu a už před sebe nikoho nepustil. Bylo to jeho první kvalifikační vítězství a zároveň první vítězství pro třech letech.

Suma: V deseti letech by měl být vytrvalostně ještě lepší než před dvěma lety, kdy doběhl druhý. Pravděpodobně s ním bude Marcel Novák opět volit zprvu defenzivní taktiku završenou nástupem po Havláku. V situaci, kdy u mnoha topfavoritů dostihu narážíme na menší i větší otazníky (změny jezdců, laborování se zdravím, nezkušenost atd.), se Player jeví jako jeden z mála, pro koho hrají nesporná výkonnost i okolnosti. Snad jen (podobně jako vloni) by nějaké chyby pramenící z přemotivovanosti mohly Playerův výkon negativně ovlivnit. Pokud ale jezdec udrží emoce na uzdě, jen málokdo bude schopen této dvojici konkurovat.

Tip: Player svede boj o vítězství