Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Míša Moricová šest zásahů na Breeders‘ Cupu, trefili jsme i Classic

Míša Moricová šest zásahů na Breeders‘ Cupu, trefili jsme i Classic
White Abarrio s Iradem Ortizem vítězí v BC Classic - foto Alex Evers - breederscup.com

Na Breeders‘ Cupu byli úspěšní i naši tipaři. Ondřej Blahník se ohlíží za největšími okamžiky dvoudenního neoficiálního dostihového mistrovství světa.

Komentář Ondřeje Blahníka

Máme za sebou jednu z největších dostihových událostí roku. Americký Breeders‘ Cup se letos konal na závodišti Santa Anita v Los Angeles a já myslím, že se povedl. A to i z pohledu našich tipařů. Možná to bylo i tím, že nedocházelo k žádným velkým překvapením. Míša Moricová pro vás analyzovala dostihy obou dnů a správně doporučila šest vítězů. Jednom z rozborů bylo navíc zmíněno, že by mohlo být lepší hrát jednoho z outsiderů 14:1 a on krásně vyhrál. Já se Míše snažil sekundovat vyššími kurzy v sobotním programu, což mi moc nešlo, ale trefil jsem vám hlavní Breeders‘ Cup Classic. Ale pojďme na to popořádku.

Páteční program byl určen dvouletým a prvním velkým dostihem byl Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint. Zde Míša Moricová doporučila favorita BIG EVSe (3,3:1), který zklamal jen proti starším v Nunthorpe Stakes. Mezi vrstevníky hrál opět prim a Evropané se seřadili na prvních dvou místech.

JUST F Y I měl být v NetJets Breeders' Cup Juvenile Fillies tou třetí vzadu, ale nakonec to byla ona měl dostih ve své režii.

Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf byl jedním ze dvou dostihů na trávě, který nevyhráli Evropané. Vítězku Cheveley Park Stakes Porta Fortunu porazila o půl délky HARD TO JUSTIFY.

A přicházíme k doporučené sázce Míši Moricové. Ta ve FanDuel Breeders' Cup Juvenile vytáhla jako hlavního kandidáta na vítězství jednoho z favoritů Timberlakea, a v závěru napsala, že nedá přednost favoritů, ale „Asi si spíše počkám na kurzy a hodím něco na podceňovaného FIERCENESS v péči Todda Pletchera. Ten vyhrál debut o parník, ale při premiéře v Gr.1 měl špatný průběh a vyhořel.“ U Tipsportu byl 14:1 a i já si nechal poradit. Už v oblouku šel oproti soupeřům s lehkostí a pak jen uháněl k 6 délkovému vítězství. Jeho otec City Of Light vyhrál BC Mile a Pegasus World Cup, ale dává spíš koně do míle, ale těžko zatím soudit, na dráze měl první tříleté. I matka běhala spíš kratší dostihy, ale v jejím původu nějakou vytrvalost najdeme. Fierceness se nicméně stal favoritem Kentucky Derby, ale víme, že přes výhru v tomto dostihu k němu většinou cesta nevede. Ale uvidíme.

Fierceness s Johnem Velasquezem vítězí v BC Juvenile – foto Bill Denver – breederscup.com

V Prevagen Breeders' Cup Juvenile Turf se míše líbili dva svěřenci Aidana O’Briena. Víc River Timber, ale ten přes nevoli svého trenéra neprošel veterinární prohlídkou. Vyhrála tedy ten druhý UNQUESTIONABLE a za ním byl další O’Brienovec Mountain Bear.

VIDEA DOSTIHŮ PRVNÍHO DNE BREEDERS‘ CUPU

 

 

 

Prvním velkým dostihem druhého dne byla Big Ass Fans Breeders' Cup Dirt Mile. Tam jsem se shodnul s Míšou, že by měl vyhrát obhájce CODY’S WISH. Neměl to však tak jednoduché. Dostal bodyček hned po startu, čímž ztratil pozici. Mohutnou koncovkou se v závěru dotáhl na vedoucího vítěze Pimlico Stakes National Treasure, svedl s ním urputný souboj a jeho nos byl v cíli dříve, ale komise dlouho řešila, zda nedošlo k tísnění. Pořadí však nechala a Cody’s Wish se zařadil mezi kandidáty na titul amerického Koně roku. Jeho vítězství byl opět přítomen 17letý Cody Dorman, který trpěl vzácným genetickým onemocněním, a měl s ním vzácný vztah již od hříběte a Cody’s Wish byl po něm pojmenován. Bohužel včera přišla zpráva, že chlapec zemřel.

 

Těsný souboj mezi Cody’s Wishem a National Treasurem – foto Carolyn Simancik – breederscup.com

O Maker's Mark Breeders' Cup Filly & Mare Turf Míša Moricová napsala, že opadne vítězstvím Inspiral nebo Warm Heart a větší důvěru měla první jmenovaná, která letos porazila lepší koně. A dopadlo to přesně tak. Warm Heart už sahala po vítězství, když Frankie Dettori rozhýbal INSPIRAL k úžasnému finiši, kterým famózní klisna získala první výhru na takhle dlouhé distanci. A Frankie si mohl opět střihnout svůj „Dettori jump“.

