Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nabitá anglická sobota, v neděli zahájí sezónu Honeysuckle (rozbory)

Nabitá anglická sobota, v neděli zahájí sezónu Honeysuckle (rozbory)
Rachael Blackmore slaví v sedle Honeysuckle druhé vítězství v Champion Hurdle, foto: Jaroslav Fabris

Přinášíme vám rozbory na trojici vrcholů nadcházejícího ostrovního víkendu, které se odběhnou v Aintree, Sandownu a Fairyhouse.

 

sobota - 14:30 – Aintree

Boylesports Many Clouds Chase (Gr.2, steeplechase, 5000 m)

Ahoy Senor se v Aintree vždy ukázal ve výborném světle. Již jako nováček na proutěnkách zde doslova šokoval 7 délkovou porážkou Bravemansgama a aktuálního favorita King George VI Chase za sebou s přehledem nechal i letos na jaře mezi steeplovými nováčky. Tehdy byl za ním s odstupem i L’Homme Presse, který ho porazil v Brown Advisory Novices' Chase v Cheltenhamu. Zdejší dráha mu tedy mimořádně svědčí a kvality nesporně má, přesto je jistým otazníkem nepovedený vstup do sezóny, kdy se v Charlie Hall Chase ve Wetherby tahal o přední pozici, ale v závěru odpadl. Trenérka Lucinda Russell si však z prvního startu nic nedělá a to platí i o sázejících, kteří ho pasovali do role jasného favorita.

Chantry House zde také výrazně uspěl mezi nováčky, když o 32 délek porazil Shane Blue a završil tím výbornou sezónu, kdy si připsal i Marsh Novices‘ Chase na Cheltenham Festivalu. Ta minulá se mu však moc nevydařila. Sice se na úvod hezky uvedl v Sandownu a v zimě vyhrál Cotswold Chase v Cheltenhamu, ale v King George VI Chase a Cheltenham Gold Cupu byl zadržen. Tohle je ale nová sezóna a je možné, že dá vzpomenout na svou dřívější suverenitu.

Hrdinou v Aintree byl na jaře Noble Yeats, který vyhrál Grand National. Tehdy měl rating 147 lb, což by tady nestačilo, ale i po dalším výhře koncem října ve Wexfordu je jeho aktuální známka 160 lb.

Nejstarším koněm v poli je desetiletý SAM BROWN. Ten byl loni v tomto dostihu třetí jako poslední dokončivší. Na měkké půdě zde dominoval Protektorat před Native Riverem. V Peter Marsh Chase prohrál s velmi dobrým Royale Pagaille jen o půl délky, ale měl výraznou váhovou úlevu. Na jaře zde ale vyhrál handicap o 15 délek před Shan Blue. Jeho rating se tak rázem ze 147 lb vyhoupl o 10 lb a po třetím místě z Charlie Hall Chase ve Wetherby, kde před ním byl jen suverénní Bravemansgame a těsně Eldorado Allen, následně druhý v Betfair Chase, se jeho rating zvýšil na 159 lb, s nímž do této společnosti zapadá. Předvedl aktuální dobrou formu, což by mohlo hrát roli, a kurz 9:1 nabádá k menšímu riziku.

V dobré formě se již ukázal i Sounds Russian, který to v říjnu v Kelso zvládl s přehledem i mimo kategorii nováčků, v níž si vedl velmi dobře minulou sezónu. Tady ale bude muset poprvé změřit síly s elitou bez rozdílných vah. Stejně ale ponese o několik liber nižší váhu stejně jako Dashel Drasher, který ale chodí na tratích okolo 4000 metrů a je vyloženým specialistou na měkkou půdu. Ta však v Aintree vyschla a mělo by se běžet na „good to soft“.

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)

 

sobota – 15:55 - Sandown

Betfair Tingle Creek Chase (Gr.1, steeplechase, 3100 m)

Vrcholem sobotního programu v Sandownu je Betfair Tingle Creek Chase na dvě míle. Favoritem je Hendersonův Shiskin (2:1, uvádíme kurzy sponzora dostihu), který vloni táhl šňůru sedmi vítězství nad těžkými skoky, když své soupeře válcoval rozdílem třídy. K většímu vypětí ho snad přinutil jen pozdější šampion z Cheltenhamu Energumene, který s ním v lednu v Ascotu prohrál jen o jednu délku. V samotném vrcholu sezóny v Cheltenhamu ale Shiskin neměl v průběhu světlejší okamžik a zadržen byl kvůli zdravotní indispozici daleko před cílem. Teď ale jeho trenér hlásí, že je vše v pořádku a dokonce je i spokojen s půdou, která je pro sobotu zatím hlášena jako „good (good to soft in places)“.

