Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Mráz úřaduje v Británii, Gold Cup v Newbury snad bude

Mráz úřaduje v Británii, Gold Cup v Newbury snad bude

Ondřej Blahník rozebírá Coral Gold Cup Handiacp Chase v Newbury, který čeká na ranní inspekci.

Rozbory Ondřeje Blahníka

Británii zasáhly večerní mrazy a dnešní noc z pátku na sobotu měla být nejvíc kritická. Z toho důvodu byl zrušen mítink v Newcastlu, kde se měl v sezónní premiéře představit nejlepší proutěnkář Constitution Hill. Fifty Fight Hurdle se odběhnou v náhradním termínu příští víkend v Sandownu, Nicky Henderson si však víc láme hlavu s další svojí hvězdou. Shishkin minulý týden neodstartoval v Ascotu a teď byl nahlášený do handicapu. Po jeho zrušení však nemá moc řešení, protože vánoční King George VI Chase se blíží a Henderson chtěl, aby měl před ní start v nohách.

Páteční program v Newbury proběhl. Hlavním bodem byly Coral Long Distance Hurdle (4800 m), kde zklamala favoritka Marie’s Rock. O první místo si to rozdali staří harcovníci. Dashel Drasher o hlavu uhájil vítězství před mohutně finišujícím Paysley Parkem.

Nad sobotními dostihy stále visí otazník. Všichni ale doufají, že ráno po odkrytí plachet bude dráha schopná provozu. Její stav byl v pátek „good to soft“, pršet nemá a i díky chladnějšímu počasí by neměla být měkčí. Hlavním dostihem je jeden z hlavních handicapů sezóny, ale protože není jisté, zda se odběhne, probereme ho v rychlosti.

15:50 – Newbury

Coral Gold Cup Handiacp Chase (5200 m)

V tomto dostihu bývají populární koně, kteří minulou sezónu patřili mezi steeplové nováčky. Je to často tím, že nejsou dosud podchyceni handicaperem a je u nich možnost progresu. Poslední tři vítězové do této škatulky nepatří, ale byla to polovina z posledních deseti vítězů. A tento profil má i první čtveřice ze sázkové nabídky.

Monbeg Genius bojoval o prvenství v Ultima Handicap Chase na Cheltenham Festivalu, kde skončil třetí za Corach Ramblerem, který následně vyhrál Grand National, a Fastorslowem, jenž pak vyhrál Punchestown Gold Cup a po výhře v John Durcan Memoriálu je jedním z favoritů Cheltenham Gold Cupu. Přestože oproti nim sice nesl nižší váhu, jednalo se o velmi dobrý výkon. Vstup do nové sezóny se mu však nepovedl, když se v handicapu v Ascotu, kde byl třetí Elldorado Allen, po srážce nad jednou z překážek propadl a byl zadržen.

Complete Unknown vstoupil do sezóny vítězně a může se opřít o výbornou formu stáje Paula Nichollse, který však čeká na výhru v tomto dostihu od fenomenálního Denmana. Na jaře byl v Aintree druhý v Grade 1 Novices’s Chase 7 délek za dalším adeptem Cheltenha Gold Cupu Gerri Colombem.

Mahler Mission točil do roviny na prvním místě v National Hunt Challenge Cup Amateur Jockeys' Novices' Chase na Cheltenham Festivalu, ale spadnul. Novou sezónu začal druhým místem v Carlisle za dalším loňským solidním nováčkem Thunder Rockem. Bylo to na 4000 metrů a je možné, že distance na něj byla krátká. Je to ofenzivnější kůň a bude pro něj dobré, že se nepoběží na měkké půdě.

Stumptownovi se také dařilo na Cheltenham Festivalu, kde sahal po vítězství v Kim Muir Challenge Cup Amateur Jockeys' Handicap Chase. V létě v Galway šel moc zezadu a stejné to bylo o v září v Listowelu. To jeho trenér Gavin Cromwell přisuzuje chybám na skocích, ale myslí si, že překážky v Newbury nejsou tak obtížné.

Twig mezi favority nepatří, ale je na něj položeno dost peněz. Má za sebou jen čtyři starty ve steeplechase, ale na podzim vyhrál a naposledy byl slušně druhý v Cheltenhamu. V sedle bude mít mladého Beaua Morgana, který se s ním učil již v point-to-point, protože je to kůň jejich rodiny.

Midnight River vyhrál na jaře handicap v Aintree. Do sezóny vstoupil třetím místem v Charlie Hall Chase, kde nestačil na Genltemansgame a Bravemansgame, ale ti jsou někde jinde a rating má o 5 lb vyšší, než když vyhrál v Aintree.

Stolen Siver dokáže podat výborné výkony, ale také pěkně vybouchnout. Jeho poslední forma spadá do první skupiny, když poprvé na 3 mílové distanci suverénně vyhrál v Chepstow. Pokud by opět zaběhl takhle dobře, přídavek 7 lb by nemusel být problém.

Ahoy Senor je největší hvězdou v poli, ale odpovídá tomu i nejvyšší váha v poli a daleko nejvyšší rating 169 lb. Ten získal za druhé místo v Bowl Chase v Aintree, což je jeho oblíbená dráha. I on ale střídá výborné výkony s propadáky, když ho dokážou rozhodit chyby na skocích. Zaběhne tak jednou ze tří startů, a protože špatný výkon má za sebou z Charile Hall Chase, může to teď být 50:50.

DATSALRIGHTGINO nezaběhl v Old Roan Chase v Aintree, ale v tomto dostihu byla kvůli přímému sluníčku vynechána řada překážek, takže je těžké ho hodnotit. Nerad se pouštím do koní, kteří němají vyzkoušenou distanci, ale myslím, že by mohl nárůst metrů zvládnout. Byl dobrým nováčkem na 4000 metrů, na nichž na jaře porazil v Ayru Thunder Rocka. Podle mě nemá tak vysoký rating a dá se hrát vítěz/místo.

Sázkou pro překvapení může být i Dusart, když škrtneme nepovedenou minulou sezónu. Zanza loni předvedl v Newbury pár hezkých výkonů, ale jeho aktuální formy z proutěnek nevypadají dobře. Nelze odepisovat ani předloňského vítěze Cloudy Glena, loni druhý Remastered má o 8 lb vyšší rating.

STARTOVNÍ LISTINA