 

Frankie Dettori slaví úspěch s Inspiral klasickým způsobem – foto Alex Evers – breederscup.com

Obhájkyně PNC Bank Breeders' Cup Filly & Mare Sprint GOODNIGHT OLIVE byla velkou favoritkou i letos. Svoji roli splnila bezezbytku a na svoje soupeřky měla jasnou převahu.

Ve FanDuel Breeders‘ Cup Mile tipovala Míša Moricová Mawj a já s ní souhlasil. Godolphinskou reprezentantku trénuje Saeed bin Suroor a vyhrála Guineas v Dubaji, 1000 Guineas v Newmarketu a po pauze i Gr.1 v Keenelandu. Vypadalo to, že si jde po bariéře pro další triumf, ale úžasným finišem ji o nos porazil ve stejných barvách běhající MASTER OF THE SEAS trénovaný Charliem Applebym. Ten v červnu lehce vyhrál Gr.2 v Ascotu, další starty však absolvoval v Americe, kde vyhrál Gr.1 ve Woodbine a v Keenelandu ho těsně porazil nejlepší americký trávový specialista Up To The Mark.

 

Souboj „modráčků“ v BC Mile, Master Of The Seas (vlevo) a Mawj – foto Alex Evers – breederscup.com

V Longines Breeders' Cup Distaff byla favoritkou čtyřletá IDOMATIC, která vyhrála poslední čtyři starty včetně dvou Gr.1. Svou roli splnila, když o půl délky porazila dostih odvodivší Randomized. Již potřetí v tomto dostihu startující Clairiere byla opět blízko a ze čtvrtého místa ztrácela délku.

V Longines Breeders' Cup Turf tipovala Míša Moricová AUGUSTE RODINa. Ano, i já už uznávám, že je to dělo. I přes jeho dva výbuchy. Letos vyhrál dvě derby, Irish Champion Stakes a teď Breeders‘ Cup. Velkou zásluhu ale na tom má i Ryan Moore, který s ním fantasticky projel po bariéře. Mnou tipovaný Onesto v té chvíli vybíhal kamsi do dáli a ztrácel všechny šance. Na Auguste Rodina by i tak neměl. Jeho největším konkurentem byl domácí Up To The Mark, který si s distancí poradil bez problému. Japonskému Shahryarovi zřejmě operace pomohla, po letošních propadácích skončil třetí.

 

Auguste Rodin s Ryanem Moorem vyhrává BC Turf před Up To The Markem a Shahryarem – foto Carolyn Simancik – breederscup.com

Longines Breeders' Cup Classic jsem rozebíral já a mým tipem byl WHITE ABARRIO. Jako roček za 7.500 dolarů zakoupený bělouš loni na jaře vyhrál Florida Derby, ale v Kentucky Derby neuspěl a i v dalších startech nic velkého nepředváděl. Obrat začal až letos ještě pod vedením Saffieho Josepha, když lehce vyhrál dostih na 1400 metrů. Ten měl na jaře krátce pozastavenou licenci, což se v dobrém vyřešilo, ale majitelé C2 Racing Stable přesunuli White Abarria k Richardu Dutrowovi. Trenér Big Browna a Saint Liama se ale vrátil na scénu po desetiletém zákazu činnosti a poslal White Abarria do mílového Metropolitan Handicapu, kde skončil třetí a jeho dalším plánem měly být Forego Stakes na 1400 metrů, kdyby pořadatelé ze Saratogy nezavolali, že mají málo koní ve Whitney Stakes. To rozhodlo jeho další osud. „Whitney“ vyhrál o 6 délek a teď přidal další jistý triumf. Japonský Derma Sototage, vítěz UAE Derby a šestý v Kentucky Derby, se k němu na délku dotáhl až v závěru. Favorita Arabian Knighta ještě na pásce odsunul na čtvrtá místo Proxy.

 

Richard Dutrow objímá White Abarria po výhře v BC Classic – foto Carolyn Simancik – breederscup.com

Sprinterské dostihy se tentokrát běželi až po BC Classic. Breeders' Cup Turf Sprint vyhrál domácí NOBALS. Evropský vítěz Nunthorpe Stakes Live In The Dream vystřelil z boxu jak raketa, ale nakonec stačil jen na pátou příčku.

V Qatar Racing Breeders' Cup Sprintu souhlasila Míša Moricová s pozicí favorita pro ELITE POWERa, přestože jí v posledním startu přišel trochu bez chuti. On však jasně ukázal, jak jednoduché je obhájit loňské prvenství.

 

Elite Power obhájil prvenství v BC Sprintu – foto Alex Evers – breederscup.com

VIDEA DOSTIHŮ DRUHÉHO DNE BREEDERS‘ CUPU