Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Mage vyčaroval v Kentucky Derby triumf s venezuelským nádechem

Mage vyčaroval v Kentucky Derby triumf s venezuelským nádechem

Míša Moricová analyzuje Kentucky Derby, které se muselo obejít bez hlavního favorita.

Analýza Míši Moricové

149. Kentucky Derby se v sobotu muselo obejít bez velkého favorita. Forte byl totiž v den dostihu škrtnut kvůli drobnému zdravotnímu problému, přesto se však první díl americké Trojkoruny dočkal nejen zajímavého závěru, ale vůbec úžasné jízdy v podání venezuelského rodáka Javiera Castellana. Ten se Kentucky Derby na 2000 metrů zúčastnil pošestnácté, leč vítězství se dočkal až v roce 2023, a to v sedle ryzáka jménem MAGE. Z Venezuely je také trenér úspěšného hřebce, Gustavo Delgado.

Mage dorazil do Churchill Downs pouze se třemi starty na kontě, jeho šance ale špatné vůbec nebyly. V lednu vyhrál debut a o pozornost si řekl především druhou příčkou ve Florida Derby. Oproti některým soupeřům chyběly zkušenosti, navíc výhra koně, jenž jako dvouletý neběhal, se po dlouhé době podařila až Justify. Možná i proto Mage vyloženě mezi favority nepatřil, ovšem po škrtu Forteho se dostih hodně otevřel, takže vítězství lysinatého ryzáka velkým překvapením nebylo. Pod Javierem Castellanem seděl na chvostu pole, postupně si ale polepšil, do cílové rovinky pak točil zvenčí, ale už v přední vlně, načež svedl pěkný souboj s Two Phil’sem (Loveberry).

Zatímco Good Magic skončil v Kentucky Derby 2018 druhý za zmíněných Justify, jeho syn Mage se prosadit dokázal o jednu délku. Krásný výkon předvedl také Two Phil’s, jenž cválal poblíž lídrů, kteří v závěru úplně zhasli. Z chvostu pole přilétl na třetí místo nakonec favorizovaný Angel of Empire (Prat). Ten prostě nemá po startu takovou rychlost, takže hodně doplatil na to, že si musel vylepšovat pozici téměř z posledního místa, přesto dokázal v pohodě za sebou nechat duo outsiderů, jež dosáhlo na tabuli – ryzák Disarm (Rosario) a bělouš Hit Show (Franco).

Co se týče japonské dvojice, dle očekávání byl lepší Derma Sotogake (Lemaire), jenž nešel úplně špatně, ale v závěru chyběla jeho finiš jakákoliv výbušnost. Na nejlepší tedy nestačil, šestým místem ale vyloženě nezklamal, když za sebou nechal i druhého favorita, sedmého Triple Trice (Saez).

Osobně se mi letošní Kentucky Derby líbilo. Nedošlo k žádným velkým strkanicím a Mage vyhrál po opravdu skvělé jízdě v podání Javiera Castellana. Mrzí mě, jakým způsobem se dostih vyvíjel pro šikovného Verifying, který ho odvodil v příliš rychlém tempu a nevydržel ani do cílové rovinky. Možná tam byl i nějaký zdravotní problém. Jsem zvědavá na Forteho v Preakness Stakes, jestli do Pimlica zamíří, a jak se popasuje s Magem, naopak Angel of Empirea bych čekala spíše v Belmont Stakes. Tam může na chvostu pole odpočívat delší dobu, a poté rozbalit finiš. Radost mi čtvrtým místem udělal Disarm, jenž z mého pohledu může být velmi užitečný G1 koník. Rozhodně ještě poslední slovo neřekl.

VÝSLEDEK