Záležet bude na tom, v jaké se ukáže formě, soupeře jsou ale víc než zdatní. Největším může být obhájce triumfu, Nichollsův GREANETEEN (2,75:1), který už má za sebou vítězný vstup do sezóny. Před měsícem zvítězil v Exeteru o 7 délek, přičemž se v handicapu musel vypořádat se svým ratingem 168. V Sandownu navíc v dosavadních čtyřech startech (vše na Gr.1 scéně) byl nejhůř druhý.

Vítězství na místní dráze a distanci už má za sebou i Edwardstone (6,5:1), který vloni tento den zvítězil v Henry VII Novice Chase. Ten si v Cheltenhamu lehce podmanil i pole soupeřů v Arkle Chase, porážku mu na konci sezóny připravil až Gentleman de Mee (10:1). Mullinsův svěřenec má za sebou ale rozpačitý vstup do sezóny, když jako favorit ztratil jezdce za poslední překážkou, už tehdy byl ale poraženým koněm. Má za sebou ale tým, který nedovolí ho odepisovat.

Do počtu by neměl být ani Funambule Sivola (23:1), i když tomu jeho kurz nenapovídá. Ten se vloni etabloval mezi špičku rychlých steeplerů v Newbury a následně jako 40:1 outsider překvapil druhým místem v Cheltenhamu, když finišoval 8 délek za Energumene. V Aintree byl potom zastaven na delší trati, podstoupil ale „wind op“ a vypadá jako typ, který nepotřebuje zahřívací start.

Šestičlennou sestavu doplňuje druhý irský host Dunvegan (67:1), který se nad těžkými skoky představil naposledy vloni v únoru, když v Dublin Chase v Leopardstownu bral druhé peníze, když dokončil o 12 délek za Chacun Pour Soi.

STARTOVNÍ LISTINA

(Ferdinand Minařík)

 

neděle – 15:30 – Fairyhouse

Bar One Racing Hatton's Grace Hurdle (Gr.1, proutky, 3900 m)

Šestnáct startů a šestnáct vítězství. Taková je aktuální bilance osmileté HONEYSUCKLE, před kterou je dle jejího realizačního týmu poslední sezóna kariéry. Vstoupí do ní v neděli ve Fairyhouse, kde je jednoznačnou favoritkou Hatton's Grace Hurdle. Ve stejném dostihu zahajovala sezónu také v předchozích třech letech a může se tak stát jeho prvním čtyřnásobným vítězem. Do sedla svěřenkyně Henryho de Bromheada se tradičně vyhoupne Rachael Blackmore.

Hlavním letošním cílem Honeysuckle je třetí vítězství v březnových Champion Hurdle. Pro ně je navzdory své neporazitelnosti „až“ druhou šancí s kurzy kolem 5:1, když sázkovým nabídkám vévodí talentovaný Constitution Hill (nejčestněji 1,57:1). Ten před týdnem impozantně zahájil sezónu v Newcastlu, za což od Racing Postu obdržel rating 176 liber, přičemž životním maximem Honeysuckle je RPR 165 liber. Její nedělní výkon tak bude s týden starým vystoupením Constitution Hilla nepochybně srovnáván.

Každopádně její soupeři se budou snažit, aby to s prodloužením vítězné série neměla tak jednoduché. Nazbrojeno má tradičně trenér Willie Mullins, který do dostihu chystá trojici koní. Dosud proti Honeysuckle postavil Mullins pětatřicet koní, jejichž maximem je sedmička druhých míst. Nováčkem mezi vyzyvateli Honeysuckle je Klassical Dream (Townend), který v minulé sezóně získal dvě Gr.1 vítězství na třímílových distancích, ale s ubráním metrů by si měl poradit. O jeho rychlosti totiž svědčí tři roky starý triumf ze Supreme Novices' Hurdle.

Jako Mullinsova dvojka vypadá Echoes In Rain (Mullins), která v dubnu v punchestownských Champion Hurdle prohrála s Honeysucke o 3 délky. Přes léto slušně běhala na rovinách. Svěřenec Gordona Elliotta Teahupoo (Kennedy) minulou sezónu zahájil trojicí vítězství, ale následně mezi absolutní špičkou skončil dvakrát poslední. Darver Star (Donoghue) skončil před dvěma lety třetí v Champion Hurdle, ale kvůli přesměrování do steeplechase i náročnému programu na tento úspěch nenavázal. Zkraje sezóny ovšem může těžit z toho, že se mu dařilo během léta.

STARTOVNÍ LISTINA

(Jaroslav Fabris)