Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Magic Merlin přidal „prezidenta“

Magic Merlin přidal „prezidenta“
Magic Merlin s Martinem Laubem poráží Garmonu v Ceně prezidenta republiky - foto Jana Syručková

Magic Merlin vyhrál Lokotrans Cenu prezidenta republiky, třetí jedničkový vytrvalecký dostih v řadě.

Analýza Ondřeje Blahníka

Lokotrans Cena prezidenta republiky (I. kat., 3200 m)

Ve Velké Chuchli se v neděli odběhl poslední velký dostih sezóny. Ten přilákal hojnou účast přes 5 tisíc diváků, kdy muselo být uzavřeno přeplněné parkoviště a auta stály v dlouhé řadě podél vlakové trati. Důležitým hostem byl také Petr Pavel, který navázal na tradici prezidentů, kteří sledovali jim věnovaný dostih. Ačkoli ze soboty na neděli pršelo, dráha byla naměřená dobrá až pevná. V početných polích rámcového programu docházelo často k překvapením a jediným favoritem, který splnil svoji úlohu, byl vítěz hlavního dostihu.

MAGIC MERLIN (1,85:1) se již na jaře ukazoval nadějně, ale když v květnu vyhrál maiden v Chuchli, byl jeho projev ještě hodně zelený. Ve Velké červnové však již bral čtvrté peníze a do derby nastupoval v roli černého koně. Překvapivě však udělal tempo soupeřům a skončil poslední. Ve Slovenském derby se vrátil k defenzivní taktice a skončil čtvrtý, ale až dlouhá chuchelská rovina a čas na dozrání mu umožnily vyhrát St Leger a náš největší srovnávací dostih na 2400 metrů Velkou cenu českého turfu.

Po těchto výkonech nemohl do dostihu nastupovat jinak než v roli velkého favorita. Tu splnil, ale nebylo to tak jednoduché. V roztahaném poli se opět držel vzadu, Martin Laube s ním v oblouku volil vnější stopu, takže musel obíhat, ale závěrečným spídem dokázal vybojovat prvenství a na rychlé dráze vyběhl rekord dostihu 3:25,15 minut. Prezident Petr Pavel tak mohl předávat cenu sponzorskému týmu.

Garmona (14:1) byla Magic Merlinovi silnou soupeřkou. I ona dozrávala později a v St Legeru na něj ze čtvrtého místa ztrácela 10 délek. Stejné umístění brala ve slovenské edici, ale jako hodně defenzivní klisně jí měla víc sednout dlouhá chuchelská rovina, navíc o její vytrvalosti nebylo pochyb. V dostihu se držela vzadu stejně jako Magic Merlin, při točení do roviny ji však Martina Havelková našla lepší stopu a ušetřené metry zužitkovala, když souboj prohrála jen o krk.

Dillon (22:1) byl loni čtvrtý, což byl jeho třetí životní start. Na jaře byl třetí v slušně obsazené trojce na 2800 metrů, když navíc dostih odtáhl, což nebýval jeho styl. Ve Zlatém poháru však na špičku na 2400 metrů nestačil a další starty absolvoval v Drážďanech, kde vyhrál jeden menší dostih na 2200 metrů. Návrat na supervytrvaleckou distanci mu však sedl, na rozdíl od první dvojice se držel v přední skupině a dlouho byl ve hře o prvenství, na které mu nakonec scházely 2 délky.

Abbella (5,75:1) už ztrácela víc. Jako vítězka Slovenského St Legeru měla být největší soupeřkou favorita. Útočila po bariéře a ještě na distanci to vypadalo, že by se do souboje o přední příčky mohla zapojit, ale pak začala odpadat.

Palmera (14:1) chodila často kratší distance a 3200 metrů šla poprvé, proto byly obavy, zda trať prostojí. Poradila si s ní však dobře. Jako tempařka se hned po startu ujala vedení, ale pak se usadila na třetí příčce, z níž vbíhala do roviny a obsadila páté místo.

Master Luke (18:1) nestačil na špičku ve Zlatém poháru, ale upoutal na sebe suverénní výhrou ve wroclawském bumperu. Dlouhá distance je pro něj prioritou a v závěru porazil Nairobi Boye a Cheldera, kteří se podíleli na diktování tempa. Na to, že Chaldero do té doby neběžel dostih delší než 1700 metrů, bylo překvapivé, jak dlouho vydržel. Zklamáním byl naopak výkon Vignetty, která se začala propadat již v oblouku a doběhla s odstupem poslední.

VÝSLEDEK