Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Letošní „Arc“ se poběží za téměř letního počasí

Letošní „Arc“ se poběží za téměř letního počasí
Ace Impactem s Cristianem Demurem - foto Jiří Šnajberk

Jiří Šnajberk představuje kandidáty Prix de l’Arc de Triomphe ještě před uzavřením startovní listiny.

Rozbor Jiřího Šnajberka

Ještě v minulých dnech byla dráha na pařížském závodišti Longchamp, kde se nadcházející víkend uskuteční očekávaný vrchol evropské dostihové sezóny, označována jako měkká. V posledních dnech se ale i v Paříži oteplilo a tak by se víkendový mítink měl uskutečnit na pevnějším podkladu. Také startovní listina již dostává finální podobu.

Domácí favorité

Již delší dobu je v čele kurzové nabídky letošní vítěz francouzského derby (Prix Du Jockey Club) Ace Impact, který se naposledy představil v polovině srpna v Deauville. Trenér Rouget pak ještě plánoval jeden start v první polovině září, ale nakonec se rozhodl svého favorita pošetřit a nasměrovat rovnou k pařížskému vrcholu. Na start tedy půjde bez prověření na delší distanci, ale trenér z toho žádné obavy nemá. Dalším horkým domácím želízkem je vítěz Grand Prix de Paris Feed The Flame. Ten jako jeden z mála nastoupil v polovině září do jedné z předzkoušek Prix Niel a po nepovedeném průběhu dostihu s vodičem odešel poražen, ale i tak předvedl slušný závěr a zůstává jedním z hlavních domácích favoritů. Možná trochu v pozadí zatím zůstává vítěz berlínské Grand Prix Simca Mille, naopak velké zlepšení by musel předvést letos zatím nevýrazný Onesto.

Ostrovní vyzyvatelé

Jako největší hrozba pro domácí favority vypadá zatím dvojice starších vytrvalců, která spolu svedla těsný souboj na konci července v King George. Šestiletý Hukum ani o dva roky mladší Westover od té doby nestartovali, ale jejich letošní bilance z nich dělá velké kandidáty na dobrý výsledek i zde. Trochu na poslední chvíli se dostal do popředí zájmu i Bay Bridge trenéra Stouta, Frankie Dettori se bude loučit s pařížským mítinkem v sedle klisny Free Wind, která by ale k úspěchu potřebovala výraznější zlepšení. Irská centrála trenéra O´Briena letos prověřovala různé kandidáty a nakonec bude zřejmě jedinou výraznější nadějí po očekávaném dohlášení nedávný vítěz St. Leger Continuous.

Další zahraniční účastníci pro překvapení

Na startu se objeví i druhý z německého derby Mr Hollywood, z Japonska už je delší dobu v Paříži připravována klisna Through Seven Seas. Ta sice patří v kurzové nabídce mezi outsidery, letos ale zaznamenala velký nárůst formy a nemusí být úplně bez šance.

Závěr

Letos jde určitě o velmi vyrovnané šance domácí špičky klasického ročníku se staršími vytrvalci především z britských ostrovů. Souboj by navíc neměly ovlivnit žádné rozmary počasí. Oprávněnou důvěru bude mít domácí favorit Ace Impact, mírně navrch by ale mohl mít prověřený vytrvalec HUKUM. Pro překvapení je tu možná trochu podceňovaná japonská klisna Through Seven Seas.